Jihočeská vlastivěda
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Pro odchov lososů vzniklo v Čechách 30 umělých líhní, polovina z nich byla na Šumavě a v Pošumaví

Lososi se dříve běžně vyskytovali v horních tocích Vltavy a Otavy a patřili k vyhledávaným pochoutkám. V 19. století, kdy se zdokonalovaly formy lovu a zároveň se začaly budovat jezy, lososi z českých řek mizeli. Tehdy přišel uznávaný vědec Antonín Frič s nápadem zřídit umělé líhně, v nichž by se lososi odchovávali a následně do řek vypouštěli.

01:42

Jihočeská vlastivěda

Vydává: Český rozhlas

Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.

Web

Před dvěma dny 01:26

Vimperský Haselburg patří mezi nejlépe dochované předsunuté dělostřelecké bašty na našem území

Haselburg je předsunutá dělostřelecká bašta, která měla za úkol chránit vimperský hrad. Vznikla zřejmě krátce po roce 1479, kdy byl Vimperk na žádost Petra Kaplíře ze Sulevic povýšen na město. Ten v rámci celkové modernizace hradu usiloval i o jeho opevnění, přičemž obranu nebezpečně převýšené severní a severovýchodní strany měla zajistit právě tato předsunutá bašta.

Před třemi dny 02:06

V klášteře ve Vyšším Brodě mniši uchovávali tisíce knih, vypreparované živočichy i lidskou kostru

Před 200 lety, v roce 1825 uveřejnil „Rakouský občanský list pro mysl, srdce a dobrou náladu“ populární článek o historii a současnosti kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Jeho autorem byl publicista a spisovatel Benedikt Pillwein, který žil v nedalekém Linci.

Před čtyřmi dny 02:01

Babouci i Elektrické šle. 85 hudebních souborů z Budějovicka dostalo v roce 1972 povolení vystupovat

Hudební vystoupení a činnost muzikantů bývala počátkem 70. let 20. století podrobena stále přísnější kontrole, schvalování a evidenci, i když šlo o hraní na zábavách nebo na pohřbech. Nahlédněme do úředního seznamu povolených hudebních souborů okresu České Budějovice z ledna 1972.

Před pěti dny 01:28

Pokus o vyloupení vacovské kampeličky zhatil řezník Kouba. Zloděje vyplašil jeho automobil

Spořitelní a záložní spolky neboli kampeličky bývaly v první polovině 20. století malá úvěrní družstva, která lidem na venkově umožňovala nejjednodušší peněžní transakce, především ukládání a půjčování peněz. Proto vždy mívaly v příruční pokladně určitou hotovost, která čas od času mohla lákat zloděje.

Před týdnem 01:39

Jeden z posledních němých filmů se natáčel v Budějovicích, tisk ho popisoval jako silně erotický

Éra němých filmů končila někdy v polovině trvání první Československé republiky. Jeden z úplně posledních neozvučených filmů Osud tří srdcí se natáčel na jihu Čech, v Českých Budějovicích a blízkém okolí.

Před týdnem 02:07

První jihočeskou pilotkou byla dcera mlynáře z Levína u Lišova. Její úspěšnou kariéru ukončila válka

Jmenovala se Marie Doubková a pocházela ze starobylého mlynářského rodu, s vrozenými sklony k technickým novinkám. Jejím rodištěm byl mlýn v Levíně u Lišova. Vyrostla z ní moderní žena, milovala sport, tanec, automobily a cigarety. Roku 1933 si v osmnácti pořídila řidičský průkaz.

Před týdnem 01:33

Archivář Světecký věřil, že mu zlé mocnosti uhranuly kozla. Vyléčil ho chlebem s posvěcenou solí

Petr Kašpar Světecký byl český zeměměřič a kartograf, který prováděl vyměřovací práce na Třeboňsku, Českokrumlovsku a Vimpersku. V roce 1777 předložil Marii Terezii i návrh na zmapování celého území státu.

Před týdnem 01:36

Myšenecká slunce jsou nejmenší přírodní památkou na jihu Čech, vznikla tuhnutím žulového magmatu

Myšenec stojí nad řekou Blanicí na Písecku a je znám z jedné lidové písně tím, že mládenec ze sousedních Maletic tam osm let chodil do školy. Milovníci historických památek zase vesnici registrují díky kostelu svatého Havla a zbytkům královského hradu, které ve 13. století budovala královská stavební huť. My si dnes ale připomene tamní přírodní zvláštnost.

Před týdnem 01:27

Chráněná písečná duna je u vesnice Lužnice na Třeboňsku. Vznikla nánosem štěrkopísků z řeky

Od roku 1955 mají jižní Čechy svůj kus chráněné pouště. Tedy, spíše jen duny. Představuje ji protáhlý písečný přeliv Slepičího vršku, nacházející se severně od vsi Lužnice na Třeboňsku o rozloze necelých dvou hektarů.