Host ve studiu
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jsem taková čertí máma! Šárka Rusínová představila na zámku v Opočně Čertí školu pro děti i dospělé

V Opočně mají teď peklo i čertí školu. Z opočenského zámku za námi do studia přijel kastelán Tomáš Kořínek a přivezl s sebou i výtvarnici Šárku Rusínovou, která za to peklo a čertí školu tak trošičku může.

10:34

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Včera 05:18

Lenka Filipová se cítí napůl jako Východočeška, do Hradce Králové přiveze i spoustu svých kytar

Už ve středu 29. března přijede Lenka Filipová do Hradce Králové. Dětství trávila hodně také v Pardubicích, takže východní Čechy velmi dobře zná. Ráda vzpomíná na časy u babičky a u dědy. Učila se bruslit na Labi, zná vůni cikorky ve vzduchu a nedávno se vrátila i do Východočeského divadla, kde v šatně vzpomínala na tátu, který v divadle dlouhá léta působil. Ale i do hradeckého Klicperova divadla prý kdykoliv ráda přijede.

Před třemi dny 10:42

Závody šlapacích vozidel, to je pěkná dřina, ale především velká zábava. Zapojit se může celá rodina

V Hradci Králové se rok co rok na začátku léta konají mezinárodní závody šlapacích vozítek domácí výroby. Tento typ úžasných závodů má své kořeny ve Francii, kde se jely poprvé už před 40 lety. Ale hodně oblíbené jsou i u nás. I letos se budou 24. června prohánět salonem republiky vodníci, spidermani, čarodějnice, vosy, sanitky, nebo dokonce i švýcarské chalupy, protože na vzhledu při závodu také záleží.

Před čtyřmi dny 09:50

Tetín, obec s velkým srdcem. V jejím čele stojí Matěj Hlavatý, jeden z našich nejmladších starostů

Vypravíme se do Tetína na Jičínsku, malé vesničky, ale s velkým srdcem. Má asi 160 obyvatel a starostou je tam už od roku 2014 Matěj Hlavatý, který se tak tenkrát stal nejmladším starostou v republice. Protože mu bylo při nástupu do úřadu pouhých 20 let. Dnes už je to ale ostřílený a zkušený politik, který patří mezi nejviditelnější mladé politiky u nás.

Před pěti dny 12:10

Studentská dobrodružná výprava z Hradce Králové až na Mallorku v rámci Ceny vévody z Edinburghu

Studentskou expedici na Mallorku mají za sebou studenti dvou hradeckých středních škol, Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie. Studenti plní Cenu vévody z Edinburghu, což je pěkný program pro mládež. O tom, co se v únoru na Mallorce dělo, nám přišli povyprávět studentky Šárka Hrbáčková a Šárka Kořínková, spolu s učitelem Martinem Menšíkem.

Před šesti dny 10:36

Taková Maková básnická sbírka Jaroslavy Mačkové vám krásně občerství duši nejen nebesky modrou tuší

Dnes je Světový den poezie, a tak vám představíme básnířku z našeho kraje, Jaroslavu Mačkovou, z malé vesničky Černčice kousek od Nového Města nad Metují na Náchodsku. Svoji poslední básnickou sbírku s názvem Taková Maková dokonce opatřila i vlastními fotografiemi.

Před týdnem 11:46

Kulinářský festival Gastro vznikl z hladu kuchařů po soutěžení. Hradec Králové hostí už 25. ročník

Po třech letech se ve čtvrtek 23. března uskuteční třikrát odložený, jubilejní 25. ročník soutěže Gastro Hradec. Bude to tradičně v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Zvou vás ředitelka tohoto krásného kuchařského svátku Helena Urbanová a člen představenstva Asociace kuchařů a cukrářů východních Čech, šéfkuchař Lukáš Ende.

Před týdnem 11:23

Obtížné neznamená nemožné. Barbora Kafková překonala vrozený handicap, sportuje a běhá po horách

Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin a lékaři tenkrát říkali, že bude jezdit na vozíku. Barbora má za sebou nespočet operací, určitě také strach, slzy a pády. Ovšem nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje, běhá, miluje jachting, kterému se dokonce několik let věnovala závodně, jezdí na snowboardu a má za sebou vysněnou Svatojakubskou cestu.

Před týdnem 10:00

Chci Rychnov přivést až k nulovému zadlužení. To je mé osobní přání, říká starosta města Jan Skořepa

Dominantou Rychnova nad Kněžnou, města s 11 tisíci obyvateli, je kolowratský zámek, kterému se také někdy říká rychnovské Hradčany. Město je vstupní branou do Orlických hor, narodil se tam například spisovatel Karel Poláček, tamní gymnázium studoval muzikant a právník Jiří Šlitr. A starostou je už čtvrté funkční období Jan Skořepa z hnutí Nezávislí pro Rychnov.

Před týdnem 10:30

Jak se stát z mudla kouzelníkem? My jsme kouzelníci a vy jste ti normální, směje se Tomáš Podzimek

Dnes budeme trošku kouzlit. Možná se mi už podařilo vykouzlit i úsměv na vaší tváři. Ale teď se ke mně přidá i mladý, devatenáctiletý muž, Tomáš Podzimek z Horky u Staré Paky, kterému se už povedlo okouzlit například i návštěvníky Expa před třemi lety v Dubaji.

Před týdnem 10:56

Co je mezi rychlostí a zrychlením? Vojtěch Kloud navrhl řešení a vyhrál světovou matematickou soutěž

Dnes je Mezinárodní den matematiky. Proto vám představíme jedenadvacetiletého studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se vloni stal vítězem celosvětové vědecké soutěže v Pekingu. Vojtěch vystudoval hradecké první soukromé gymnázium a pokračuje teď na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.