- Podcasty
- Jihočeské nebe

Poslechněte si podcast: Částečné zatmění Slunce nastane 29. března. V Českých Budějovicích začne v 11.35 hodin
V sobotu 29. března 2025 nastane částečné zatmění Slunce. K astronomickému úkazu dochází, když se Země, Měsíc a Slunce octnou v přímce, takže Měsíc zakryje pozorovatelům ze Země část slunečního kotouče.
Jihočeské nebe
O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.
Harrison Schmitt byl jediným vědcem, který se dostal na Měsíc. Obdivoval tam kameny
Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci. „Byl to zároveň první vědec na Měsíci a jeden z prvních vědců mezi astronauty,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.
Na začátku července bude planeta Země nejdále od Slunce, vzdálenost přesáhne 152 milionů kilometrů
Měsíc červenec přináší prázdniny, dovolené, dlouhé dny a krátké světlé noci, kdy slunce nezapadá hluboko pod obzor. Na obloze je přesto možné pozorovat řadu astronomických úkazů.
Herkules a květináč, z hlediska astronomie jde o jedno a to samé
Jana Tichá, ředitelka českobudějovické observatoře a planetária, připravila povídání o jednom souhvězdí, která patří mezi největší na obloze, v tyto dny nabízí krásné pokoukání a zároveň se k němu váže impozantní antický příběh.
Oblohu nad Zemí sleduje nový unikátní dalekohled Flyeye. Má upozornit na nebezpečné asteroidy
V červnu byla zprovozněna nová součást ochrany Země před nebezpečnými asteroidy – teleskop, kterému se říká Flyeye. Jeho úkolem je prohledávat oblohu a zachytit i poměrně malé objekty, které by se mohly pohybovat po kolizní dráze přímo k Zemi.
Astronom Giovanni Domenico Cassini rozšířil poznání o planetách Jupiter a Saturn
Před 400 lety, 8. června 1625, se v Itálii narodil Giovanni Domenico Cassini, astronom a inženýr. Je znám například jako spoluobjevitel Velké rudé skvrny na planetě Jupiter. Také ověřil, že atmosféra Jupiteru nerotuje jako pevné těleso, ale jedná se o vrstvy mračen, které vytvářejí světlejší a tmavší pruhy.
Červen přináší nejdelší dny v roce a letní slunovrat. K tomu odedávna patřily také oslavy
Letní slunovrat je začátkem astronomického léta. Jedná se o okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší deklinaci. V období letního slunovratu jsou nejdelší dny v roce. Noc má pouhých osm hodin a naopak nad obzorem Slunce zůstává šestnáct hodin.
Astronomku mužští kolegové dlouho podceňovali, ona však přinesla zásadní poznatky o atmosférách
„Hvězda, na kterou svět zapomněl. Objevila vesmír, dnes nemá ani pamětní desku,“ napsaly jedny noviny v loňském roce. Tento titulek patří americké astronomce britského původu Cecilii Payne-Gaposchkinové, zakladatelce kvantitativní chemické analýzy hvězdných atmosfér.
Jižní kříž pojmenovali už první mořeplavci. Souhvězdí je pozorovatelné z jižní polokoule
Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Mohla tak třeba koukat na Měsíc, který se proměňuje opačným směrem.
I české ministerstvo obrany má ve vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a snímkuje Zemi
Armády největších zemí světa běžně mají leteckou a námořní sekci, ale také kosmickou sekci. Dokonce už i české ministerstvo obrany vyslalo do vesmíru svou družici. Jmenuje se SATurnin-1 a na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Falcon 9, která odstartovala v lednu ze základny v Kalifornii.
V souhvězdí Panny přitahuje pozornost jasná hvězda Spica a také galaxie, která vypadá jako sombrero
Druhým největším souhvězdím je souhvězdí Panny. Jeho nejjasnější hvězda se jmenuje Spica, tedy v překladu obilný klas. „Dále je zde například hvězda Vindemiatrix, což v latině znamená žena pracující na vinici, nebo hvězda Porrima,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.