Jihočeské nebe
17. září 2023

Poslechněte si podcast: Při podzimní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, pak už začne světla výrazně ubývat

Měsíc září přináší začátek podzimu. Meteorologický podzim začíná 1. září, astronomický podzim pak podzimní rovnodenností. Ta letos nastane 25. září v 8.50 hodin.

04:56

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje.

Web

Před čtyřmi dny 05:41

Kosmický let dosud absolvovalo celkem 608 lidí. Nejvíc astronautů pocházelo z USA

Za kosmický prostor se podle mezinárodních úmluv považuje vše, co je výše než 100 kilometrů nad povrchem Země. Jako kosmický let se uznává buď nejméně jeden oblet Země, nebo let kosmickým prostorem trvající minimálně 90 minut.

Před týdnem 03:37

Souhvězdí Trojúhelníku znali už staří Babyloňané. Jak název napovídá, tvoří ho tři jasné hvězdy

Trojúhelník je malé souhvězdí, které můžeme pozorovat na podzimní obloze. Znali ho už staří Babyloňané, kteří ho nazývali stejným jménem, a obdobně mu říkali i staří Řekové. „Je to jedno ze 48 souhvězdí, které jsou uvedeny v díle řeckého astronoma Ptolemaia z druhého století našeho letopočtu,“ připomíná jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před 2 týdny 05:50

Ještě než kosmická sonda Lucy doletěla ke svému cíli, objevila dosud neznámé vesmírné těleso

V roce 2021 odstartovala do vesmíru kosmická sonda NASA nazvaná Lucy. Míří k Trojanům, planetkám se speciálním typem dráhy, které jsou soustředěny u planety Jupiter. „Trojani se jim říká proto, že se jim začala dávat jména podle hrdinů trojské války z řecké mytologie,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před 3 týdny 03:26

Astronaut Alan Shepard při první misi strávil ve vesmíru jen 16 minut, později ale vstoupil na Měsíc

18. listopadu 1913 se narodil Alan Shepard, který bývá často označován jako první americký astronaut a zároveň jako pátý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce. Jeho prvenství ale už podle současných pravidel neplatí.

5. listopad 2023 04:43

Tři astronauti neplánovaně strávili ve vesmíru 371 dní. Porouchala se jim kosmická loď

Na podzim 2023 skončila třetí nejdelší vesmírná expedice v celé dosavadní historii létání do kosmu. Její účastníci přistáli 27. září s kosmickou lodí Sojuz MS-23 v kazašské stepi. Tříčlenná rusko-americká posádka společně strávila ve vesmíru více než rok. Mise přitom původně měla být mnohem kratší.

29. říjen 2023 06:12

Listopadovou oblohu ozdobí meteorický roj Leonidy. Meteory budou zdánlivě vylétávat z hřívy Lva

Jedním z vesmírných úkazů, které můžeme pozorovat na obloze v listopadu je meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 18. listopadu. „Roji se říká Leonidy, protože meteory zdánlivě vyletují ze souhvězdí Lva, přímo z hřívy,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.

22. říjen 2023 04:29

Kosmická sonda letí prozkoumat kovovou planetku Psyche, dostane se k ní ale až za šest let

Dlouho plánovaná výzkumná vesmírná mise začala 13. října 2023. Odstartovala kosmická sonda, která míří k planetce Psyche. „Planetka má průměr asi 200 kilometrů, takže patří mezi ty hodně velké. Také proto je známá už od poloviny 19. století. Je zajímavá tím, že je celá kovová,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.

15. říjen 2023 05:35

Z observatoře na Kleti bylo objeveno už 1023 těles, jméno ředitelky ale nese „argentinská“ planetka

Jihočeská astronomka Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s observatoří na Kleti, získala stříbrnou medaili předsedy senátu. A to za „české stopy na hvězdném nebi“.

8. říjen 2023 07:02

Letní čas končí poslední říjnovou nedělí, letos bude změně předcházet částečné zatmění Měsíce

Říjen je už vysloveně podzimním měsícem. Dny se dál zkracují a noci prodlužují. Nástup chladnější části roku oficiálně potvrzuje i přechod z letního na zimní čas, který připadá na poslední říjnovou neděli.

1. říjen 2023 04:41

Astronom Edwin Hubble pozoroval mlhoviny a zjistil, že vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli

Na září připadá výročí úmrtí amerického astronoma Edwina Powella Hubblea, který je dnes znám hlavně díky tomu, že jeho jméno nese kosmický teleskop. Zemřel 28. září 1953.