- Podcasty
- Jihočeši
Poslechněte si podcast: Po klinické smrti a měsíci v kómatu najednou viděla budoucnost. Stala se z ní kartářka Moiga
Margareta Wagnerová žije v Českých Budějovicích, ale pod občanským jménem ji znají jen její nejbližší. Říká si Moiga. Věnuje se ezoterice, vykládá karty a pomáhá lidem hledat alternativní cesty k duševní pohodě. Život bývalé učitelky nabral zcela jiný směr poté, co na měsíc upadla do kómatu.
Jihočeši
Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.
Petr Bohuslav, dlouholetý člen známé kapely Asonance, má své zamilované místo v Křemži
„Prožil jsem v Budějovicích prvních třiadvacet let života, chodil jsem tu do základní školy, gymnázia i na vysokou. Vedl jsem tu oddíl, kterým prošlo mnoho lidí. Mám tu přátele – muzikanty, přátele, kterým je také okolo šedesátky, s nimiž jsem jezdil na vandry, kamarády z osad, které jsou rozesety okolo Černé řeky.“
Když ho zklamaly knížky, začal psát sám. Dnes je František Niedl autorem desítek románů
Historické romány i detektivky píše rodák z Českých Budějovic František Niedl. Brzy vyjde jeho už 38. kniha. Tu první vydal v roce 1989 a pak si dal třináct let pauzu. Pracoval v elektrárně, učil v autoškole, založil a provozoval cestovní kancelář, plul na jachtě po moři.
29krát už se stěhovala spisovatelka Petra Klabouchová. Doma se cítím všude, říká
O Jihočeších se traduje, že mají rybí krev a že se neradi vydávají za humna, stejně jako přísloveční kapři neopouští vyhřáté rybníky. Na spisovatelku Petru Klabouchovou ale tohle přirovnání rozhodně nesedí. Pokud v jejích žilách vůbec nějaká rybí krev koluje, tak to bude krev rychlých pstruhů ze šumavských bystřin.
Hudba se stala mou láskou a myslím, že i mým úkolem na této planetě, říká skladatel Jaroslav Krček
„Hudba je skutečně z vysoké božské sféry. Jsem o tom přesvědčený jako o faktu.“ To jsou slova hudebníka, dirigenta, sbormistra a skladatele Jaroslava Krčka. Muže, který skládá jak symfonie, tak hudbu k filmům, upravuje lidové písně a také sestavil celou řadu zpěvníků.
Když jsem vylezl poprvé sám na jeviště, myslel jsem, že zhynu, přiznává komediant Pavel Šmíd
Impresário, produkční, příležitostný herec, komediant, kulisák, řidič a všenicneuměl. I tak sám sebe popisuje Pavel Šmíd. Rodák ze Sušice se už při studiu teologie v Českých Budějovicích usadil v jižních Čechách, domovem se mu stala obec Hosín. Věnuje se divadlu jednoho herce a je předsedou spolku Sýpka, který propojuje obyvatele vesnice.
Heda Vodičková vychovala tři generace zpěvaček. Přes třicet let spolupracovala se skladatelem Ebenem
Tři generace zpěvaček vychovala během svého života Heda Vodičková. Zpěvačka a sbormistryně dívčích pěveckých souborů působila v Třeboni a hlavně v Českých Budějovicích, na hudební škole Bohuslava Jeremiáše. A také se setkala a spolupracovala se spoustou osobností ze světa hudby.
U rybníka Řežabinec je úplně všechno, co si člověk představí pod pojmem jižní Čechy, říká ornitolog
Jiří Šebestian je ornitologem Prácheňského muzea v Písku. Rodilý Středočech nedá z hlediska své profese dopustit na jižní Čechy, které jsou rájem pro všechny badatele, jako je on.
Zvuková lázeň Jana Flégla tibetskými mísami a dalšími nástroji zklidňuje a harmonizuje lidskou duši
„Při zvukové lázni jsem intuitivně veden, kterou konkrétní tibetskou mísu, zvonek, činelky nebo jiný hudební nástroj mám vzít a kde přesně se zvukem pracovat. Na konkrétním místě se pracuje tak dlouho, dokud se daná čakra či místo na těle nezharmonizuje.“
Den začíná vizitou s několika skleničkami piva, vzpomíná na práci v Budvaru bývalý sládek
Jako dospívající mladík si doma zřídil laboratoř a experimentoval. Pak Josef Tolar vystudoval potravinářskou chemii a v roce 1965 zakotvil v Budějovickém Budvaru. Známému pivovaru zůstal věrný 43 let, postoupil tu až na pozice sládka a výrobně technického ředitele.