Host Dopoledne pod Ještědem
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Frýdlant je kastelánský vrchol, prozrazuje, čím ho hrad a zámek nalákal, Jiří Holub

Po svém nástupu v roce 2022 začal kastelán Jiří Holub na Frýdlantu se změnami a pokračuje v nich dál. O nich i dalších frýdlantských novinkách i tajemstvích, si s ním povídala moderátorka Iveta Kalátová.

17:13

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 19:51

Monika Hausenblasová: ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice

Téma: Klíšťata na podzim. S klíšťaty se nesetkáváme pouze na jaře a v létě, chytit je můžeme i během teplých zim. Nejrizikovější z hlediska výskytu těchto parazitů je však podzim. V jakém případě bychom měli po přisátí klíštěte navštívit lékaře, jaký je rozdíl mezi limeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, jak se můžeme účinně chránit, to nám přiblíží ředitelka protiepidemického odboru KHSL, lékařka Monika Hausenblasová.

Včera 16:59

Jaroslav Egrt: provozovatel pohřební služby v Liberci a Jablonci nad Nisou

Téma: Poslední rozloučení. Připravit se na bolestnou událost, kdy se musíme smířit s odchodem nejbližších, nejde. Ale i v této těžké životní situaci je určitě dobré vědět, jaká jsou práva a povinnosti pozůstalých, na co bychom měli myslet při zařizování smutečního obřadu. Nejenom na tyto otázky nám odpoví host hodinu před polednem Jaroslav Egrt, provozovatel pohřební služby v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Před čtyřmi dny 18:09

Zázrak jménem kotrč: Dršťková nemá chybu, zkuste ho i obalit nebo na přírodno, libuje si mykolog

Zdálky připomíná mořský korál, ale roste hlavně v borovém lese. Mohutná jedlá chorošovitá houba kotrč kadeřavý parazituje převážně na kořenech borovic. O výjimečnosti kotrče kadeřavého i vzácnosti kotrče Němcova s mykologem Zdeňkem Peldou.

Před pěti dny 17:41

Liberecké Šaldovo divadlo slaví 140 let od svého otevření. Jaký program diváky čeká?

V Liberci ve čtvrtek 28. září začíná třídenní oslava 140 let od otevření Divadla F. X. Šaldy. Jaký program divadelníci připravili, to nám ve studiu Českého rozhlasu Liberec prozradila ředitelka divadla, Linda Hejlová Keprtová.

Před týdnem 17:41

Pavel Jakubec: výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023, Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023. Téma: To nejlepší z agility

Liberec bude potřetí dějištěm Mistrovství světa v agility, tedy sportu, ve kterém psi pod vedením psovodů překonávají v co nejrychlejším čase a bez chyb překážky. O jaká plemena jde, kolik je přihlášených závodníků, co všechno nejenom samotné psí závodníky, ale i návštěvníky čeká, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před týdnem 15:04

Důležité je scházet se, zdůrazňuje koordinátorka Centra Amelie, které podporuje onkologické pacienty

Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které někdy komplikují přístup k léčbě a život s tímto onemocněním, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkými. Velkou posilou nemocným je liberecké Centrum Amelie, které bezplatně poskytuje sociální poradenství a psychologickou podporu i pro jejich blízké. Hostem Dopoledne pod Ještědem byla koordinátorka centra Renata Kotúčková.

Před týdnem 19:15

Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora. Výročí liberecké univerzity

Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení v roce 1953. Od té doby se věnuje vědecko-výzkumným projektům a rozrostla se o dalších šest fakult. V čem je TUL výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.

Před 2 týdny 17:35

Babička vám neřekne „Ostříhej mi nehty“, sama to ale už nezvládne, upozorňuje pedikérka

Jak pečovat o nohy nejen seniorům, ale i dětem, a proč si diabetik nesmí stříhat nehty na nohou sám, vysvětlila pedikérka a podoložka Petra Vlasová Vejvodová.

Před 2 týdny 17:34

Prioritou je nakládání s vodou v krajině, přibližuje Nadaci Ivana Dejmala ředitel Ondřej Petrovský

Podnětem k založení Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která v roce 2023 slaví 30 let, byl neutěšený stav Jizerských hor, včetně odlesnění jejich vrcholových partií.

Před 2 týdny 17:45

Jan Havelka, předseda spolku Dubáci

Téma: Příběh podještědské obce. Když Jan Havelka před lety se školním výletem navštívil Podještědí, kraj mu natolik učaroval, že tam zapustil kořeny a začal se věnovat historii tohoto regionu a obnově jeho památek. Na svém kontě má úspěšnou knížku Příběh podještědské obce I. V současné době mu vychází druhý díl, který věnoval Petrašovicím, Bohdánkovu a dalším vesnicím v Podještědí. Jak se kdysi lidem žilo v tomto kraji, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem.