- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Jihočeská vlastivěda: Za 30 stříbrných prodal rytíř Častolar vodu z potoka u Křemže. Mlynáři pak prý plivali na jeho hrob
Že vám potok nikdo nemůže vzít? Něco o tom věděli staří mlynáři z Křemže. Roku 1591 se Vilém z Rožmberka rozhodl přilepšit svým mlýnům na Chvalšinském potoce a nechal také výrazně zvětšit panský mlýn v Březovíku. Aby měl dost vodní síly, dohodl se s rytíři Častolary, kteří vládli okolo Křemže, a odkoupil od nich za 30 stříbrných grošů část vody Křemežského potoka.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Jihočeská vlastivěda: Kozla vodili po městě, pak ho shodili z věže. Krutý zvyk udržovali v Trhových Svinech do roku 1850
Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků během roku. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže a jeho následné zabití členy řeznického cechu.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kristýna rekreační
K vodní nádrži Kristýna v létě míří nejen obyvatelé okolních měst a obcí.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Historie vodní nádrže Kristýna
Jaká je důlní minulost nádrže Kristýna?
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Fenomén Trojmezí
Prozkoumáme Trojmezí, místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa.
Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kolem Oldřichovského potoka na hranici státu
Z Trojmezí se vydáme podél Oldřichovského potoka, prozkoumáme rybniční historii česko-polské hranice a doputujeme až k hraničnímu přechodu.
Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce
Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, že existují modré včely? Jakou barvu má jejich med?
Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Křížem krajem: Říká se jí útulna a je opravdu útulná. Jaroňkova útulna ve Štramberku
Jaroňkova útulna z roku 1925 u štramberské hradní věže Trúba je cílem dnešního rozhlasového výletu. Před bezmála dekádou prošla velkou rekonstrukcí, která jí vrátila dobovou výzdobu interiéru.
Planetárium: Bronzová kráska z Kladiny, sluneční bárka, pravěké pivo a kakapo soví – papoušek, který nelétá
Kráska z Kladiny: bronzová nádoba a pravěké pivo (4:53) – Historické souvislosti: Jak Amerika chtěla vystřizlivět (18:51) – Kakapo soví, papoušek, který nelétá (24:28)