- Podcasty
- Ponte reports
Poslechněte si podcast: Jiří Veřmiřovský – Legiovlak: Do neděle 1. května navštivte Legiovlak v Jirkově
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který vytvořil věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje již několik let celou Českou republiku a jeho cesta stále nekončí. Kolik má vlak vagónů a co v nich najdeme? Proč je důležité rozvíjet a udržovat povědomí o čs. legiích ve společnosti, a jak autentické jsou uniformy, ve kterých můžeme vidět průvodce LegIovlakem? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
Ponte reports
V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.
Jiří Syrovátka – sadař, ovocnář: Třešňová marmeláda musela ustoupit pálence
Je libo meruňkovici, hruškovici, třešňovici, višňovici nebo snad džem či med? Zavítejte do Zámeckých sadů Chrámce, kde dostanete nejen zmiňovaný sortiment, ale ještě mnohem více a v té nejvyšší kvalitě. V Zámeckých sadech hospodaří v biologickém režimu, ale podle jejich majitele zákazníky nezajímá, zda je produkt BIO, ale rozhodující je cena. V zámeckých sadech neusínají na vavřínech, stále vymýšlejí různé inovace i jak se zákazníkům přiblížit. Více nejen o sadaření a pálení se dozvíte v dnešním Ponte reports.
Markéta Tůmová – volejbalová trenérka: Nová pravidla udělala volejbal líbivějším
K volejbalu se dostala jako žákyně před desítkami let. Dneska volejbal trénuje i píská. I přesto, že se volejbal stal její celoživotní láskou, uvědomuje si, že pro širokou veřejnost existují mnohem atraktivnější sporty a je skutečně těžké přesvědčit nejen děti, ale taky jejich rodiče, aby své ratolesti k volejbalu přivedli. Jak moc se volejbal změnil? Co mladým volejbalistům, ale především volejbalistkám na tomto míčovém sportu vadí, a jak je na tom český volejbal ve srovnání s jinými evropskými kluby? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
Míra Lazicius – kondiční trenér: Bude to bolet, bude to hnusný a bude to stát peníze
Můj dnešní host, odborník na posilování a kondiční trenér je na své svěřence velmi přísný. Už dopředu upozorňuje na to, že pokud nebudou poctivě makat a dodržovat, co jim nařídí, nemá smysl, aby zbytečně utráceli své peníze a jeho drahocenný čas. Kdo ale vydrží, ten nelituje. Výsledky se dostaví už za pár měsíců. Více o tréninkových metodách mého dnešního hosta, o stravování při cvičení, o fyzické námaze během horkých letních dnů a o důležité roli motivátora se dozvíte v dnešním Ponte reports.
Kateřina Haplová – moderátorka: Ženská je v naší profesi podceňovaná
K prvnímu moderování se dostala čirou náhodou, vlastně na ní tak nějak zbylo. Zjistila, že proříznutá pusa je ten nejlepší předpoklad k tomu, stát se moderátorkou. Dobrou moderátorkou, a tak dneska moderuje na Hitrádiu North Music, je vyhledávanou moderátorkou plesů a různých společenských akcí. Ráda improvizuje a na moderování miluje především svobodu i přesto, že určitá pravidla respektovat musí. O moderátorském světě, sexismu i stálém úsměvu na rtech jsem si povídala s mým dnešním hostem v Ponte reports.
Marie Svačinová – Partnerský spolek Litvínov: Na solné stezce leží zajímavá místa
Partnerský spolek Litvínov letos slaví úctyhodných 30 let od svého založení. V srpnu 1992 byla podepsána Partnerská smlouva mezi městy Olbernhau a Litvínov a její podstatu se členové spolku snaží dodnes naplňovat. Olbernhau ale není jediné přátelské město, které zve Partnerský spolek Litvínov ke společným setkáním a zážitkům. O jaké další město, či města se jedná? K jakým příležitostem se přátelé z partnerských měst setkávají a co víme o solné stezce? Nejen o tom bude dnešní Ponte reports.
Jiří Šlajsna – historik: Edward Kelley byl podvodník, který miloval svou rodinu
Edwarda Kelleyho známe především, jako alchymistu podvodníka, který byl vězněn na hradě Hněvín. Byl ale zároveň milující manžel i otec nevlastních dvou dětí, přičemž jedním z nich byla latinsky píšící česká básnířka anglického původu Alžběta Johana Vestonie. Právě s Vestonií měl láskyplný vztah, dopřál jí to nejlepší vzdělání a vlastně vše co dělal, dělal ve jménu rodiny. Nejen o Edwardu Kelleym, ale také o Vestonii, dalších členech rodiny a znojemských okurkách jsme si povídali s mým dnešním hostem v Ponte reports.
Květa Drdová – zasloužilá turistka: K titulu zasloužilá turistka vedla dlouhá cesta
V dnešním rozhovoru plynule navážeme na ten předchozí s místopředsedou Klubu českých turistů v Litvínově. Mým dnešním hostem je rovněž aktivní členka litvínovského klubu turistů, která navíc získala titul zasloužená turistka, a která je i přes svůj věk velmi činorodá a energická. U žen by se věk neměl říkat, tak v tomto případě pouze prozradím, že úžasné paní Květě již před několika lety bylo 80. V 70 začala lézt ferraty a v současnosti ji právě tahle činnost těší nejvíce, i přesto, že už leze „pouze“ obtížnost A, B, C 😉 [https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb0/1.5/16/1f609.png] Dámy, až si ve svých 40, 50, 60 či 70 letech budete stěžovat na věk, vzpomeňte si na paní Květu a taky si nenechte ujít dnešní rozhovor.
Karel Šlechta – Klub českých turistů Litvínov: V Litvínově jsme pořádali i 100 jarních km
O prázdninách více než kdy jindy vyrážíme s batohem do přírody a stávají se z nás turisté. Jsou ale turisté a Turisté. Jednoho takového s velkým „T“ jsem si pozvala na povídání nejen o vzniku „Turistického klubu“ v Litvínově a jeho vývoji, ale také o turistech jako takových, jejich činnosti i titulu Zasloužilý turista. Nenechte si ujít dnešní rozhovor v Ponte reports, kde nebude chybět ani (ne)jedna turistická pozvánka.
Jaroslav Stejný – Muzeum čertů v Úštěku: Děti se bojí čertů, tatínkové o maminky
Měl a stále má hlavu plnou nápadů. Občas mu v minulosti i nějaký ukradli, ten nejdůležitější si ale ukrást nenechal. Tak dlouho si zahrával s čerty, které i vyřezával, až založil Muzeum čertů v Úštěku a nejen to. V Kadani např. nechal vzniknout Muzeu čarodějnic a v Doksech Labyrintu strašidelných pohádek. Co všechno zrodu těchto „atrakcí“ předcházelo? Bojí se dnešní děti pekla a byla Sněhurka na své trpaslíky skutečně vždycky hodná? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru.
Martin Hubeňák – pražič kávy: Překvapila mě rozmanitost kávy
Učil na konzervatoři, hrál divadlo, a přesto cítil, že mu ke štěstí stále něco chybí. Byl velkým konzumentem a milovníkem kávy, a tak se jednoho dne rozhodl, že svou vášeň posune o level výš, koupil pražičku a do světa kávy se od té doby noří čím dál hlouběji. Zatím praží kávu pouze pro své potřeby, rodinu a přátele. Jednou by ale kávu rád nabídl široké veřejnosti. V čem tkví tajemství výběrové kávy? Jakou kávu opravdu mají v Itálii a jak si nejlépe kávu vychutnáme? Nejen to se dozvíme v dnešním lahodném rozhovoru.