Zprávy ČRo Ostrava
21. únor 2023

Poslechněte si podcast: Jistebník na Novojičínsku nesouhlasí s trasou vysokorychlostní železnice

Už za dva roky by mohla začít stavba vysokorychlostní železniční trati mezi Ostravou a Přerovem. Plánovaný termín mezi léty 2025 a 2026 potvrdila Správa železnic. Ještě letos bude hotová dokumentace pro územní rozhodnutí s podrobným zakreslením obou úseků takzvané Moravské brány. Jsou ale obce, které s touto stavbou stále nesouhlasí, protože výrazně zasáhne do života obyvatel. Například Jistebník na Novojičínsku.

01:35

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 01:58

V centru Ostravy se připravuje výstavba polyfunkčního domu Václav

Na Kostelním náměstí v historickém jádru Ostravy se začne stavět nový polyfunknčí dům Václav. Moderní budova má doplnit městský blok a nahradit současné parkoviště naproti kostelu ze 13. století. Autorem projektu je česko-slovenská skupina Antracit, která dům Václav postaví za více než 300 milionů korun. Budova bude hotová v roce 2026.

Dnes 02:42

Dnes je Světový den Downova syndromu, říká se mu také Ponožkový den

Dnes je takzvaný Ponožkový den zaměřený na lidi s Downovým syndromem. Symbolickým nazutím dvou rozdílných ponožek je možné vyjádřit podporu lidem s touto diagnózou. Tradičně se do této akce zapojuje Základní škola a Praktická škola v Opavě. Organizuje společné setkání se zdravými dětmi a kulturní vystoupení.

Dnes 02:10

Bílovecké gymnázium bude mít na půdě holubník. Řídit ho bude počítač

Na půdě bíloveckého gymnázia vznikne holubník řízený počítačem. Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky. Právě v těch chce vedení gymnázia pravidelně vyměňovat snesená holubí vejce za umělá, aby se snížil jejich počet ve městě.

Včera 00:20

Moravskoslezská Technotrasa je nejlepším turistickým produktem roku

Krajská Technotrasa získala ocenění Hospodářské komory České republiky. Porotci ji vybrali jako nejlepší turistický produkt roku. Hodnotili například napojení na infrastrukturu a propojení různých služeb a provozovatelů. Virtuální stezka staví na průmyslové historii Moravskoslezského kraje.

Včera 01:38

Vítkovičtí hokejisté věří v Brně v úspěch, zápasy venku se jim daří

Play off hokejové extraligy nezastavuje. Druhý čtvrtfinálový zápas dnes sehraje Hradec Králové proti Liberci. Spartu pak čeká repete s Třincem. Naopak hokejisté Vítkovic a Brna načerpávají síly na pokračování jejich čtvrtfinálové série. Moravský souboj je zatím vyrovnaný 1:1 na zápasy.

Před čtyřmi dny 00:18

Lidé v Bašce budou mít vlastní charitní poradnu

Lidé v Bašce na Frýdeckomístecku budou moci využít Charitní poradenské centrum. Od dubna bude bezplatná služba fungovat v budově tamního obecního úřadu. A to každé první úterý v měsíci.

Před čtyřmi dny 02:04

Správa železnic upravuje část trasy budoucí vysokorychlostní tratě

Správa železnic obcím v Moravskoslezském kraji slíbila, že během léta dodá konkrétní informace o vysokorychlostní trati. Starostové by tak měli do půl roku vědět, jak jejich obce stavba zasáhne. Už teď jim projektanti ustoupili a koleje povedou dál od zastavěné oblasti.

Před pěti dny 02:12

Srážejí nás individuální chyby, říká ke krizi v Baníku trenér Hapal

Fotbalisté Baníku Ostrava jsou v krizi, nespokojené je vedení a samozřejmě také fanoušci. Sedm domácích proher a bídný herní projev to v důsledku znamená pro Baník až 12. místo v tabulce. A blíže má na samotné dno, než do nadstavbové skupiny o mistrovský titul.

Před šesti dny 02:01

Desítky škol v Moravskoslezském kraji protestují proti způsobu rozdělování dotací

Ředitelé a zřizovatelé základních škol nejen z Moravskoslezského kraje si stěžují ministerstvu pro místní rozvoj na systém rozdělování dotací. Řada z nich totiž neuspěla s žádostí o příspěvek až 50 milionů korun na odborné učebny, nebo lepší internet. Za problémem je podle nich nefunkční a znevýhodňující systém. Ministerstvo tvrdí, že podmínky měli všichni stejné.

Před šesti dny 00:20

Prohlídky soudů, simulovaný proces i koncert v rozhlase nabízí Noc práva na Ostravsku

Justice v kraji se dnes otevírá veřejnosti. Soudy v Ostravě, Frýdku-Místku a Opavě se zapojily do Noci práva, která symbolicky připomíná vznik první československé ústavy.