- Podcasty
- Úžasné životy

Poslechněte si podcast: Jiří Štaidl podle Petra Jandy
Byl dvorním textařem Karla Gotta a mnoha dalších hvězd české popmusic. Napsal hity jako Lady Carneval, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo všechny písně pro muzikál Noc na Karlštejně. Skvěle rozjetou kariéru Jiřího Štaidla však zastavila tragická nehoda, při které v roce 1973 zemřel. Jiří Štaidl se od dětství kamarádil s Petrem Jandou a sešli se i při práci pro skupinu Olympic.
Úžasné životy
Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.
Luba Skořepová podle Marie Formáčkové
Famózní herečka, talentovaná spisovatelka, zkušená zahrádkářka i člověk, který se uměl vcítit do druhých – taková byla Luba Skořepová. Mnoho let, včetně těch posledních, s ní strávila novinářka a spisovatelka Marie Formáčková. Poslechněte si její vzpomínky na nezapomenutelnou herečku, od jejíhož narození (21. září 1923) v těchto dnech uplyne právě 100 let.
Václav Postránecký podle Libuše Švormové
V těchto dnech si připomínáme nedožité osmdesátiny Václava Postráneckého. Oblíbeného herce, který byl stejně dobrým komikem a dabérem, jako představitelem charakterních rolí na jevišti Národního divadla. V Úžasných životech na něj zavzpomíná dlouholetá kolegyně Libuše Švormová, se kterou hrál například v nestárnoucí komedii Štika k obědu.
Hana Zagorová podle Stanislava Hložka
Hana Zagorová a Stanislav Hložek. Když se poznali, byla ona velkou hvězdou a on do světa šoubyznysu teprve nakukoval. Právě díky ní se stal téměř přes noc hvězdou. Společně plnili sály, natáčeli a zpívali jeden hit za druhým. Z kolegů se brzy stali opravdovými přáteli, kteří sdíleli životní radosti i strasti. Na Hanu Zagorovou v Úžasných životech zavzpomíná právě Stanislav Hložek.
Jozef Bednárik podle Leony Machálkové
Jozef Bednárik zanechal v české kultuře výraznou stopu coby operní a muzikálový režisér. Zasloužil se například o podobu legendárního muzikálu Drákula. Letos na konci srpna si připomínáme 10 let od jeho nečekaného úmrtí. Zpěvačka Leona Machálková, kterou obsadil do Drákuly, Monte Crista a Angeliky Jozefa Bednárika popisuje jako vtipného člověka, pověstného režijní knihou s vlastními ilustracemi budoucího představení.
Alexander Dubček podle Petra Pitharta
Alexander Dubček patřil k čelním představitelům Pražského jara, po okupaci Československa v roce 1968 však řadu svých příznivců zklamal. Do politiky se vrátil po listopadu 1989, ovšem jen na krátko. Už v 60. letech a později po pádu totality se s ním často setkával někdejší český premiér Petr Pithart, který o něm bude vyprávět v dalším díle cyklu Úžasné životy.
Karel Weinlich podle Jana Pokorného
Jméno Karel Weinlich slýcháme dodnes v závěrečných titulcích rozhlasových pohádek. Patřilo režisérovi, který se svou tvorbou zásadně zapsal do rozhlasové historie. Síla jeho osobnosti byla však i důležitým faktorem vzniku rozhlasového Občanského fóra v listopadu 1989. Na společné chvíle i nečekané obsazení do pohádky zavzpomíná v Úžasných životech moderátor Radiožurnálu Jan Pokorný.
Eva Olmerová podle první dámy českého jazzu Jany Koubkové
Asi těžko se najde někdo, kdo by neznal jméno Evy Olmerové. Stejně tak ji díky nezaměnitelnému hlasu pozná po prvních pár taktech písně. „Často se o ní mluví jako o naší nejlepší jazzové zpěvačce. Ale ona sama se za ni nepovažovala. O jazz jí vlastně tolik nešlo a k hudbě se dostala přes partu trampů na Ztracence. Když pak najednou vystoupila na jazzovém festivalu, všichni jen zírali,“ vzpomíná na začátky své kolegyně a přítelkyně Jana Koubková.
Úžasné životy: Petra Hapka podle Báry Štěpánové
Je podepsán pod nespočtem filmových soundtracků i milovanými písněmi Hany Hegerové. Herečka a zpěvačka Bára Štěpánová se s ním potkávala nejen na akcích pro motorkáře, které k jeho životnímu stylu patřily stejně nerozlučitelně jako klavír. „S Petrem Hapkou jsme se s mým mužem začali potkávat poté, co jsme se přestěhovali do vesnice Zákolany. A na Okoř, kde Petr dlouhá léta žil, je to přes pole jen pár set metrů,“ vzpomíná herečka a zpěvačka v dokumentu.
Ivan Luťanský podle Jiřího Štěpničky
Letos si připomínáme hned dvě výročí Ivana Luťanského. V dubnu 1953 se narodil a 1. srpna 1983 tragicky zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve Vietnamu. S Jiřím Štěpničkou se sešli jako divadelní zelenáči na začátku 70. let v Národním divadle a hned si prý padli do oka. Rádi spolu hráli i debatovali v divadelním klubu. O čem, to prozradí Jiří Štěpnička v dalším dílu z cyklu Úžasné životy.
Zuzana Navarová podle Zdeňka Vřešťála
Za svůj příliš krátký život se skladatelka, zpěvačka a textařka Zuzana Navarová nesmazatelně zapsala do povědomí posluchačů spíše menšinových žánrů. Všeobecná popularita přišla až těsně před jejím odchodem. Kromě vlastní tvorby pomohla k úspěchu dalším muzikantům, například Radůze nebo Věře Bílé. Její texty obstojí i bez hudby jako čistá poezie. Vzpomínat na ni bude hudebník Zdeněk Vřešťál, se kterým dlouhá léta hrála v kapele Nerez.