Lupa.cz
23. červen 2022

Poslechněte si podcast: Jindřich Libovický: Proč si AI jazykové modely myslí, že jsou banány zelené

Na začátku bylo slovo, z toho pak vznikl vesmír, život i lidé. Tak to alespoň popisuje bible. Ze slov vznikl také AI systém LaMDA, který si údajně může uvědomovat sám sebe a cítí emoce jako je láska, smutek nebo strach. Tak to alespoň popsal vývojář Googlu Blake Lemoine. Experti mu ale nevěří. Proč? Naším hostem je Jindřich Libovický, který se automatickému zpracování jazyka věnuje v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

28:47

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Včera 01:01:38

Jan Tomíšek (Rowan Legal): S přípravou na NIS 2 neotálejte, později na trhu začnou chybět odborníci

Půjde-li vše hladce, nový zákon o kybernetické bezpečnosti se do vlády dostane v lednu. Do prázdnin by tak norma implementující evropskou směrnici NIS 2 měla projít sněmovnou, aby mohla začít platit příští rok v říjnu. Pak budou mít firmy rok na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily. S přípravami by ale měly začít už teď.

3. září 2023 39:43

Martin Beháň (Rohlík): Do Vánoc budeme mít pokrytí kolem osmdesáti procent Česka

Rozvážet po celém Česku bychom mohli v podstatě zítra, ale utrpěla by tím kvalita našich služeb a to nechceme, říká šéf tuzemského Rohlíku Martin Beháň. Na konci roku i tak chce firma nabídnout až na osmdesáti procentech území České republiky. Co dalšího ještě na zbytek letošního roku chystá?

22. červen 2023 01:05:27

Marek Růžička, Jan Blažek (Bank iD): Až 80 procent lidí se ke státním službám hlásí přes nás

Dva a půl roku už mohou Češi využívat pro digitální ověření své totožnosti bankovní identitu. Za projektem služby Bank iD stojí devět tuzemských bank, právě přes jejich přihlášení se uživatel dostane třeba i do státních registrů nebo podá daňové přiznání.  „Až 80% lidí, který vstoupí a přihlásí se k nějaké službě státu, k tomu využije bankovní identitu,“ říká k úspěšnosti služby Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita. V podcastu pro Lupu ho doplňuje jeho kolega, předseda představenstva společnosti Jan Blažek.

7. červen 2023 53:10

Eva Krumpová (Český statistický úřad): K třídění dat používáme strojové učení a chystáme Portál respondenta

Jak probíhá a jak je zabezpečeno sčítání volebních výsledků? Jak se úřad vypořádal s DDoS útoky při letošní volbě prezidenta? A jak digitalizuje svou práci? Na dotazy Michala Bláhy z Hlídače státu odpovídá první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

7. červen 2023 01:29:27

AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Jak generativní AI změní práci programátorů a jak ovlivní pozici juniorních vývojářů? Na diskusním setkání Netclu o tom diskutovali CTO bezpečnostní firmy Gen (dříve Avast) a profesor AI na ČVUT Michal Pěchouček, zakladatel a šéf startupu Contember Honza Sládek a spoluzakladatel a co-CEO firmy MAMA AI Jan Macek. Poslechněte si kompletní záznam diskuse.

5. červen 2023 41:58

Martin Kasa (Pilulka): Spousta investorů na našich akciích zajímavě vydělala

Lékárenská společnost Pilulka si chce jít na burzu pro další peníze. Při dalším úpisu chce nabídnout až půl milionu akcií. „Věříme, že bude o naše akcie zájem,“ říká Martin Kasa, spolumajitel a spoluzakladatel firmy. V podcastu pro server Lupa.cz [https://www.lupa.cz] vyvrácí informace, že je firma ve špatné finanční situaci. Ztrátu z loňského roku vysvětluje především náklady na rozšíření do Maďarska a do Rakouska.

14. květen 2023 33:51

Tomáš Braverman (Heureka Group): Je poznat, že lidé nyní nakupují online levnější věci

Česká e-commerce scéna nezažívá příliš dobře období. Nákupy v tuzemských e-shopech klesají už několikátý měsíc v řadě. Změní se to, věří Tomáš Braverman, generální ředitel společnosti Heureka Group, která provozuje stejnojmenný srovnávač cen. V podcastu serveru Lupa.cz mluví i o nástupu velkých online tržišť nebo o žalobě, kterou Heureka Group podala na Google.

11. květen 2023 01:40:46

Největší riziko AI? Evropa si technologii nechala utéct a teď na ní vydělají Google a Microsoft

Zatímco v evropských institucích vrcholí příprava nařízení, která má v EU zregulovat AI, americké firmy bojují o to, kdo ovládne trh. Potvrzuje se letitá zkušenost: zatímco USA umí dobře vyvíjet globální IT služby, Evropa je dobrá jen v jejich regulaci, zaznělo na debatním setkání Netclub na téma „Jak zkrotit AI?“ [https://www.tuesday.cz/akce/jak-zkrotit-ai/]. Sešli se na něm náměstek ministra pro digitalizaci Ondřej Profant a Tomáš Mikolov, český vědec, který na vývoji AI pracoval v Googlu či Facebooku. Debata byla velmi zajímavá, poslechněte si její záznam:

13. duben 2023 47:57

Dominik Gazdoš (Knihobot): Možná z nás bude market place pro knižní vydavatele

Populární služba Knihobot, která se zaměřuje na prodej použitých knih, měla loni výrazné problémy. Musela propustit až třetinu lidí. Rychle se oklepala a slavila rekordní obrat. A letošek vypadá ještě mnohem líp, říká v podcastu pro Lupu zakladatel Dominik Gazdoš.

11. duben 2023 01:49:07

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Umělá inteligence v nejbližší době nenahradí novináře, shodli se v diskuzi Netclub technologičtí publicisté Petr Koubský a Pavel Kasík. Debata, kterou moderoval šéfredaktor Lupy David Slížek, se konala při příležitosti 25. narozenin serveru. Nabízíme její úplný záznam.