Rozhlasový sloupek
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Jiří Březina starší: Tkaničky

Dnešní doba sebou nese gejzír vynálezů. Vynalézalo se samozřejmě vždycky, ale současné tempo je něco extra. Nové materiály, nové bezdrátové sítě, úžasné baterie a spousta lidského důvtipu dávají vzniknout věcem, o kterých se nám ještě nedávno ani nezdálo.

02:13

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Včera 02:29

Jiří Březina starší: Svátek sousedů

Pokud nejste poustevníci, polárníci nebo trosečníci, máte nejspíš nějaké sousedy a k těm patří i sousedské vztahy. V té souvislosti je zajímavé, že intenzita těchto vztahů je nepřímo úměrná velkosti sídla, ve kterém bydlíte.

Před dvěma dny 01:49

Hana Hosnedlová: U Váňů

Odjakživa obdivuji vytrvalost, nadšení a obětavost. A tyhle vlastnosti bych bez váhání připsala lidem z českobudějovického Kabaretu U Váňů, který funguje, a to velice dobře, už víc než tři desítky let.

Před pěti dny 02:30

Jiří Březina starší: Den počítačů

Počítače už nejsou žádná novinka, i když nám starším tak pořád připadají. Je to ale už padesát let, co opustily klimatizované sály a vydaly se do našich kanceláří a domovů.

Před šesti dny 02:20

Pavel Kroneisl: Šroubovák a latina

Moc rád vzpomínám na dobu svých studií na gymnáziu. Bylo tenkrát v Českých Budějovicích jediné a mělo velice dobrou pověst, hlavně díky přísnosti profesorů.

Před týdnem 02:14

Antonín Pelíšek: Venkovské poradny v ohrožení

Hrozí nám prý konec venkovských hospod. Alespoň podle prognostiků, kteří věští budoucnost přes zvýšení DPH za točené pivo. Na vině je podle pivařů vláda, která nebere v potaz, že malé hospody fungují také jako poradny.

Před týdnem 02:51

Jan Flaška: Přechodový rituál

Člověk za svůj život projde celou řadou situací, jež je možné považovat za přechodové rituály: návštěva víly Zubničky, maturita, pohřeb – tyhle zlomové okamžiky si vybaví asi každý.

Před týdnem 02:32

Věra Hlaváčková: Tetování

Myslím, že potetovaní indiáni byli pro naši generaci záhadné bytosti s obrázky na těle a trochu jsme je litovali a považovali za barbary. Později jsem kérku vnímala jako něco hodně negativního, protože jsem ji viděla hlavně u mužů, co seděli ve vězení, anebo byli součástí nějakého zločineckého klanu... nejspíš někde na Sicílii.

Před týdnem 02:37

Ivan Mls: Rozhlasové narozeniny

Má odpracováno už sto let, ale do penze se rozhodně nechystá. To by byl titulek pro nějaký bulvární plátek, co říkáte? Nebo tenhle: Ani v 78 letech nemyslí na odpočinek.

Před týdnem 02:21

Antonín Pelíšek: Století krystalky

Už je to tak, Český rozhlas slaví 100 let od zahájení svého pravidelného vysílání. Od května 1923 si mohou posluchači každý den ladit jeho programy a bavit se mluvenými pořady a hudbou.

Před 2 týdny 02:04

Věra Nosková: Thajští čtenáři

Nedávno jsem se doslechla, že Thajci jsou prý velcí čtenáři. Nikdy jsem ale neviděla Thajce s knihou, nepotkala na procházkách devítimilionovým Bangkokem knihkupectví s thajskými knihami a knihovnu jsem zaznamenala jen jednu, zato velkou, centrální.