- Podcasty
- Jihočeské nebe

Poslechněte si podcast: Všimli jsme si seskupení hvězd, které připomíná čajovou konvici? Pak koukáte na souhvězdí Střelce
Jedním z letních souhvězdí je souhvězdí Střelce. „Z našich zeměpisných šířek je vidět v podstatě pouze v létě a i tehdy se nachází nízko nad jižním obzorem. A dokonce ještě od nás není vůbec vidět celé,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Jihočeské nebe
O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.
Unikátní těleso, které přiletělo z mezihvězdného prostoru do naší soustavy, pozorují astronomové
Na přelomu června a července objevili astronomové v Chile velmi pozoruhodné těleso. „Známe dosud pouze dva objekty tohoto typu, tento je třetí, takže je to úplný unikát. Podle dráhy víme, že těleso přiletělo z mezihvězdného prostoru do naší sluneční soustavy a zase vyletí, možná k jiné hvězdě,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Harrison Schmitt byl jediným vědcem, který se dostal na Měsíc. Obdivoval tam kameny
Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci. „Byl to zároveň první vědec na Měsíci a jeden z prvních vědců mezi astronauty,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Na začátku července bude planeta Země nejdále od Slunce, vzdálenost přesáhne 152 milionů kilometrů
Měsíc červenec přináší prázdniny, dovolené, dlouhé dny a krátké světlé noci, kdy slunce nezapadá hluboko pod obzor. Na obloze je přesto možné pozorovat řadu astronomických úkazů.
Herkules a květináč, z hlediska astronomie jde o jedno a to samé
Jana Tichá, ředitelka českobudějovické observatoře a planetária, připravila povídání o jednom souhvězdí, která patří mezi největší na obloze, v tyto dny nabízí krásné pokoukání a zároveň se k němu váže impozantní antický příběh.
Oblohu nad Zemí sleduje nový unikátní dalekohled Flyeye. Má upozornit na nebezpečné asteroidy
V červnu byla zprovozněna nová součást ochrany Země před nebezpečnými asteroidy – teleskop, kterému se říká Flyeye. Jeho úkolem je prohledávat oblohu a zachytit i poměrně malé objekty, které by se mohly pohybovat po kolizní dráze přímo k Zemi.
Astronom Giovanni Domenico Cassini rozšířil poznání o planetách Jupiter a Saturn
Před 400 lety, 8. června 1625, se v Itálii narodil Giovanni Domenico Cassini, astronom a inženýr. Je znám například jako spoluobjevitel Velké rudé skvrny na planetě Jupiter. Také ověřil, že atmosféra Jupiteru nerotuje jako pevné těleso, ale jedná se o vrstvy mračen, které vytvářejí světlejší a tmavší pruhy.
Červen přináší nejdelší dny v roce a letní slunovrat. K tomu odedávna patřily také oslavy
Letní slunovrat je začátkem astronomického léta. Jedná se o okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší deklinaci. V období letního slunovratu jsou nejdelší dny v roce. Noc má pouhých osm hodin a naopak nad obzorem Slunce zůstává šestnáct hodin.
Astronomku mužští kolegové dlouho podceňovali, ona však přinesla zásadní poznatky o atmosférách
„Hvězda, na kterou svět zapomněl. Objevila vesmír, dnes nemá ani pamětní desku,“ napsaly jedny noviny v loňském roce. Tento titulek patří americké astronomce britského původu Cecilii Payne-Gaposchkinové, zakladatelce kvantitativní chemické analýzy hvězdných atmosfér.
Jižní kříž pojmenovali už první mořeplavci. Souhvězdí je pozorovatelné z jižní polokoule
Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Mohla tak třeba koukat na Měsíc, který se proměňuje opačným směrem.