Jihomoravský rok
27. březen 2025

Poslechněte si podcast: Březen – měsíc úklidu. Vyrazíme do Retro-use, k efektivní třídicí lince a uklidíme Česko

Tématem dalšího dílu pořadu Jihomoravský rok byl úklid. Nejen ten kolem nás, ale i v naší hlavě. Každé jaro se do terénu vydávají tisíce dobrovolníků zorganizovaných spolkem Ukliďme Česko! Kdy tradice začala a je odpadu více či méně? Představíme vám i rychlou třídicí linku odpadu, na kterou může být Brno hrdé: „Odpad netřídí lidé, ale stroje,“ říká mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek. Navštívíme taky Retro-use – místo, které dává starým věcem nový význam.

25:03

Jihomoravský rok

Vydává: Český rozhlas

Výpravy za nevšedními událostmi i zážitky s mikrofonem a kalendářem v ruce. Jižní Morava netradičním pohledem reportérů Českého rozhlasu Brno.

Web

Před týdnem 26:09

Pojďte na taneční parket! Jihomoravský rok a oslava tance jako univerzálního jazyka

V pořadu Jihomoravský rok se tentokrát budeme vlnit v rytmu swingu a zavítáme také na zkoušku folklorního souboru. Připomene totiž Mezinárodní den tance, ten připadá na 29. dubna. Jak dokáže výrazný kostým potrápit tanečníka? O úsměvnou historku se s námi podělil Jan Tománek z brněnského tanečního klubu Kometa. A jaký vztah k tanci a tanečním mají ti, které znáte z našeho vysílání?

Před 2 týdny 21:23

Jedny z největších knihoven v republice sídlí v Brně. Ke Dni knihy jsme je navštívili s mikrofonem

Celý svět si 23. dubna připomíná Den knihy a autorských práv. Datum je to symbolické – jedná se zároveň o výročí úmrtí spisovatelů Miguela de Cervantese a Williama Shakespeara. Cyklus Jihomoravský rok proto navštívil jedny z největších knihoven v republice. Mají sídlo v Brně a mohou se pochlubit unikátními sbírkami i podporou nevidomých a slabozrakých čtenářů. Jaké vzácné kousky vlastní Moravská zemská knihovna?

Před 3 týdny 24:15

Nejvzácnější malované vajíčko je červené. Jihomoravský rok přiblíží symboly a tradice Velikonoc

Velikonoční svátky jsou nejdůležitějšími křesťanskými svátky. V pořadu Jihomoravský rok jsme tentokrát pátrali po zajímavých velikonočních tradicích, ať už symbolice kraslic nebo jarních mláďátek. Co všechno si do jídla přidat na Zelený čtvrtek? To prozradila cukrářka a pekařka Petra Burianová. Které zdobení kraslic je nejstarší? A proč je dobré si na Velký pátek sedět na rukou nebo se vydat na pouť?

14. duben 2025 20:26

Jak a kde posílit zdravotní kondici? Jihomoravský rok připomíná Světový den zdraví

Světový den zdraví připadá každoročně na 7. duben. V pořadu Jihomoravský rok nabídneme možnosti a tipy, jak svou zdravotní kondici posílit i v našem regionu. Vyrazili jsme na workoutové hřiště, na procházku a také do sauny. Proč je po sauně nezbytné ochlazování? A kde byste našli místo, kterému se za první republiky začalo říkat vzdušné lázně? Napovíme, že od Brna není příliš daleko.

6. duben 2025 28:33

Zajímavosti z ptačí říše: Jak poznat pěnkavu nebo skřivana? A proč ptáci zpívají nejraději ráno?

  1. duben je Mezinárodním dnem ptactva. Oslavte ho spolu s námi ve společnosti těch, kteří ptáky chovají, zachraňují nebo učí rozeznat jednotlivé druhy podle zpěvu. V pořadu Jihomoravský rok poradíme, čím na jaře přilepšit opeřeným krasavcům a pozveme vás do Ptačího centra nebo na procházku zoologickou zahradou, kde můžete obdivovat zpěv exotických obyvatel ptačího pavilonu. Zaposlouchejte se do zvukomalebného zpěvu ptáků, kteří jsou typičtí pro naše lesy, pole a louky.
31. březen 2025 22:03

Nejen herci a režiséři. Jihomoravský rok přiblíží profese, bez kterých by se velká divadla neobešla

Letošní Světový den divadla připadl na čtvrtek 27. března. A tak jsme se v pořadu Jihomoravský rok zaměřili na některé z profesí, bez kterých by se moderní velká divadla obešla jen těžko. Lidé, které divák nikdy neuvidí, ani neuslyší, přitom mají zásadní vliv na průběh i celkové vyznění divadelních her. Pojďte s námi nahlédnout do zákulisí za těmi, kteří si potlesk zaslouží stejně jako samotní herci.

16. březen 2025 19:10

Operace mozku při vědomí i stimulace magnetickými pulzy. V Brně působí neurovědci světové úrovně

Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky, mozek stále zůstává nejméně prozkoumaným lidským orgánem. Úspěchy ve výzkumech a jejich přínosy připomíná Evropský den mozku, který připadá na 11. března. Jihomoravský rok se zaměřil na pracoviště v Brně, která se výzkumem i léčbou v oblasti mozku zabývají. Navštívili jsme vědecké centrum CEITEC Masarykovy univerzity a zajímali se mimo jiné o to, jak vědci pokročili ve zkoumání a léčbě příznaků onemocnění centrální nervové soustavy.

9. březen 2025 23:10

175 let od narození Tomáše Garrigua Masaryka, nejslavnějšího rodáka z Hodonína

V rodném městě prvního československého prezidenta připomíná socha, muzeum i naučná stezka. V nedalekých Čejkovicích, kde dodnes obec provozuje muzeum v domku Masarykových, už na základní škole mladý Tomáš doučoval své spolužáky. Je jeho odkaz jako „lidového prezidenta“ stále živý? A co spojuje návštěvníky, kteří jdou po stopách TGM? V dalším díle pořadu Jihomoravský rok zazní i Masarykovy slavné citáty a vzpomínky pravnučky Charlotty Kotíkové.

2. březen 2025 21:07

Historie tance Pod šable i rozhovor s medvědem. Jihomoravský rok přiblíží fašank a jeho tradice

K masopustu patří fašank a k fašanku spousta tradic. V dalším vydání cyklu Jihomoravský rok jsme se věnovali typickým fašankovým maskám, šavlovému tanci a také jídlu, které nás má připravit na následující půst. Jaké jsou tradiční masopustní pokrmy? Daří se tradicím návrat i do městských částí? A jaký zájem o tradiční receptury mají žáci na jedné z gastronomických středních škol v Brně? Poslechněte si celý díl!