Kavárna
1. květen 2022

Poslechněte si podcast: Jihočeská Thálie

V tomto vydání Kavárny Vám Pavla Kuchtová představí umělce, kteří získali Jihočeskou Thálii v oboru činohra, opera, balet a loutkohra za rok 2020.

17:21

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před dvěma dny 15:42

Nikdo už neví, jak Nezmaři přišli ke svému jménu, ale dělají mu čest. Folková kapela slaví 45 let

Od roku 1978 hraje folková kapela z Českých Budějovic Nezmaři. „Nikdo už neví přesný den vzniku, nikdo už neví proč zrovna Nezmaři, ale tak to je. To už je historie,“ usmívá se basista Pavel Drengubák, kterému všichni říkají Jim.

Před týdnem 23:23

Budějovický festival Art Salon Piano spojuje hudbu, výtvarné umění, slovo a originální prostředí

Kulturní život v Českých Budějovicích obohatil před pár lety festival Art Salon Piano. Jeho dějištěm je foyer stejnojmenného byznys centra, kterému dominuje koncertní křídlo. Netradiční spojení hudby, výtvarného umění, slova a originálního prostředí připravují společně dva umělci, klavíristka Jitka Čechová a violoncellista Jan Páleníček.

Před 2 týdny 15:32

Téměř 70 umělců spojuje Asociace jihočeských výtvarníků, nejsou to ale jen Jihočeši

Asociace jihočeských výtvarníků se právě představuje lidem dvěma výstavami. Jedna je v budově krajského úřadu v Českých Budějovicích, druhá v prachatické galerii Dolní brána. Jak se výtvarným umělcům daří a jaká díla tvoří? O tom v kulturním magazínu Kavárna mluví šéf asociace Vít Vavřinec Pavlík.

Před 3 týdny 18:22

Velký sbor, sólisté a velký orchestr. Opera Jihočeského divadla představila dvě rozsáhlé kantáty

Carmina Burana Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů. Dvě velké kantáty, obě z roku 1937, představila posluchačům opera Jihočeského divadla na dvou koncertech v Českých Budějovicích. A protože uvádění kantát je pro divadelní operní praxi méně obvyklé, pozvali jsme do kulturního magazínu Kavárna šéfdirigenta Davida Švece.

26. únor 2023 21:58

Jihočešky zjistily, že nejsem úchyl, modelky už si nemusím dovážet, směje se fotografka aktů

Fotí převážně ženské akty, portréty, glamour. Barevných snímků má poskrovnu. Nerada používá moderní technologie, vyhledává přirozené světlo. Své fotky většinou vyvolává klasickým způsobem. Nemá ráda retuše, miluje vrásky a drobné nedokonalosti. Fotografka Tereza z Davle žije a tvoří v Českém Krumlově, zachycuje jihočeské ženy.

19. únor 2023 23:29

Na počátku byla hromada dřeva. Díky inspiraci u lesa tvoří sochař Jakub Flejšar geometrické figury

Jeho obří lidské figury, geometricky poskládané z kovových čtverců nebo barevných prken, už shlížely z českobudějovických střech a seděly v ulicích. Díla sochaře Jakuba Flejšara vidělo mnoho lidí díky letnímu festivalu Umění ve městě na různých místech Jihočeského kraje. Teď má absolvent pražské UMPRUM samostatnou výstavu v Rabenštejnské věži v Českých Budějovicích.

12. únor 2023 21:23

Alšova jihočeská galerie slaví sedmdesátiny, představí tvorbu autora filmového Vetřelce

Alšova jihočeská galerie patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v České republice. Má jednu z nejcennějších sbírek gotického umění u nás a velice ceněná je i její kolekce moderního umění 20. století. Letos slaví 70 let své existence.

5. únor 2023 20:11

Střevíček v Popelce už mě unavuje, říká choreograf Petr Zuska. Na jihočeské scéně se bez něj obejde

Působil jako sólista baletu Národního divadla v Praze, kam se po angažmá v zahraničí a spolupráci s předními světovými choreografy zase vrátil, tentokrát jako umělecký šéf. Balet Národního divadla Petr Zuska vedl patnáct let a zanechal tam výraznou stopu. Věnoval se paralelně choreografii a režii tanečního divadla nejen doma, ale i na evropských scénách. Teď potřetí hostuje v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

29. leden 2023 21:11

Ovzduší v Jihočeské filharmonii je naprosto výjimečné, chválí dirigent a klavírista Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný je dirigent, hráč na klávesové nástroje i historické klávesové nástroje, především cembalo. Více než dvacet let spolupracuje s Jihočeskou filharmonií a na orchestr, který má domovskou scénu v Českých Budějovicích, nedá dopustit.

23. leden 2023 20:38

Mladý houslista Roman Červinka z Českých Budějovic zvítězil v mezinárodní soutěži talentů

Velká televizní show Virtuosos představila umění mladých talentovaných hudebníků, leckdy ještě dětí. V mezinárodní soutěži uspěl houslista Roman Červinka z Českých Budějovic a svou roli sehrála i jihočeská porotkyně.