Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jihočeský kraj sníží školám příspěvek na úhradu energií. Chce je tak motivovat k větší úspoře

Jihočeský kraj chce motivovat školy k maximální možné úspoře energií. Školským zařízením, které zřizuje, a také příspěvkovým organizacím poskytne na příští rok zhruba 90 procent předpokládaných výdajů na energie. Vychází přitom z průměrných propočtů za rok 2019 před lockdownem. Někteří ředitelé se ale obávají, že za současných podmínek s takovým příspěvkem nevystačí.

02:04

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:46

Býval to byt školníka, teď se v YMCA centru v Jindřichově Hradci scházejí děti, rodiče i senioři

Už devět let připravují dobrovolníci z YMCY v Jindřichově Hradci aktivity pro děti i seniory v bývalém bytě školníka na 5. základní škole na sídlišti Vajgar. Od začátku bylo jasné, že prostory nejsou úplně ideální. Letos město v rozpočtu uvolnilo 4 miliony korun a bývalý byt přestavělo. YMCA tak má nové zázemí, díky tomu také rozšiřuje svoji činnost.

Včera 02:40

Stromky v lese zapáchají a jsou obarvené. V předvánočním období se tak lesníci snaží odradit zloděje

Českobudějovičtí lesníci olamují větve některých jehličnanů. Chtějí tak odradit zloděje, kteří si vánoční stromky vybírají v cizím lese. Ochranou před nimi jsou i odpuzovače nebo reflexní barvy. Lesníkům tyto pomůcky ročně ušetří desítky tisíc korun.

Včera 02:29

S malými hříšníky zúčtovali ve Vimperku. Nakonec si ale všichni z pekla odnesli sladký perníček

Několik set lidí přišlo do vimperského pekla. To se letos nově otevřelo ve zřícenině předsunuté bašty Haselburg. Užít si pekelný mumraj a zarecitovat básničku samotnému Luciferovi přišli malí i velcí hříšníci.

Před dvěma dny 02:40

Adventní městečko v Budějovicích bez omezení. Vyšší náklady kvůli drahým energiím radnice neřeší

Advent plný smíchu, dobrého jídla a pití a setkávání s rodinou a přáteli. A také vyzdobená města a otevřené vánoční trhy. Po dvou letech s proticovidovými omezeními si lidé znovu užívají předvánoční čas bez restrikcí. Jihočeši i turisté z Rakouska a Německa míří třeba do Českých Budějovic. Program adventního městečka tam neomezily ani rostoucí náklady.

Před čtyřmi dny 02:36

Geologové ukončili první fázi průzkumů podloží u Temelína. ČEZ tam chce postavit malý reaktor

Výstavbu malého modulárního reaktoru plánuje společnost ČEZ u Jaderné elektrárny Temelín. Má být velký jako fotbalové hřiště. Geologové proto teď zkoumají podloží a horninové složení. V pátek ukončili po několika týdnech první fázi vrtů.

Před čtyřmi dny 03:21

Jeden z největších obrazů malíře Petra Brandla opustil jindřichohradecký zámek. Míří na výstavu

Patří mezi nejcennější díla vystavená na jindřichohradeckém zámku. Lépe řečeno – patřil. Řeč je o jednom z největších obrazů barokního malíře Petra Brandla. Dílo s rozměry pět krát tři metry totiž z Jindřichova Hradce odvezli restaurátoři. Musí ho připravit na velkou výstavu Brandlova díla, kterou chystá Národní galerie.

Před čtyřmi dny 02:17

Úprava parku Dukelská v Českých Budějovicích nabírá zpoždění. Na stavbě se objevily komplikace

Stavební práce při rekonstrukci parku Dukelská v Českých Budějovicích nabraly zpoždění v řádu měsíců. Příští rok v únoru, kdy se mělo toto upravené veřejné prostranství znovu otevřít, se na místě bude dál pracovat. Radnice teď také řeší, o kolik korun se projekt prodraží.

Před pěti dny 03:16

Výbor UNESCO zapsal vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví. Tradice je stále živá

České spolky udržují stále živou tradici vorařství. Pořádají vorařské dny, předvádějí plavbu dřeva po řekách. I díky tomu zapsal ve čtvrtek Výbor UNESCO na zasedání v marockém Rabatu vorařství na prestižní seznam nehmotného kulturního dědictví.

Před pěti dny 02:23

Strakonická teplárna už nebude závislá na vodě z řeky. Investuje 50 milionů do nové technologie

Teplárna ve Strakonicích přestane využívat k chlazení turbíny vodu z řeky Otavy, za kterou musí platit. Umožní to nová technologie, za kterou firma zaplatí 50 milionů korun. Nový systém chlazení má ušetřit peníze a zároveň zvýšit efektivitu při výrobě elektrické energie.

Před pěti dny 02:35

Nový kravín má vyrůst mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku. Místní mají obavy ze zápachu i dopravy

Proti výstavbě kravína mezi Záhořím a Chrastinami na Písecku protestuje více než stovka tamních obyvatel. Areál pro 900 kusů krav by měl stát zhruba půl kilometru od rodinných domů v areálu bývalého teletníku. Lidé se obávají snížení kvality bydlení i ceny jejich nemovitostí.