- Podcasty
- Jihočeské nebe

Poslechněte si podcast: Jižní kříž pojmenovali už první mořeplavci. Souhvězdí je pozorovatelné z jižní polokoule
Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Mohla tak třeba koukat na Měsíc, který se proměňuje opačným směrem.
Jihočeské nebe
O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.
I české ministerstvo obrany má ve vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a snímkuje Zemi
Armády největších zemí světa běžně mají leteckou a námořní sekci, ale také kosmickou sekci. Dokonce už i české ministerstvo obrany vyslalo do vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Falcon 9, která odstartovala v lednu ze základny v Kalifornii.
V souhvězdí Panny přitahuje pozornost jasná hvězda Spica a také galaxie, která vypadá jako sombrero
Druhým největším souhvězdím je souhvězdí Panny. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Spica, tedy v překladu obilný klas. „Dále je zde například hvězda Vindemiatrix, což v latině znamená žena pracující na vinici, nebo hvězda Porrima,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Když na Saturnu nastane rovnodennost, pozorovatelům ze Země se ztratí jeho prstence
Květen, to je pozdní jaro, první máj, květy, šeříky, ovšem také tři ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. Jak se pomalu blížíme k letnímu slunovratu, stále se prodlužují dny a zkracují noci.
Dalekohledy Viléma Gajduška využívá mnoho hvězdáren, Jihočeši po něm pojmenovali planetku
Před 130 lety, 16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.
Velikonoce jsou jediným pohyblivým svátkem v občanském kalendáři, jejich termín určuje úplněk
V neděli 13. dubna nastává první jarní úplněk, po kterém se slaví Velikonoce. Pohyblivý termín křesťanských svátků stanovuje velmi staré pravidlo, které bylo schválené v roce 325 našeho letopočtu takzvaným nikajským koncilem.
Mezinárodní den kosmonautiky a Den Země přináší měsíc duben
Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. duben. Právě v tento den v roce 1961 se totiž uskutečnil první let člověka ve vesmíru. Sovětský astronaut Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. Skoro obletěl Zemi a po necelých dvou hodinách přistál.
Duben přinese první jarní úplněk, po kterém následují Velikonoce, a meteorický roj Lyridy
Během jarního měsíce dubna se postupně stále prodlužují dny. Zatímco v úterý 1. dubna bude Slunce nad obzorem více než dvanáct hodin, poslední dubnový den bude trvat už čtrnáct a půl hodiny.
Částečné zatmění Slunce nastane 29. března. V Českých Budějovicích začne v 11.35 hodin
V sobotu 29. března 2025 nastane částečné zatmění Slunce. K astronomickému úkazu dochází, když se Země, Měsíc a Slunce octnou v přímce, takže Měsíc zakryje pozorovatelům ze Země část slunečního kotouče.
V březnu nastává jarní rovnodennost. Od tohoto okamžiku je světlá část dne delší než noc
Měsíc březen vždy přináší jarní rovnodennost, okamžik, od kterého je světlá část dne delší než doba, kdy se Slunce schovává pod obzorem. Letos jarní rovnodennost nastane ve čtvrtek 20. března v 10.01 hodin středoevropského času.