- Podcasty
- Jihočeši

Poslechněte si podcast: Jen jsem to halabala zkusil, byl z toho úspěch a profese na celý život, líčí ilustrátor Jindra Čapek
Když bylo Jindrovi Čapkovi dvanáct let, koupil mu tatínek olejové barvy, stojan a paletu, aby si mohl připadat jako opravdový malíř. Rodina měla pro malého umělce pochopení. A vyplatilo se. Stal se z něj světově uznávaný ilustrátor, držitel řady ocenění, který svými kresbami zkrášlil už mnoho knih.
Jihočeši
Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.
Díky manželce a jejím šikovným žáčkům se Václav Šimeček stal vedoucím souboru Třeboňští pištci
Osmdesáti let se dožívá Václav Šimeček, hudebník, učitel a spolu s manželkou Milenou zakladatel a vedoucí známého souboru zobcových fléten Třeboňští pištci. Jeho osobnost přiblížíme prostřednictvím rozhovoru, který vznikl pro cyklus Jihočeši v roce 2014.
Den začíná vizitou s několika skleničkami piva, vzpomíná na práci v Budvaru bývalý sládek
Jako dospívající mladík si doma zřídil laboratoř a experimentoval. Pak Josef Tolar vystudoval potravinářskou chemii a v roce 1965 zakotvil v Budějovickém Budvaru. Známému pivovaru zůstal věrný 43 let, postoupil tu až na pozice sládka a výrobně technického ředitele.
Předkové Jana Vondrouše spravovali panství Schwarzenbergů, on po revoluci začal spravovat Krumlov
Jan Vondrouš byl prvním porevolučním starostou Českého Krumlova. Na radnici strávil osm let. Město, které je dnes vyhledávaným turistickým cílem, začal vést v době, kdy bylo považováno za neopravitelné.
Neuvěřitelný útěk Jany Vydrové z Československa do USA vedl přes Sovětský svaz
Jana Vydrová je pravnučkou známého vynálezce Františka Křižíka. Přesto její rodina neměla v životě na růžích ustláno. Ona sama proto na začátku šedesátých let emigrovala.
Ať se nejdřív přejmenuje soudruh Gottwald, řekl tatínek na návrh počeštit příjmení, vypráví historik
Petr Wittlich je kunsthistorik, emeritní profesor Univerzity Karlovy, autor a spoluautor celé řady monografií, třeba Česká secese, Bohumil Kafka – příběh sochaře nebo Horizonty umění. Narodil se 23. května 1932 v Českých Budějovicích. V nich chodil do obecné školy, měšťanskou školu pak navštěvoval v Táboře a v Táboře a Budějovicích také začal svá studia na reálném gymnáziu.
Folk považuji za nejsvobodnější muziku v této zemi, říká hudebník Vojta Zícha
Vojta Zícha je excelentní muzikant, hráč na banjo, různé typy kytar, dobro, ukulele a další nástroje, opravdová legenda jihočeského folku a vlastně též bluegrassu. Narodil se sice před necelými 69 roky v Praze, ale už více než čtyřicet let žije a působí v Českých Budějovicích.
Ani nevěděl, co to Koh-i-noor je, ale šel se zeptat na práci. Dnes Vlastislav Bříza firmu vlastní
Vlastislav Bříza se do Českých Budějovic dostal víceméně náhodou. Narodil se v Chrudimi, přestěhoval do Hradce Králové, vystudoval v Praze a jako čerstvý absolvent vysoké školy se zprvu ucházel o zaměstnání v budějovickém Motoru.
Jeho předkové po generace udržovali provaznické řemeslo, on se stal učitelem. Doba se změnila, říká
„Historicky je rod Jiskrů z Trhových Svinů,“ říká syn posledního kaplického provazníka Ferdinand Jiskra. „Ve Svinech měli děda, praděda a další předkové provaznickou výrobu. Můj otec vyrůstal v téhle provaznické rodině ještě s bratrem Honzou. A jelikož dva by se ve Svinech neuživili, tak jeden z těch kluků musel jít jinam.“
Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se neučil mariáš, vzpomíná biolog Libor Grubhoffer na dětství
Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.