Jihočeská vlastivěda
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Nová osada na Písecku původně dostala neoriginální název, na oslavu vítězství se z ní stal Temešvár

Při cestě z Písku do Tábora můžeme mít na chvíli pocit, že jsme se ocitli v Rumunsku. Nedaleko Podolského mostu nás totiž přivítá obec Temešvár, která se jmenuje stejně jako významné město v rumunském Banátu.

01:57

Jihočeská vlastivěda

Vydává: Český rozhlas

Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.

Web

Před dvěma dny 01:25

Na náměstí v Bernarticích stojí kašna, kterou sem místní nechali převézt z hradu Dobronice

V parčíku na náměstí v Bernarticích na Písecku můžeme vidět čtyřbokou žulovou kašnu s okosenými rohy a středovým sloupkem s kruhovou mísou. To zas takovou zvláštnost nepředstavuje, neboť s kašnami se ve veřejném prostoru setkáme běžně. Zajímavostí však je, že původně se bernartická kašna nacházela na nedalekém hradě Dobronice a její původ souvisí s působením jezuitů.

Před třemi dny 01:31

Statek Mostky měl po několik let významnou úlohu v panství Nové Hrady. Sídlil tu správcovský úřad

Již od středověku získávali Rožmberkové na jihu Čech rozsáhlé majetky, k nimž se počítalo i rozlehlé panství Nové Hrady. To se díky politickému vývoji za třicetileté války dostalo do vlastnictví hraběcího rodu Buquoyů, kteří z něj vytvořili jedno ze svých předních dominií.

Před čtyřmi dny 01:51

Rekordní betlém vytvořil punčochář Tomáš Krýza v Jindřichově Hradci. Pracoval na něm přes 60 let

K českým Vánocům neodmyslitelně patří betlémy. Opravdovým unikátem mezi nimi jsou Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci. Jsou dílem místního punčochářského mistra Tomáše Krýzy, který žil na přelomu 19. a 20. století.

Před týdnem 01:24

Hrad Fuglhaus u Lomnice nad Lužnicí dlouho nezůstal, existoval jen asi čtyřicet let

Fuglhaus byl jeden z málo známých jihočeských hradů, který navíc existoval poměrně krátce. Nechal ho pravděpodobně někdy po roce 1395 postavit Oldřich z Ústí východně od Lomnice nad Lužnicí.

Před týdnem 01:35

Pomníček Bärenstein nedaleko Stožce připomíná zastřelení posledního šumavského medvěda

Drobný pomníček Bärenstein, v překladu Medvědí kámen, je součástí nejstarší naučné stezky v jižních Čechách, která připomíná existenci medvědů v šumavských lesích. Přestože byli medvědi od konce 18. století z tohoto prostoru postupně vytlačováni, v želnavském a krejčovickém revíru mělo několik posledních jedinců stále svá útočiště.

Před týdnem 01:33

Potulný knihtiskař Jan Alakraw udělal z Vimperka druhé město u nás, kde se tiskly knihy

Zlatá stezka z Pasova do Prachatic s sebou nepřinášela pouze obchodní výhody spojené s dopravou soli, ale také pracovní příležitosti i kulturní benefity. Jedním z nich byl knihtisk, vynalezený jen krátce před polovinou 15. století. Záhy nato připutoval po jedné z tras šumavské tepny také do Vimperka.

Před týdnem 01:30

Kouzelník Žito, nebo Židé vyhnaní z Bechyně? Po kom má Židova strouha své jméno, se neví

Židova strouha, to je název potoka a chráněného území mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní. Potok pramení u vesnice Bzí, směřuje k severozápadu, protéká Žimuticemi a Čenkovem. V této horní části svého toku napájí vodou několik rybníků. Za Čenkovem protéká zaříznutým zalesněným údolím a vytváří četné větší či menší meandry.

Před týdnem 01:56

Památník míru u Vitějovic respekt nebudil, socha mávající ženy dostala přezdívku „Stopařka“

Budete-li projíždět křižovatkou mezi Vitějovicemi a Strunkovicemi nad Blanicí na Prachaticku, narazíte na „Stopařku“. Nejedná se o stopařku z masa a kostí, nýbrž z kamene a betonu. Řeč je o Památníku míru, jemuž dominuje socha mávající ženy.

Před 2 týdny 01:17

Také v jižních Čechách se těžila železná ruda. Doly byly na Třeboňsku, u Hluboké i Tábora

Výrobu železa máme spojenou spíš s vysokými pecemi na Kladně a na Ostravsku. Také v jižních Čechách ale fungovalo několik železných hutí, desítky hamrů a ve značném rozsahu se tady železná ruda i těžila. Hovoříme o době 18. a 19. století.