Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Jiřina Pěčová: Nejvíc jsem se naučila od králíků z klobouku

V titulcích se jméno střihačky Jiřiny Pěčové poprvé objevilo v roce 1975 u pohádkové série Říkání o víle Amálce. O sedmačtyřicet let později její celoživotní práci v oblasti animovaného filmu ocenil festival Anifilm. Proč při jednom z prvních pohovorů musela potvrdit, že není závodní sportovkyně? A co měla nejraději na spolupráci se skladatelem Petrem Skoumalem? I o tom mluvila ve Vizitce s Tomášem Pilátem.

45:54

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Dnes 43:51

Roman Polách: Žijeme v práci, nikoliv s nejbližšími. Proto o tom píšu

Za svou druhou sbírku Délka života ve volné přírodě získal bohemista a básník Roman Polách moravskoslezskou cenu Jantar. Zatímco první polovinu knížky inspirovala poetika Petra Hrušky, o druhé mluví jako o angažované, ovšem nikoliv v politickém či ekologickém smyslu. Ve Vizitce s Evou Lenartovou ale probral třeba i to, proč lidé rádi čtou regionální knihy, jako je Šikmý kostel.

Před pěti dny 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před pěti dny 46:22

Miroslav Valeš: Líbí se jim, že mluvím jejich jazykem a někdy mě vystavují jako opici

Původně studoval elektrotechniku, pak jej ale zlákal svět, jazyky, cestování, lingvistika a malá oblast na pomezí Španělska a Portugalska, kde se mluví jazykem a fala. Miroslav Valeš se začal před deseti lety tento jazyk učit, spolu s ním pronikl k tamním obyvatelům a jeho odborný zájem dostal pointu: Valeš je prvním autorem slovníku jazyku a fala, přičemž pomalu začíná procovat na soupisu gramatiky.

Před týdnem 53:26

David Zábranský: Udělat z lockdownu neutrální slovo by mělo být kardinální ambicí literatury

Knihy píše už dvacet let a jeho tématem je téměř vždycky svět, ve kterém se aktuálně nachází. Vystudovaný právník, spisovatel a publicista David Zábranský mluvil s Klárou Fleyberkovou v rámci Měsíce autorského čtení o motivaci k sepsání covidové novinky O jednom zachraňování života, o tom, proč své texty píše do mobilu, o bezzubosti „literatury po čtyřicítce“ a také o nástrahách deníkové formy. Vztah k pravdě má totiž prý dost komplikovaný.

Před týdnem 46:22

Hudebník Ivo Pospíšil: Dav mě nikdy nezajímal, šel jsem za svobodou

Manažer, DJ, baskytarista, někdejší člen kapely DG 307 a fanoušek rockn´n´rollu, spoluzakladatel klubu Radost FX a kapely Garáž, sběratel zážitků a filmový fanoušek Ivo Pospíšil oslavil 70. narozeniny. K nim si nadělil i druhé vydání vzpomínkové knížky Příliš pozdě zemřít mladý. „Knihy mi daly do života dobrý základ. Důležitý byl pro mě Rollandův román Jan Kryštof o prostřednosti a mase. Byla to pro mě předehra k undergroundu,“ řekl ve Vizitce, kam ho pozvala Hana Slívová.

Před 2 týdny 44:21

Jakub Zahradník: Ježíše jsme hráli i osmkrát týdně, skoro mě to přivedlo do blázince

Piano jej fascinuje odmalička. Hraje na něj, komponuje na něj, piana prodává, píše o nich a zasazuje se také o to, aby v této republice nechyběli odborníci na jejich opravu. Nedávno o nich také natočil film Piano na Křižovatce, který by měl být na podzim k vidění na festivalu Zlatá Praha. Do Vizitky si Lenka Novotná pozvala skladatele, hudebníka a klavírního fanouška Jakuba Zahradníka.

Před 2 týdny 45:41

Filip Titlbach: Nechci, aby kdokoliv zažíval stres kvůli své sexuální orientaci

„Stres, kdy máte s babičkou nebo s kamarádem mluvit o vaší sexuální orientaci, může u lidí z queer komunity vést až k duševním potížím,“ říká o jednom z důvodů sepsání knihy Byli jsme tu vždycky novinář Filip Titlbach. S Alenou Rokosovou mluvil ale ve Vizitce také o své profesi, touze učit se od nejlepších a o čekání na opravdu dobrý český film či seriál týkající se homosexuální a trans tematiky.

Před 2 týdny 45:53

Architekt Martin Hrdina: Logo, židle, stůl – mrknete na ně a máte jasno

Brněnské kavárny Tunsgram, Art, Alfa nebo Humpty Dumpty. Těm všem vtiskl originální podobu i atmosféru architekt a grafický designér Martin Hrdina. Přestože se narodil do rodiny úspěšného vinaře, od dětství ho to táhlo k výtvarnému umění. „Nebyl jsem outdoorový typ. Radši jsem doma ležel v knížkách José Pijoana,“ říká s úsměvem muž, který dnes patří ke špičce svého oboru.

Před 2 týdny 43:43

Zakladatel Ateliéru radostné tvorby Vladimír Drábek: Jsem šťastný muž. Život je zázrak

Lucky man, skladbu z eponymní debutové desky britské kapely Emerson, Lake and Palmer tedy pro Vizitku očividně nevybral náhodou. Jeden z proslulých koncertů populárního rockového tria zažil poutník, milovník Karla Hynka Máchy, kulturní a sportovní manažer a vášnivý obdivovatel art brut Vladimír Drábek před lety na vlastní kůži v Belgii. O vztahu k hudbě, filmu, výtvarnému umění i o tom, proč si v létě nazout tenisky a podniknout pouť, mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.