Host Radiožurnálu
9. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jiří Bartoška: Tigrida jsem měl rád. Netušil ale, co pro nás záchrana festivalu ve Varech znamená

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se chýlí ke konci. Kromě filmů mohli návštěvníci vidět i výstavu věnovanou dlouholeté umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové. "Měli jsme krásný vztah. Pracovní i lidský, protože Eva byla voda a já jsem byl oheň. A pro festival to bylo dobře," vzpomíná Jiří Bartoška. Jak obtížné bylo v roce 1993 zrušený festival obnovit? A čeho pokaždé lituje, když daný ročník skončí?

29:26

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před čtyřmi dny 29:13

Chtěli jsme jít proti srsti, říká šéf Čapkova památníku. Zve na výstavu o nepřátelích spisovatele

Úspěch se neodpouští. Tak se jmenuje nová výstava v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše s podtitulem Nepřátelé Karla Čapka, která má mimo jiné poukázat na to, že lidé slavného spisovatele nepřijímali pouze kladně. „Měli jsem pocit, že je užitečné přiblížit, čím procházel Karel Čapek a jak jako jeden z opravdu mála intelektuálů se nesklonil a neponížil,“ přibližuje výstavu ředitel památníku Zdeněk Vacek.

Před týdnem 28:20

Novodobý kutil má chuť vystavit nápad. Potřebujeme sdílené prostory pro vytváření, myslí si Kašpárek

Nadchnout více lidí pro tvorbu a společně dotáhnout technická řešení problémů si klade za cíl festival novodobých kutilů Maker Faire Prague. „Dochází k pozitivní nákaze, kdy někdo vidí, že něco jde udělat, že to není tak složité a že to zkusí,“ věří jeho ředitel Ondřej Kašpárek při pátém ročníku festivalu. Jakým způsobem na něm uchopují kutilové téma recyklace, co se dá z plastů dále vytvořit a co si představit pod demokratizací technologií? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 29:37

Fitness bojuje se stereotypy, že je jen pro mladé vysportované lidi, říká jeho propagátorka Havrdová

Až čtvrtina sportovišť po Česku se příští týden zdarma otevře veřejnosti v rámci akce Be Active – Dny Fitness. „Je určena všem, kteří by se chtěli začít hýbat, tedy všem, kteří vnímají, že pravidelný pohyb by měl být součástí každodenního života a že to je nedílná součást péče o vlastní zdraví,“ říká její propagátorka, moderátorka pořadu Sama Doma Jana Havrdová. Jak veřejnost ponouká k rozšíření pohybových aktivit?

Před 2 týdny 27:35

Po Ironmenu možná přijde Ultramen. Postupně posouvám laťku, říká parasportovec Tománek

Pro triatlonistu a specialistu na dálkové běhy jak na vozíku, tak na lyžích, vrcholového sportovce a dvojnásobného mistra světa v 70.3 Ironmanu Honzu Tománka je definice vítězství nevzdávat se. A kdy to člověk v sobě objeví? „Pro mě je to plynulé navázání na můj život, vždy se snažím řešit věci aktivně,“ vysvětluje sportovec, který chce získat na MS v polovičním Ironmenu v americkém Utahu třetí titul.

Před 2 týdny 29:29

Vražda je jen záminka, snažíme se zachytit dobu, říká Hřebejk o minisérii Pozadí událostí

Pozadí událostí. To je nová televizní minisérie o partnerských vztazích, skandálním románu a vraždě na univerzitě, jejíž první díl bude mít premiéru v neděli večer na prvním programu České televize. „Šlo nám o to udělat čtyřdílnou minisérii, jejíž téma je o předsudcích. Je to i dost komediální,“ přibližuje režisér Jan Hřebejk.

Před 3 týdny 27:16

Člověk se nesmí bát. Musí věřit, že osloví spřízněné duše, říká o práci v rádiu šéfredaktorka Vltavy

Kulturní rozhlasová stanice Vltava slaví 50 let své existence. Jakou cestu za tu dobu ušla? Jakým způsobem oslovuje nové posluchače? A jak se vyrovnává s tím, že ne vždy se dá zavděčit všem? Patricie Strouhalová si povídala se šéfredaktorkou Vltavy Jaroslavou Haladovou a moderátorem hudebního pořadu Sedmé nebe Milanem Caisem.

Před 3 týdny 28:38

Zaměstnávat hendikepované není zvláštní. Každého překvapí, jak jsou šikovní, chválí Jakub Knězů

Skupina sociálních podniků Etincelle zaměstnává lidi s hendikepem už 15 let. Kromě sítě bister Mezi řádky má i vlastní řemeslnou pekárnu, pražírnu kávy nebo farmu. Změnil se pohled společnosti na zaměstnávání lidí s postižením? V čem je taková spolupráce zvláštní? A kde vznikl nápad péct kromě vlastních cukrovinek i sušenky pro psy? Vladimír Kroc si povídal s ředitelem společnosti Jakubem Knězů.

28. srpen 2022 26:01

Šporclovi jsem slíbil, že modré housle už nikomu neudělám. Tak jsem vyrobil zelené, vypráví houslař

„Rodiče se snažili, abych u řemesla zůstal,“ vypráví mistr houslař Jan Špidlen, který je pokračovatelem světoznámého houslařského rodu s mnohaletou tradicí. Před dvěma lety uspořádal ke 100 letům od narození jeho otce Přemysla Otakara Špidlena koncert, na který letos chce navázat. „Inovace houslí je pro mě určitou výzvou,“ přiznává houslař, který vyrobil další barevné housle, tentokrát v zeleném provedení.

27. srpen 2022 27:18

Šlechtit zvířata tak, aby se líbila nám, je zvrhlé, říká veterinářka. Co trápí krátkolebá plemena?

Krátkolebá plemena mají krátký čumák a nemohou pořádně dýchat, upozorňuje veterinářka Martina Načeradská. Mnozí chovatelé ji ale neposlouchají a jak sama říká, jdou ji často po krku. „Někteří se naopak snaží šlechtit zvířata s dlouhým nosem, takže není to úplně beznadějná situace,“ říká. Měli by lidé přestat chovat francouzské buldočky a příbuzné rasy, protože je to týrání?

26. srpen 2022 26:41

Zemřela Hana Zagorová. Připomeňte si ji v posledním rozhovoru na Radiožurnálu

V lednu 2017 odvysílala Česká televize novou řadu dokumentárního cyklu GEN Fera Feniče. První díl natočil sám autor projektu se zpěvačkou Hanou Zagorovou. „Hrozně mě potěšilo, že se mě vybral. Jeho pohled je velmi lidský a v některých okamžicích jsem byla sama dojatá,“ svěřila v den premiéry na Radiožurnálu Patricii Strouhalové. A prozradila na sebe například to, že 40 let nejela tramvají. Poslechněte si rozhovor a zavzpomínejte na oblíbenou zpěvačku spolu s Radiožurnálem.