Jihočeská vlastivěda
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku

Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.

01:37

Jihočeská vlastivěda

Vydává: Český rozhlas

Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.

Web

Dnes 01:05

Snahy počeštit názvy hradů Landštejn a Helfenburk na Zemislav a Pomocník skončily nezdarem

Většina jihočeských hradů měla historicky dva názvy, český a německý. Až na dvě výjimky. Landštejn a Helfenburk jsou jména odvozená z němčiny, a proto se po druhé světové válce objevila snaha o jejich počeštění.

Včera 01:31

Schwarzenbergové měli v jižních Čechách horní a dolní panství. Horní byla na jihu a dolní na severu

Výrazem horní panství označoval své jihočeské majetky hraběcí, později knížecí rod Schwarzenbergů. Jako první z nich získal v roce 1660 Jan Adolf I. Třeboň a rok nato Hlubokou.

Před čtyřmi dny 01:18

Má oko z Kašparovy krávy. Rčení vzniklo ve Vlachově Březí, kde se zadlužil hospodář Kašpar

Rčení „má oko z Kašparovy krávy“ je obecně známé. Značí, že dotyčný má špatný odhad či nevidí na pohled zřejmou chybu. Málokdo ale ví, že toto úsloví pochází z jihočeského Vlachova Březí.

Před pěti dny 01:40

Dětský tábor Nový Řadov patří mezi nejstarší a největší v Česku. Na počátku jeho historie byl rozvod

Když se v roce 1924 vrátil ze zkušené ve Spojených státech amerických podnikatel Václav Maria Havel, rozhodl se vybudovat v republice letní tábor pro konání studentských konferencí a sportovní vyžití mládeže. Nápomocna mu byla jeho tehdejší partnerka Běla Friedländrová, československá reprezentantka v plavání a lyžování.

Před šesti dny 01:40

Při masakru v boršovském kostele zemřelo asi padesát lidí. Během mše vraždili uherští žoldáci

Třicetiletá válka zasáhla v 17. století postupně celou Evropu a byla spojena s náboženskými, politickými a dynastickými boji. Začala v roce 1618 v Praze tím, že byli z oken Pražského hradu vyhozeni královští místodržící Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic, spolu se sekretářem Filipem Fabriciem.

Před týdnem 01:59

Svobodné hoře na Strakonicku lidé říkají Haniperk. Starobylé jméno přenesli i na novou rozhlednu

Mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku se tyčí Svobodná hora s vrcholem o nadmořské výšce 640 metrů. Kdysi dávno se v jejích svazích těžilo zlato, ale kromě zbytků těžebních jam se z této doby mnoho nedochovalo.

Před týdnem 02:24

Vojáka na stráži budějovická radnice odmítla, později na čas zmizel. Dnes stojí u vědecké knihovny

Na břehu Malše u budovy Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích stojí památník bitvy u Zborova. Oficiální název sochy je Voják na stráži. Tak ji pojmenoval sám autor Otakar František Birma. Dílo má symbolizovat strážce nového československého státu a zároveň sílu vojáků, kteří působili v legiích za první světové války.

Před týdnem 01:48

Vesnice Otěvěk nabídla svůj pozemek pro stavbu věznice, ministerstvo si ale vybralo plzeňské Bory

Otěvěk je dnes pěkná vesnice v pěkné krajině u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Co na tom, že jazykovědci odvozují její název od nějakého otěvěka, tedy člověka, který jinému „odňal věk“, neboli někoho zabil.

Před týdnem 01:51

Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled

Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.

Před týdnem 01:45

V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost

Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.