Jihočeské nebe
8. září 2024

Poslechněte si podcast: Sondy Voyager se vznášejí ve vesmíru už od roku 1997. Jedna z nich stále ještě posílá lidstvu zprávy

Několik astronomických výročí připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá v rubrice Jihočeské nebe. Například před dvaceti lety odstartovala kosmická sonda Messenger pro výzkum planety Merkur. „Zjistila hodně zajímavé podrobnosti z jejího povrchu. Merkur byl vlastně antický posel bohů, takže ten anglický název sondy symbolicky odpovídá tomu, jak je planeta označována,“ dodává.

04:44

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.

Web

Před týdnem 07:01

Hvězdárna vyrostla na soutoku v Budějovicích ve 30. letech 20. století. Na stavbu přispívali místní

Hvězdárna na soutoku Vltavy a Malše, dnes už i s planetáriem, patří neodmyslitelně k Českým Budějovicím už od roku 1937. Ve prospěch veřejnosti byla slavnostně otevřena 14. listopadu 1937. Podle současné ředitelky Jany Tiché tomu ovšem předcházela spousta práce a úsilí členů Jihočeské astronomické společnosti.

Před 2 týdny 05:54

Vesmírem stále letí zlatá deska, na které je namluvena i jedna česká věta

Devátého listopadu si připomínáme 90. výročí narození amerického astronoma Carla Sagana, který byl původně planetologem a stal se posléze zakladatelem exobiologie.

Před 3 týdny 06:34

Ne všechna astronomická výročí v listopadu jsou kulatá, ale všechna jsou zajímavá

Probereme je v Jihočeském nebi s astronomkou Janou Tichou.

27. říjen 2024 07:02

Meteorický roj Leonidy není příliš hustý, ale jednou za 33 let „zdivočí“ a nabídne velkou podívanou

Listopad je měsíc, kdy padá listí a padají i hvězdy. To říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Na obloze totiž můžeme pozorovat meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 17. listopad.

20. říjen 2024 06:10

Kolem Země prolétává kometa, která už se asi nikdy nevrátí. Zřejmě totiž opustí sluneční soustavu

Ojedinělou možnost spatřit kometu, kterou po nás už nejspíš nikdo další neuvidí, přináší říjnové noci roku 2024. Zemi míjí vlasatice Tsuchinshan-ATLAS, kterou objevily loni nezávisle na sobě dvě observatoře.

13. říjen 2024 06:49

Astronom John Herschel podrobně mapoval jižní hvězdnou oblohu, ale také přispěl k rozvoji fotografie

Členem britské hvězdářské dynastie Herschelů, která měla své rodové kořeny i v Brně, byl John Herschel žijící v letech 1792 až 1871. Letos uplynulo 190 let od chvíle, kdy tento astronom a průkopník fotografování přišel do Kapského Města v Jihoafrické republice a začal mimo jiné mapovat jižní hvězdnou oblohou.

6. říjen 2024 05:35

Říjnovou oblohu ozdobí rychlé meteory, roj Orionidy za sebou zanechává Halleyova kometa

Říjen už je ryze podzimním měsícem nejen z meteorologického hlediska, ale i z astronomického. Za sebou máme podzimní rovnodennost, dny se krátí a noci prodlužují. Měsíc, který byl v novu 2. října, míří pomalu k úplňku, který nastane 17. října.

29. září 2024 05:48

Astronom, který zavedl nová souhvězdí, a všestranný učenec našli zázemí v Jihoafrické republice

Dva významní evropští astronomové působili u Kapského Města v Jihoafrické republice. Prvním z nich byl francouzský astronom 18. století Nicolas-Louis de Lacaille, který dokončil rozparcelování hvězdné oblohy na souhvězdí a zavedl čtrnáct nových souhvězdí, z nichž většinu používáme doposud.

22. září 2024 06:38

Královská hvězdárna Mysu Dobré naděje byla první stálou observatoří na jižní polokouli

Z kongresu Mezinárodní astronomické unie se vrátila šéfka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá. Valné shromáždění se vůbec poprvé konalo na africkém kontinentu, konkrétně v Kapském Městě v Jihoafrické republice, což má podle ní spoustu zajímavých konotací, jak současných, tak z hlediska historie astronomie.