Dopolední Region
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jsem rád, že jsem strýce zažil, říká prasynovec Josefa Lady, Antonín Jedlička mladší

Cenným svědectvím časů dětství Josefa Lady je model hrusické návsi, který vyrobil pan Antonín Jedlička. Byl synem Marie, rozené Ladové, Josef Lada byl tedy jeho strýc. A syn pana Jedličky, také Antonín, Ladův prasynovec, tento a další modely předvádí návštěvníkům.

03:28

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:18

Skleněné negativy zachytily život v Rožmitále před 100 lety. Najdete na nich i první automobily

Pracovníci Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem sestavují databázi historických negativů a fotografií. Na snímcích, z nichž některé pocházejí z předminulého století, objevili i místa a stavby, které dnes už neexistují. Do detektivního pátrání po tom, co je na snímcích, chtějí zapojit i veřejnost.

Včera 03:28

Chystáte se zdobit vajíčka? U zdobení kraslic si skvěle odpočinete

Monika Schiszmanová z Heřmaniček u Sedlčan tráví večery zdobením kraslic. Vyzkoušela snad všechny možné techniky. Lidová tvorba a kraslice ji okouzlily už v dětství. Od té doby jich nazdobila desítky tisíc.

Před dvěma dny 03:29

Když je jeden smutnej, tak se sveze na motorce a je mu líp, říká Arnošt Nezmeškal

Národní technické muzeum v Praze a jeho dopravní halu navštívil poprvé v první třídě. Se spolužáky ze základní školy z Habrů na Vysočině. „Vím, jak jsem se bál tady na galeriích, a že mě pár auťáků zaujalo. Dodneška si pamatuju žraločí tlamu závodního Mercedesu z roku 1938-39. Pro mě to byl tenkrát velikej zážitek.“

Před pěti dny 03:09

Pro Pavla Eclera je místo kastelána zámku Veltrusy životní výzva

Zámek Veltrusy byl v roce 2002 zcela poškozen povodněmi. Jeho postupná renovace byla skutečnou výzvou a to zaujalo tehdejšího kastelána zámku Bučovice, Pavla Eclera. Právě v Bučovicích získal pověst krizového manažera. Své schopnosti uplatnil při celkové renovaci veltruského zámeckého areálu. Dnes si k zámku vytvořil až osobní vztah.

Před šesti dny 02:17

Propadl jsem kouzlu starých tisků, říká majitel 25 výtisků Hájkovy Kroniky České Petr Bílek

Přibližně 600stránková Kronika Česká Václava Hájka z Libočan spatřila světlo světa poprvé před 480 lety. Od té doby vyšly desítky dalších vydání. Část z nich má ve sbírce Petr Bílek a právě teď je vystavuje v rakovnickém Muzeu Tomáše Garrigua Masaryka.

Před šesti dny 05:31

TIPY NA VÍKEND: Jarní zemědělec v Lysé nad Labem nebo oslavy sv. Prokopa na Sázavě

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před týdnem 03:28

Knedlíkárna v Kosově Hoře sází na jednoduchost. Ty nejlepší recepty vymyslely už naše babičky

Jak uvařit dobrý knedlík? Šárka Stehlíková z Knedlíkárny nedaleko Sedlčan říká, že v jednoduchosti je síla. Není potřeba nic vymýšlet, naše babičky ty nejlepší postupy vymyslely už dávno. Za úspěchem knedlíků z Kosovy Hory jsou zkušené kuchařky, poctivá ruční práce a kvalitní suroviny.

Před týdnem 03:25

Běla Papežová plete už téměř 90 let. Její výrobky dělají radost dětem i dalším babičkám

Paní Běla Papežová za tři roky oslaví 100. narozeniny. Její děti už jsou v důchodu. Ona sama má ale energie na rozdávání. Smutky zahání prací pro druhé. Spolu s dalšími babičkami z kolínského SeniorCentra SeneCura plete dárky, které pomáhají ostatním.

Před týdnem 03:17

Místo, kde se historie snoubí s vinařstvím. V Klučově u bývalého hradiště roste vinná réva

Chtěli byste spojit výlet do míst, kde se psala historie, s ochutnáváním vína? Nemusíte jezdit až na Moravu, stačí dorazit do středočeského Klučova. Rodinné vinařství, které na Českobrodsku funguje od roku 2017, působí v místech, kde se vinná réva pěstovala už v dobách Karla IV.

Před týdnem 06:27

TIPY NA VÍKEND: Jaro na vsi v Přerově nad Labem nebo jarní jarmark v Ratajích nad Sázavou

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.