Live rozhovory
Epizoda 1220. květen 2021

Poslechněte si podcast: Jiří Štilec ad zahajovací koncert festivalu Mahler Jihlava Hudba tisíců 2021

Na zahajovacím koncertu 20.5.2021 v DKO Jihlava zazní Symfonie č. 7 Gustava Mahlera v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce.

05:11

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 251Dnes 05:34

Režisér Michail Vajdička hovoří o nové inscenaci ND, dramatizaci Čapkova Hordubala

Režisér Michal Vajdička vidí aktuálnost Hordubala ve "zdůraznění potřeby analytického a kritického myšlení. Nutnosti dekódovat všechny informace." To se projevuje například při vyšetřování Hordubalovy vraždy. S tím, že divák po skončení představení nemusí mít jasno, kdo Hordubala vlastně zabil, prý počítá. Je ovšem třeba se v divadle soustředit. "Doufám, že na konci bude mít každý divák svoji verzi. To, že se diváci neshodnou, je dobře, alespoň podpoříme jejich kreativní dialog po představení. Samozřejmě záleží na pozornosti publika. Snažím se s ní pracovat tak, aby měl na konci každý divák co nejvíce informací," říká Vajdička. Premiéra proběhne 1. prosince 2022.

Epizoda 250Dnes 07:57

Herec Radúz Mácha zve na dramatizaci Čapkova Hordubala v pražském Národním divadle

Na motivy skutečného příběhu napsal Karel Čapek v roce 1933 svou novelu Hordubal. Příběh pojednává o muži, který se po osmi letech vrací z Ameriky domů do Pokarpatské Rusi v domnění, že tam najde všechno jako dříve. Ukáže se však, že jeho žena má milence, a události pak naberou tragický spád. Pro celé dílo je příznačné střetávání očekávání a představ s realitou. Dramatizace se ujala Ilona Smejkalová a režijně látku uchopil Michal Vajdička, kmenový režisér Činohry Národního divadla, který je oceňován za svou práci s herci a vytváření propracovaných jevištních situací. Premiéra proběhne 1. prosince 2022.

Epizoda 249Dnes 06:19

Dirigent Marek Štilec představuje znovuobjevenou Vánoční kantátu Leopolda Koželuha

Dílo, které bylo dlouho považováno za ztracené, uvede po více než 200 letech dirigent Marek Štilec s Komorní filharmonií Pardubice v sobotu 3.12. 2022. Vánoční kantáta teď zazní v obnovené premiéře - po více než dvou stoletích - tuto sobotu 3.12. v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Marek Štilec bude řídit Komorní filharmonii Pardubice. Sólových partů se zhostí sopranistka Michaela Šrůmová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Jakub Hliněnský. Ze sousedního Hradce Králové přijede zazpívat také chlapecký sbor Boni Pueri, který v poslední době slaví velké úspěchy ve Vídni: získal tam rezidenci v barokním kostele Karlskirche.

Epizoda 247Před třemi dny 07:13

Primárius Doležalova kvarteta Václav Dvořák zve na koncert 28.11.2022 v sále Martinů

Dnes, v pondělí 28. listopadu od 19:30 v Sále Martinů na HAMU, bude hostem Doležalova kvarteta ukrajinsko-americký klavírista Stanislav Khristenko. Rodák z Charkova, žijící momentálně ve Washingtonu, je oceňovaným interpretem, který bude měsíc po tomto svém vystoupení v Praze debutovat v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Speciálním hostem večera bude také pianista Martin Kasík, který návštěvníky pozve na další ročník festivalu Qu@rtet+.

Epizoda 242Před pěti dny 07:32

Tomáš Hejtmánek zve do Arthouse Hejtmánek na tradiční vánoční aukci 8.12.2022

Předaukční výstava probíhá od 28.11. do 7.12. v Arthouse Hejtmánek v Goetheho 17/ 2, Praze-Bubenči.

Epizoda 246Před týdnem 05:03

Ředitelka festivalu Den flamenca Karol Martincová představuje letošní ročník přehlídky

Flamenko je považováno za světový unikát, i proto jej UNESCO přidalo na seznam nehmotného kulturního dědictví. Festival Den flamenka (Día del flamenco) oslaví toto hudebně-taneční umění multižánrovou flamenko-balkánskou nocí 26. listopadu v Praze a 27. listopadu v Českých Budějovicích. Festival proběhne v sobotu 26.11. v pražském divadle U Hasičů a následně o den později - 27.11. - v Malém sále českobudějovického KD Metropol. Na jedno pódium přivede novou sestavu renomovaného slovensko-českého projektu Morenito de Triana Trio spolu se vzácnými hosty: první flamenkovou zpěvačkou v Chorvatsku Ninou Ćorić a mezinárodně respektovaným slovinským tanečníkem Mitjou Obedem. V Praze navíc program uvede flamenková fiesta, tedy tradiční exhibice tanečních akademií z celé České republiky i Slovenska.

Epizoda 245Před týdnem 10:37

Adam Plachetka přidává další podrobnosti o novém CD Molieri

Nové album Molieri, které Adam Plachetka nahrál za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka, přináší díla obou skladatelů a zaměřuje se konkrétně na basbarytonové árie z jejich komických oper. Jedná se o program, který už umělci v tomto spojení dříve několikrát provedli koncertně. Slavné árie z Mozartových oper na libreta Lorenza da Ponteho jsou zde konfrontovány s úryvky ze Salieriho oper Falstaff, Axur, La grotto di Trofonio a La scuola de' gelosi. Samotná Salieriho hudba objasňuje, proč měl skladatel svého času takový úspěch a proč u něj studovali takoví velcí skladatelé, jako byli například Beethoven, Schubert nebo Liszt.

Epizoda 244Před týdnem 07:17

Basbarytonista Adam Plachetka o svém novém CD s názvem Molieri

Mozart, nebo Salieri? Molieri! Adam Plachetka zítra pokřtí nové album, na kterém za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque zpívá árie od dvou klasicistních velikánů, jež dramatické umění vykreslilo jako rivaly - zvláště Salieriho pak jako ztělesnění závistivé neschopnosti. Realita ovšem zdaleka nebyla tak jednoduchá.

Epizoda 243Před týdnem 09:43

Dramaturgyně cyklu soudobé hudby orchestru PKF Hana Dohnálková zve na koncert 22.11.2022, na němž zazní tvorba soudobého slovenského skladatele a dirigenta Mariána Lejavy

Koncert "Marián Lejava - dirigent, nebo skladatel?" uvede v Praze díla současného slovenského umělce. Slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava (1976) pravidelně hostuje například ve Slovenském národním divadle nebo ve Slovenské filharmonii. Přestože v České republice je známa spíše jeho dirigentská stránka, úterní koncert orchestru PKF - Prague Philharmonia v rámci abonentního cyklu soudobé hudby S jej představí především v roli skladatele a dramaturga s bohatou fantazií. "Portrét plný premiér" se uskuteční v úterý 22. listopadu od 19:30 v Divadle NoD v Dlouhé ulici. Dvě skladby na koncertě zazní ve světové premiéře (Klavírní trio č.1 "Con Brio" a Walden pro basklarinet a smyčcové kvarteto) a jedna v české premiéře (Mo(o)nical(l) pro sólovou flétnu). Kromě toho bude uvedena také skladba Elogiaria pro sólové housle, která je "hommage variacemi" na Händelovo téma.

Epizoda 241Před týdnem 07:46

Režisérka Marianna Arzumanová zve na pohádkové představení Zimní kouzlo

Divadlo MA uvede v adventním čase hru podle pohádky O dvanácti měsíčkách. Hru inspirovanou tradiční pohádkou O dvanácti měsíčkách, ovšem v humorném převyprávění, uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro své ztvárnění příběhu o Marušce, která je vyhnána zlou macechou do lesa, kde se setkává s dvanácti měsíčky, název Zimní kouzlo. Inscenace je určena dětem i dospělým a její obnovená premiéra se odehraje 24. listopadu od 19:00 na scéně Divadla MA na adrese Žitná 41.