Interview Martina Kováře
23. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Jiří Kejval: ČOV se pozitivně testovaným olympionikům písemně omluvil, o odškodnění rozhodne právní rozbor

Předseda Českého olympijského výboru /ČOV/ Jiří Kejval se znovu setkal se sportovci, kteří nemohli startovat na olympiádě v Tokiu kvůli pozitivnímu testu na covid. Všem sportovcům poslal ČOV vysvětlující a omluvný dopis. Výbor si dělá právní rozbor a pokud na to budou mít sportovci nárok, vyplatí jim odškodné. Jiří Kejval to řekl v Interview Martina Kováře. Pozitivní testy po příletu speciálem do Tokia měli plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel. „My si necháme dělat právní rozbory. V případě, že se na základě těch právních rozborů ukáže jejich nárok, tak dostanou všechno do poslední koruny,“ dodal Jiří Kejval. Jak ale dále doplnil, pokud se ukáže, že nemají nárok, tak vyplacení odškodného nebude možné. Z pasažérů leteckého speciálu mělo pozitivní test šest lidí. Na ČOV se kvůli organizaci letu a údajnému nedodržování hygienických pravidel během letu snesla tvrdá kritika třeba od předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera. „Vždycky můžeme ty věci připravit lépe. Můžeme intenzivněji spolupracovat s hygieniky a odborníky. Přijali jsme pravidla, které udělal Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní zdravotnická organizace. Pravidla pro Peking budou určitě jiná, dokonce se mluví o povinném očkování,“ říká šéf ČOV i směrem k zimní olympiádě v Pekingu. Letní olympiáda v Tokiu byla nejúspěšnější v historii České republiky. Čeští sportovci dovezli jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté. Český sport podle Kejvala ukázal, že na tom není tak špatně. Některé sporty teď potkala generační výměna, což se týká třeba veslování nebo i atletiky. Jiří Kejval v Interview Martina Kováře také odmítl názor některých senátorů, že by čeští sportovci neměli kvůli dodržování lidských práv jezdit na zimní olympiádu v Pekingu. „Mezinárodní olympijský výbor sdružuje 206 zemí světa a všechny země bez rozdílu spojuje sport. Rozumím tomu, že se celé řadě lidí Čína nelíbí, ale tohle rozhodnutí padlo a my tam na olympiádu pojedeme,“ řekl Jiří Kejval. Zimní olympijské hry budou v čínském Pekingu zahájeny 4. února 2022.

20:32

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Včera 20:35

Války o vodu už v podstatě běží, myslí si hydrolog Bohumír Janský

„Vždycky jsem dával za vzor Švýcarsko, dneska Izrael. Kdyby se technologie přiblížily alespoň Izraeli, kdyby Izrael mohl vyvézt své know-how do světa a kdybychom předělali zastaralé závlahy na ty moderní počítačem řízené, můžeme ušetřit obrovské množství vody,” říká hydrolog Bohumír Janský, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. 

Před dvěma dny 19:40

Minulá vláda nás rozmlsala, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza

„Jsme v situaci, kdy už nepůjde odkládat některé zásadní reformy. Nějaká vláda do toho bude muset říznout, protože těch peněz nebude dostatek. Zároveň jsme se tady rozmlsali, protože minulá vláda zaplatila za covidu všechno všem,' říká v Interview Martina Kováře prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Rozhodnutí vlády o zafixování cen elektřiny a plynu ale vítá.

Před třemi dny 20:09

Josef Středula: Přál bych si, aby se levice vrátila do Poslanecké sněmovny

„Levice si způsobila problém svým chováním sama. Svým chováním, přístupem a problémy. Nevěnovala se těm, kdo tu levici volí. Někdo jim vyluxoval voliče. V budoucnu bude také hodně důležité, zda bude mít levice ve svém čele lídra. Bez lídra to rozhodně zvládnout nejde,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a kandidát na prezidenta Josef Středula, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 20:16

Marek Benda: V Praze se chceme bavit na bázi vládní koalice, dává to smysl i ve vztahu k vládě

„Hlavní město a vláda by pokud možno měly dýchat společně. Jedna z blokací, které tady existovaly poslední čtyři roky kromě neschopnosti pražské koalice, bylo to, že si vůbec nerozuměla s exekutivou a Andrejem Babišem,” říká šéf regionálního sdružení ODS v Praze Marek Benda, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Jak dopadnou povolební vyjednávání v tuhle chvíli nevím. Jasně jsme řekli, že se chceme bavit na bázi vládní koalice, protože nám to dává hluboký smysl i ve vztahu k vládě.” 

Před týdnem 21:15

Historik Ivan Šedivý: Mnichov i srpen 1968 znamenaly ztrátu iluzí

„Myslím, že připomínat si Mnichovskou dohodu smysl má, ale už z jiných důvodů než před dvaceti lety. Přestalo to být historickým traumatem. To je to hlavní, co se změnilo,” říká historik Ivan Šedivý, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Na druhou stranu to otevírá spoustu otázek, na které je možné odpovídat různými způsoby. Ty otázky jako by byly nadčasové.” 

Před týdnem 21:02

Václav Klaus: Vládě asi nezbude nic jiného, než zvyšování daní

„Současná vláda se chová úplně stejně jako vláda Andreje Babiše. Profesor Fiala pouze mystifikačně ve své znakové řeči signalizuje, že jsou něco úplně jiného,” říká bývalý prezident Václav Klaus, který byl hostem Interview Martina Kováře.  Vládě podle něj nezbude nic jiného, než zvyšování daní a utahování opasků.

Před týdnem 20:32

Už to nikdy nebude jako dřív. Ceny potravin se nevrátí na úroveň před válkou, říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová

,,Trh se úplně změnil. Bojím se, že už to nikdy nebude jako dřív. Musíme se rozloučit s tím, kolik stály potraviny před válkou a touto krizí,” říká Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory, která byla hostem Interview Martina Kováře. 

Před 2 týdny 20:40

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. 

Před 2 týdny 19:57

Česká republika zastropováním cen energií předvedla na své poměry skvělý časový výkon, říká ekonom Štěpán Křeček

Energetická krize má mnoho příčin a válka na Ukrajině je jen jednou z nich. Stále probíhají diskuze na téma, jestli zastropování cen nepřišlo pozdě. Podle ekonoma Štěpána Křečka předvedla Česká republika na své poměry skvělý výkon. Poradce premiéra byl hostem Interview Martina Kováře

Před 2 týdny 20:31

Vláda čelí těžkým zkouškám. Není se čemu divit, že opozice posiluje, říká politolog Pehe

O víkendu se uskuteční komunální volby a volby do třetiny Senátu. Podle politologa Jiřího Pehe, ale bude těžké odhadnout, zda přinesou zlom i v celostátní politice. ,,Těmito volbami se nemění politické trendy, ale nepodceňoval bych volby prezidentské,” říká Jiří Pehe v Interview Martina Kováře.