Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Jihočeskou Vesnicí roku jsou Albrechtice nad Vltavou. Přibývá tu obyvatel a vzkvétá spolkový život

Jihočeskou Vesnicí roku 2022 se staly Albrechtice nad Vltavou. Podle starosty Miroslava Ušatého a jeho zástupkyně Hany Krippnerové porota ocenila dokončenou i připravovanou bytovou výstavbu, rekonstrukci podzemních sítí, výstavbu čističek k rodinným domům, ale třeba i bylinkovou zahradu, kterou všichni společně vytvořili.

23:32

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 26:39

Pečení holubi a další vybraná jídla, pak tanec až do snídaně. Odhalte, jak se bavila šlechta

Šlechtické slavnosti a zábavy, tak se jmenuje velkolepá výstava, kterou hostí od 1. července nová Zámecká galerie v Českém Krumlově. Hlavní kurátorkou je historička umění Duňa Panenková. Spolu s kolegy shromáždila v posledních třech letech bezpočet faktů i artefaktů, které připomínají slavnostní události v životech jihočeské šlechty 16., 17. a 18. století.

Před dvěma dny 30:37

Nejlepší sekáči musí umět pokosit i suchou trávu. Profesionál David Vostrovský vyzývá na souboj

Na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje se v Mlynářovicích u Volar uskuteční otevřené mistrovství České republiky v sečení trávy kosou. Závod pořádá český reprezentant a žnec z povolání David Vostrovský.

Před čtyřmi dny 32:43

Břicho dětem, hřbet do tataráku. Překonejte předsudky a dejte si kapra, říká šéf rybářského sdružení

Už spolu s Československou republikou vznikla v roce 1918 i organizace sdružující rybáře a poskytující jim podporu. Jmenovala se Československá ústřední jednota rybářská. Po roce 1989 na ni navázalo Rybářské sdružení České republiky, které sídlí v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj si toto republikové centrum zasloužil svou trvající a vynikající rybníkářskou tradicí.

Před týdnem 29:48

Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů

Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasový moderátor, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je kniha o několika teenagerech, kteří připravují divadelní představení, shánějí do něj rakev, tu sice získají, ale zase o ni přijdou. V závěru dospějí k názoru, že jsou přece herci a tu rakev zahrají! Možná spolu s tím jistým způsobem dospějí. Román je napsán bohatým, obrazným jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.

Před týdnem 25:31

Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem

Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.

Před týdnem 27:53

Je to mžik. Je to tiché a fatální. Mnoho lidí se utopí i doma na zahradě, upozorňuje záchranář

Na přední místa evropských statistik nás řadí zhruba 200 utonulých Čechů ročně. Máme víc těchto fatálních událostí než lidnaté Německo a některé přímořské státy. V polovině případů se lidé utopí ve volné vodě, řada tragédií se ale stává doma. Upozorňuje na to vodní záchranář Jan Sedláček, který se coby místopředseda Asociace instruktorů vodní záchrany a soudní znalec věnuje i prevenci v projektu Bezpečné dětství – U vody bez nehody.

Před týdnem 21:17

Myslela jsem si, že budu rozverná stará dáma, ale dáma nejsem, směje se spisovatelka Hana Hosnedlová

Životní jubileum ji neděsí. Jak říká, svůj věk si poctivě odžila. Teď doufá, že jí zdraví ještě dovolí podnikat všechno, co má ráda. Novinářka, spisovatelka, rozhlasová sloupkařka, vášnivá cestovatelka a celoživotní trampka Hana Hosnedlová slaví pětasedmdesátku.

Před týdnem 22:13

Jaroslava Pixová z Putimi se tak dlouho dívala z okna svého domu na Blanici, až o ní začala psát

Příběh pravdivý o tom, jak se topil Vojtěch Lanna na Lipovském mlýně a jak to všechno dopadlo, se dozvíme z jedné rodinné kroniky a také od ženy, která příběhy kolem Vltavy mapuje...

Před 2 týdny 28:29

Úniková cesta ukryté parašutisty z pekla nevyvedla

18. června je to osmdesát let od chvíle, co v kostele v Resslově ulici v Praze zahynulo sedm československých parašutistů, dva z nich provedli atentát na Heydricha. Měli možnost úniku, ukazuje moderní výzkum. Zřejmě ji nestačili využít.

Před 2 týdny 27:42

Špekové knedlíky jsou na táboře zárukou dobrovolného poledního klidu, směje se Petr Stupka

Petra Stupku znáte jako rozhlasového „kuchařského čaroděje“, ale celý život plane i pro táborničení. V jihočeské oblasti České tábornické unie býval náčelníkem, teď plní roli revizora. Zároveň se dál podílí na klubové činnosti, na práci s dětmi i na přípravě letních táborů. Těch letos unie na jihu Čech chystá devatenáct.