Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jiná cena pro místní a jiná pro chalupáře. Poplatek za svoz odpadu v Číměři posoudí ústavní soud

Obyvatelé Číměře na Jindřichohradecku nově platí jinou částku za svoz odpadu než majitelé rekreačních nemovitostí. Dřív si lidé kupovali známky na jednorázové vyvezení popelnice. Rozdílné výše poplatků jsou ale podle ministerstva vnitra diskriminační. Případem se zabývá ústavní soud.

02:46

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:16

Nekouřit, vyhýbat se alkoholu a zdravě jíst. Jak ochránit srdce, připomněla budějovická nemocnice

Jak ochránit své srdce před chorobami, to se dozvěděli zájemci v českobudějovické nemocnici. Zdravotníci jim během Dne srdce měřili cholesterol, cukr a na speciální váze i poměr tuků a svalů v těle. Vyškolit se mohli třeba i v první pomoci pro situace, kdy srdce přestane úplně fungovat.

Včera 04:13

Hádky i obviňování z podvodu. Rok po komunálních volbách je situace v Českém Krumlově napjatá

Rok po komunálních volbách je Český Krumlov zřejmě nejrozhádanějším městem na jihu Čech. Současné vedení vytýká tomu předchozímu nevýhodné pořízení sbírky ilustrací i smlouvu na nákup čistírny odpadních vod za 210 milionů korun. Zároveň ale řeší i své aktuální problémy.

Včera 03:26

Jen na třech místech v Česku se odlévají zvony. Jedním z nich jsou jihočeské Myslkovice

Michal Votruba z Myslkovic na Táborsku se už v deseti letech rozhodl, že chce být zvonařem. Dnes patří mezi uznávané autority ve svém oboru. Jeho zvony zní nejen v Česku, ale i tisíce kilometrů daleko.

Před dvěma dny 02:33

Současné vedení Písku chce dotáhnout do konce dlouho plánovaný parkovací dům v centru

Příprava výstavby parkovacího domu u pošty v Písku bude pokračovat. Zastupitelé se na tom dohodli na posledním zasedání. Budova s téměř 280 místy má vyřešit problém s nedostatkem ploch pro auta v centru města. Radnice plánuje stavbu už od roku 2017. Projekt má svoje příznivce, ale také odpůrce, kteří ho brzdí.

Před třemi dny 02:25

Skoro osm tisíc stromků vysázeli lidé v lese u Ševětína během Dne pro obnovu lesa

Dobrovolníci po celém Česku pomáhali s obnovou lesů. Malé duby a buky sázeli mimo jiné na mýtinách u Ševětína na Českobudějovicku. Na Den pro obnovu lesa dorazily na místo nedaleko dálnice D3 stovky zájemců.

Před čtyřmi dny 02:28

Úrodu jablek částečně poničily kroupy. Ceny ovoce v supermarketech vzrostly o osm procent

Letošní úroda jablek na jihu Čech je průměrná. Někteří ovocnáři sklidí méně plodů než loni. Kvůli chladnému jaru včely opylily jen část sadů, na úrodě se někde podepsalo také srpnové krupobití.

Před pěti dny 02:38

Veselí nad Lužnicí hledá využití pro starou radnici. Zájem má místní dům dětí i střední škola

Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku už vznikají plány na budoucí využití historické radnice. Památkově chráněný objekt koupilo město od soukromého vlastníka za 20 milionů korun letos v lednu. Část rozlehlého komplexu několika budov bude zřejmě kromě města využívat místní dům dětí a mládeže. Vážný zájem má také střední ekologická a potravinářská škola.

Před pěti dny 02:33

Část úrody kukuřice zničila divoká prasata. Škody na jihu Čech jsou letos větší než v loňském roce

Divoká prasata dělají letos v některých lokalitách na jihu Čech větší škody v porostech kukuřice. Myslivci si to vysvětlují tím, že v lesích není tolik žaludů a bukvic jako loni. Proto černá zvěř hledá potravu jinde. Rostliny potom ale už není možné sklidit.

Před šesti dny 02:30

Až 80 tisíc tun odpadu ročně se má spalovat na okraji Krumlova. Město i okolní obce jsou proti

Společnost Carthamus chce na okraji Českého Krumlova rozšířit areál energobloku. V novém kotli plánuje spalovat až 80 tisíc tun odpadu ročně. Konkrétně jde o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních a průmyslových odpadů. Okolním obcím a firmám pak bude nabízet levnější teplo a elektřinu. Vedení Krumlova i sousední obec Přísečná jsou ale proti.

Před šesti dny 02:11

Budějovičtí hokejisté spoléhají na kapitána Milana Gulaše, ten je ale v nové sezoně zatím bez bodu

Když se řekne hokej a Motor, fanoušci si často vybaví českobudějovickou dvojici Gulaš – Pech. Kapitán Milan Gulaš ale má po dvou zápasech nulu v kolonce vstřelených gólů a další nulu v počtu asistencí. Podle oficiálních statistik vystřelil jen dvakrát na bránu. Na to u něj hokejoví fanoušci z jihu Čech nebyli zvyklí.