Jihočeská vlastivěda
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Román Zámek psal Franz Kafka v Plané nad Lužnicí. Neměl tam ale klid a dílo nedokončil

Osek na Strakonicku, Planá nad Lužnicí na Táborsku a České Velenice na Jindřichohradecku. To jsou tři místa na jihu Čech, která se mohou chlubit tím, že u nich zanechal stopy světoznámý židovský spisovatel Franz Kafka.

01:44

Jihočeská vlastivěda

Vydává: Český rozhlas

Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.

Web

Včera 01:31

Pouliční elektrické lampy zářily už v roce 1887 v Jindřichově Hradci a Písku díky Křižíkovi

František Křižík se narodil v Plánicích na Klatovsku do obuvnické rodiny. Sám ale u verpánku nezůstal. Život ho svedl k technice. Působil na mnoha místech tehdejší monarchie, která svou prací doslova rozzářil. A patřily mezi ně i jižní Čechy.

Před dvěma dny 01:34

Hrabě Černín dokázal do sbírky sehnat texty, které vlastní rukou napsali Mozart, Goethe či Napoleon

Sběratelství patří mezi obory, jimž se nekladou žádné meze. Někdo sbírá poštovní známky, jiný historická vozidla, další třeba obaly od čokolád. Kouzlu sběratelství svého času podlehl také hrabě Evžen Karel Černín z Chudenic (1796–1868), vzdělaný šlechtic a milovník umění.

Před čtyřmi dny 01:36

Dudy upadnou v zapomnění, prorokoval v roce 1917 historik. Díky dudákům ze Strakonic se to nestalo

Nejstarší písemná zmínka o dudách v českých zemích pochází ze 13. století. K dudám se přidružovaly různé nástroje, třeba housle a klarinet, ovšem z důvodu měnícího se hudebního vkusu a nástupu dechových kapel v 19. století téměř vymizely.

Před týdnem 01:41

Pro Hořické pašijové hry vznikla samostatná divadelní budova, kam se vešly dva tisíce diváků

První písemné doložení Hořických pašijových her se datuje k roku 1816. Jejich autorem byl hořický tkadlec a sběratel Pavel Gröllhesl. Za pomoci místního faráře sepsal německý scénář, a tak založil novou tradici hořických pašijí.

Před týdnem 01:42

Městys Strážný na Šumavě měl původně německé jméno. České dostal po druhé světové válce

Ač se to nemusí na první pohled zdát, jména šumavského městyse Strážný a nad ním stojící hradní zříceniny Kunžvart spolu velmi úzce souvisejí.

Před týdnem 01:36

Některé uhelné doly v severních Čechách vlastnili Schwarzenbergové, uhlí mířilo hlavně do cukrovarů

Severočeská uhelná naleziště vešla v širokou známost v historii už několikrát. Že však některá z nich vlastnili hlubocko-krumlovští Schwarzenbergové, to už tak známé není.

Před týdnem 01:45

Při pádu rozestavěného obchodního domu v Praze zemřelo 46 dělníků. 17 z nich bylo z okolí Kaplice

Dne 9. října 1928 došlo v Praze k tragické události, která bývá považována za jednu z největších stavebních katastrof novodobé české historie. Toho dne se v odpoledních hodinách na rohu ulic Biskupská a Na Poříčí zřítil rozestavěný obchodní dům, v jehož troskách našlo smrt 46 dělníků.

Před týdnem 01:45

Sedlákovi z Biliny na Písecku probodli v bitvě u Lipska tvář kopím. Lidé mu pak říkali „Diravej“

Tenhle příběh z napoleonských válek se vyprávěl ve Veselíčku u Milevska na Písecku a možná na něm něco pravdy bude. Tři sedláci ze sousední vesnice Biliny museli poskytnout své potahy a vozit s nimi zásoby pro rakouskou armádu. Když ale Napoleon zvítězil, zabavili Francouzi i selské povozy a využívali je pro sebe.

Před 2 týdny 01:48

Mísenka, Sluníčko, Míla. Vietnamky, které pracovaly v Jitexu v Písku, dostávaly české přezdívky

Písecký pletařský kombinát Jitex se od svého založení v roce 1949 stal významnou značkou nejen na domácím trhu, ale jeho výrobky se postupem času dokázaly prosadit i v zahraničí. Až do revoluce zaměstnával podnik kromě místních obyvatel příležitostně také skupiny zahraničních pracovníků, mezi nimiž měli od šedesátých let největší zastoupení ti z Vietnamu.