Jiné stavy
NejnovějšíSezóna 2Epizoda 727. únor 2023

Poslechněte si podcast: Když se přestanete doma cítit bezpečně, klidně neoholená a se svačinkou. Kdy vyrazit do porodnice?

„Když vám uniká pocit klidu. Když už nemůžete nečinně sedět, když sprcha bolesti nezklidňuje, ale naopak zesiluje, když praskne plodová voda, když málo cítíte své dítě,“ jmenuje dula Simona Lazzari situace, kdy je dobré vyrazit k porodu. „Doma nepoznáte, jak se dítěti daří. A není ostuda se od příjmu ještě dvakrát vrátit domů, zdravotníci jsou na to zvyklí,“ dodává.

31:40

Jiné stavy

Vydává: Český rozhlas

Podcast Jiné stavy vzniká jako doprovodná série magazínu pro rodiče Houpačky. Zajímá se o porod a všechny jeho odstíny. V sedmi dílech se zaměřuje na stud, bolest, na změny na ženském těle i v mysli. Otevírá téma vztahu rodiček a jejich matek, zaměřuje se i na ty „nejlepší“ rady, které novopečené matky dostávají. Jiné stavy nevynechávají téma potratu, sexu po porodu nebo psychických poruch, které po narození dítěte někdy přicházejí.

Web

Sezóna 2Epizoda 620. únor 2023 41:14

Ten, kdo si nic nevyčítá a nehledá, kde se stala chyba, je nebezpečný zdravotník, říká porodní bába

„Když mám za sebou těžký porod, často se dost obviňuju. Vím, že jsem udělala to nejlepší, co jsem mohla, ale přesto,“ přiznává dula Simona Lazzari v nové epizodě Jiných stavů, která se věnovala zdravotníkům, jejich úhlu pohledu na práci v porodnictví a jejich mentálnímu zdraví.

Sezóna 2Epizoda 513. únor 2023 40:14

Rozumem jsem věděla, že dítě s vývojovou vadou nezvládneme. Uvnitř mě ale všechno křičelo

Evino čekání na narození zdravé dcery se během jednoho vyšetření změnilo na těžký příběh, který v sobě zahrnuje velmi složitou volbu a nakonec i porod mrtvého miminka.

Sezóna 2Epizoda 47. únor 2023 34:13

Je čas mluvit o porodnickém násilí. Nic neomlouvá, jak se v tom systému chovám, říká porodní bába

„Možná to nebylo podle představ. Možná tam byla příliš silná bolest, příliš velký strach o život dítěte, možná nefungovala partnerská dynamika,“ vyjmenovává Simona Lazzari. Trauma z porodu může způsobit mnoho věcí. Typické je, že se jeho existence a rozsah začíná odkrývat až nějakou dobu po porodu.

Sezóna 2Epizoda 330. leden 2023 38:05

Ohromila mě ta fyzická síla, málem jsem omdlel vyčerpáním. Jak prožívají porod muži?

„Přišlo mi, že jsem součástí nějakého pravěkého rituálu a moje žena je jeho centrem. A byla krásná, fyzicky krásná,“ popisuje Dominik narození svého syna. „Věděl jsem, že budu čelit něčemu, co jsem nikdy nezažil a na co se nedá připravit. I když internet je plný toho, co všechno se vám tam jako partnerům může pokazit, svoje pochyby jsem uzávorkoval a šel jsem do toho.“

Sezóna 2Epizoda 223. leden 2023 35:12

„Ne každý chlap na to má a ne každému páru to pomůže.“ Koho si vybrat jako doprovod k porodu?

„Role doprovodu je dána tím, co porod potřebuje. Je to o nekonečné trpělivosti, o povzbuzení a obří dávce empatie,“ zamýšlí se dula a laktační poradkyně Simona Lazzari.

Sezóna 2Epizoda 116. leden 2023 38:56

Ta, která rodí řezem, je mnohdy ještě o kousek statečnější, říká porodní bába. Je císař zadarmo?

„Celé těhotenství jsem si přála dobrý porod pro nás oba. Jenže pak mi došlo, že já vlastně vůbec nevím, co je to dobrý porod. Že tohle je možná ten nejlepší, jaký jsme mohli mít,“ říká Anna, která po mnoha hodinách nepostupujícího porodu přivedla svého syna na svět císařským řezem.

Sezóna 1Epizoda 71. březen 2022 31:05

„Co to děláš? Vždyť tímhle kojím naše dítě!“ Sex po porodu je někdy trochu oříšek

První sex po porodu může být docela velká věc. Někdo na něj čeká šest týdnů, někdo půl roku, někdo několik let. „Po císařském řezu jsem vlastně nemusela nic řešit. Po druhém porodu, který byl přirozeně, se toho strašně moc změnilo a trvalo aspoň půl roku, než jsem na sex měla chuť a než mě zase začal aspoň trochu bavit,“ říká Vanda.

Sezóna 1Epizoda 621. únor 2022 29:26

„Něco je špatně.“ S úzkostí a depresí se potýká pětina matek, rodina ani zdravotníci je často nevidí

„Dcera byla po porodu v inkubátoru, já jsem ale vůbec neměla zájem ji vidět, neměla jsem zájem ji chovat ani na ni sahat. Na oddělení jsem přišla, jen když to po mně sestry vyžadovaly. Nikomu to nepřišlo divné, nikoho nenapadlo, že je se mnou něco špatně,“ říká Caroline Ewing-Haupt. Po traumatickém porodu se potýkala s těžkou depresí, tu ale nikdo neviděl.

Sezóna 1Epizoda 514. únor 2022 29:19

Vy jste takhle nikdy nebrečeli! Nemůžeš ho přece furt kojit! Matky versus „dobré rady“ okolí

„Už před porodem se ptám, jaké jsou zkušenosti ostatních žen v rodině. Jak s těhotnou mluví, jak se k ní chovají. Předem se totiž dají vytipovat ty tzv. ‚dobré duše‘,“ říká porodní bába Alžběta Samková. „A ty v okolí šestinedělky fakt nechcete.“

Sezóna 1Epizoda 47. únor 2022 33:58

Věděla jsem, že jestli si ho pochovám, pukne mi srdce, říká Zuzka o porodu mrtvého syna

„Běžně se stává, že žena odchází po porodu mrtvého dítěte z nemocnice, v ruce má pár papírů s kontakty a to je všechno, co jí je oficiální systém schopný zajistit,“ říká porodní bába Alžběta Samková.