- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: Jihočeské ryby chutnaly i ve Vídni nebo ve Vatikánu. Dovolit si je ale mohli jen bohatí
Druhý říjnový víkend je na jihu Čech ve znamení výlovu největšího rybníka Rožmberka. A tak se probereme archivními rozhlasovými nahrávkami na rybářské téma.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Došky, šindele, zemanský dům, husitský vůz a mnoho dalšího uvidí lidé v trocnovském archeoskanzenu
V magazínu Vltavín se vydáme do nově vybudovaného archeoskanzenu v Trocnově na Českobudějovicku. V rodišti Jana Žižky si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaký byl život ve středověku.
Ještě před několika lety stálo jen torzo středověké kamenné věže, dnes Tichá září znovuzrozením
Doslova ze země vykopali členové jihočeského sdružení Hrady na Malši areál někdejší tvrze ve vesničce Tichá u hranic s Rakouskem. Původně se myslelo, že zde byla jen jedna obytná věž, ale tato domněnka už neplatí.
Českobudějovická rozhlasová stanice bývala vždy důležitou základnou i pro muzikanty
Květen je nejen máj – lásky čas, ale také měsíc velmi důležitý pro Český rozhlas, a to jak ten pražský, tak českobudějovický. Jihočeská stanice začala vysílat v prvních dnech květnového povstání v roce 1945 z radnice v Českých Budějovicích.
Rozhlasoví technici nebývají v éteru slyšet, ale bez nich by nebylo slyšet vůbec nic
Rozhlasové vzpomínky na to, jak se někomu někdy něco nepovedlo, jsou něčím úžasným. Jsou to totiž chvíle, kdy vás nikdo za prohřešek nepokárá, ale naopak, všichni se smějí a tleskají. A takových vzpomínek si ve Vltavínu pustíme několik.
První přenosný magnetofon museli rozhlasáci při natáčení šumavské reportáže zahřívat ohněm
V první polovině magazínu Vltavín nás čeká cesta do historie kasáren v Českých Budějovicích, ve druhé si pak pustíme záznam vzpomínek českobudějovických rozhlasáků.
Kasárna na Mariánském náměstí vystavěli pro armádu českobudějovičtí právovárečníci
První kasárna v českobudějovické historii vznikala stylem, kterému dnes říkáme developerský projekt. Právovárečníci se chtěli zbavit povinnosti ubytovávat vojsko ve svých domech, a tak vystavěli kasárna, která armádě pronajímali.
Velikonoční zázračné nitky prý chránily životy, pikání s vajíčky připomínalo hru s kuličkami
Velikonoční zapomenuté zvyky z Doudlebska a Pomalší.
U Holkova koněspřežka křižovala císařskou silnici, z té doby tu zůstal nejstarší železniční most
V magazínu Vltavín se projedeme koňkou, nebo chcete-li koněspřežnou dráhou. A vezmeme to hezky proti proudu času, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší.
Za dva dny zničily bomby v Budějovicích přes 60 domů a zemřelo přibližně 200 lidí
V novém vydání Vltavínu se projdeme po Českých Budějovicích a budeme hledat místa, na nichž jsou ještě dnes vidět pozůstatky následků náletu spojeneckých vojsk z března 1945. Nálet poškodil jak České Budějovice, ale i České Velenice.
V českobudějovickém rozhlasovém studiu natáčelo mnoho hvězdných zpěváků a herců
Ve Vltavínu zavzpomínáme na to, co a jak se natáčelo v českobudějovickém rozhlasovém studiu a na osobnosti, které tady tvořily. S někdejším redaktorem Pavlem Kroneislem připomeneme například redaktora Miroslava Vaverku.