Rozhlasový sloupek
14. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Jiří Březina starší: Ptačí invaze

U nás na budějovickém sídlišti Máj stále přibývá ptáků. Je to úplná invaze! Ovšem invaze pozvolná, plná opatrného rozhlížení se a především nekrvavá.

02:18

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:11

Zdena Kolářová: Rajská jablíčka

Čeština má spoustu drobných nuancí, chcete-li s její pomocí přesně vyjádřit situaci nebo popsat věc.

Včera 02:03

Martina Adlerová: Matka kuchařka

Vyrostla jsem na domácí stravě a svým dětem jsem chtěla dopřát totéž. Jenže ouha: neumím vařit. I když se fakt snažím. Většinou místo takzvaného pokrmu připravím takzvaný recept, který se ve finále nedá pozřít.

Před dvěma dny 02:00

Hana Hosnedlová: Pozadí

Spousta žen není spokojena se svým tělem. Něco se jim zdá malé, něco zase příliš velké. Největší se jim dost často zdá jejich pozadí.

Před třemi dny 02:10

Jiří Březina starší: O umění vyhazovat věci

Zbavovat se nepotřebných věcí je nepochybně umění. Sám ho neovládám, což mi naštěstí nebrání o problému zasvěceně mluvit.

Před šesti dny 02:25

Jan Flaška: Zadejte cíl cesty

Největším vynálezem lidstva je bezesporu kolo. Jako součást bicyklu nebo automobilu umožňuje člověku pohodlný přesun na delší vzdálenosti a mně umožňuje ztratit se, protože nemám orientační smysl.

Před týdnem 01:49

Martina Adlerová: Škola hrou

Tak nám zase začala škola. Už se těším, kolikrát letos zase uslyším ono zprofanované „škola hrou“, používané jako zaklínadlo nebo mantra.

Před týdnem 02:38

Ivan Mls: Digidemence

Mám pocit, že se o mně začíná tak trochu pokoušet demence. Ne taková ta obyčejná, lidská, někdy označovaná jako stařecká, ale ta nová, moderní, digitální.

Před týdnem 02:14

Hana Hosnedlová: Vlaštovky

Jako malí jsme s nastupujícím začátkem školního roku měli spojené dva ukazatele z přírody, které jsme vždy bedlivě sledovali. A to, když zčervenaly jeřabiny na stromech a na drátech elektrického vedení se začaly houfovat vlaštovky. Jako noty na drátěné osnově.

Před týdnem 02:00

Jiří Březina starší: Tma

Nedávno jsem po nějaké době znovu přespal v domě - málem jsem napsal rodném, ale to by bylo nefér vůči porodnici, kde jsem se doopravdy narodil. Takže dejme tomu v domě, kde jsem vyrostl. Vzbudil jsem se uprostřed noci a v rozespalosti chvíli přemýšlel, co je najednou jinak.

Před týdnem 02:25

Pavel Kroneisl: Voda zadarmo

Koncem srpna jsme se se ženou vypravili – tak jako to děláváme pravidelně už řadu let – na chorvatský ostrov Rab. Samozřejmě jsme už dopředu slyšeli různé zvěsti o velkém zdražování v souvislosti s přechodem Chorvatů na euro. No, co si budeme povídat, dražší to tam je, ale není to žádná tragédie.