Jihočeši
23. duben 2022

Poslechněte si podcast: Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih

Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu a tu samou osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera, jinak též muže, který je zapsán do České databanky rekordů jako nejpilnější český autor všech dob. Na svém kontě má přes 200 titulů.

23:10

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před čtyřmi dny 24:20

Blanka Stehlíková, dcera malíře a básníka, znala odmala spoustu umělců. I ona spojila život s uměním

„Ke vzpomínkám se utíkáme, když jsme sami, když je nám těžko a také když dosáhneme určitého věku, kdy už je na co vzpomínat.“ Tahle slova napsala kunsthistorička Blanka Stehlíková do předmluvy své knihy Abeceda lásky – osobnosti, které jsem znala. Dcera malíře a básníka Ladislava Stehlíka v ní vzpomíná na známé umělce, se kterými se během života setkala. Od Adolfa Borna, přes Cyrila Boudu po Jaroslava Seiferta a Karla Svolinského.

Před týdnem 23:04

V infekčním lékařství prý už není co objevovat. To byl velký omyl, vzpomíná primář Václav Chmelík

Infekce již mnohokrát psaly dějiny lidstva. Úseky historie jsou spojeny s morovými ranami, epidemiemi a pravidelně se to vrací. To říká Václav Chmelík, lékař a emeritní primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Dva roky před pandemií koronaviru mluvil o tom, že se může objevit nový, změněný virus, kterého se budou lidé na celém světě bát.

Před 3 týdny 24:55

Dědeček ředitele Jihočeské filharmonie Otakara Svobody byl prvním českým starostou Budějovic

„V Praze, která je samozřejmě zahleděna sama do sebe, se o tomto orchestru nevědělo. Žádné zprávy nám o ní nepřicházely. Jihočeská komorní filharmonie byla tak trochu utajená. Měl jsem tak dobrou šanci s tím něco udělat. Poznal jsem, že ten orchestr je skvělý muzikantsky, ale i lidsky! A za tu dobu se nám podařilo to, že se o nás ví, a že to šlape.“

6. květen 2023 24:05

Hospodský, sportovec a písmák, který si zamiloval místo, kam se přiženil. To je Jan Kolář z Mezné

„Vy, kteří knihu otevřete, stáváte se svědky vyprávění o neklidném životě staré dámy v letech, která však není sešlá časem a které věk nic neubral z mladického půvabu, šarmu a přitažlivosti.“ Těmito poetickými slovy začíná monografie Jana Koláře věnovaná dějinám stohlavé vesničky Mezná, vzdálené sedm kilometrů od Soběslavi.

29. duben 2023 24:12

Šachista vydá při partii stejně energie jako běžec za 20 kilometrů, říkal vicemistr Evropy

Ve věku 70 let zemřel 19. března 2023 šachista Ivan Hausner. Pražský rodák měl druhý domov v Soběšicích, vesnici napůl cesty mezi Strakonicemi a Sušicí. Právě tam v roce 2017 vznikl rozhovor pro cyklus Jihočeši, který přinášíme jako vzpomínku.

15. duben 2023 25:32

Vyučil se obráběčem kovů, pak byl hercem, nakonec se ale Jiří Paďour stal biskupem

V pořadí dvanáctým mužem, který stanul v čele katolické diecéze na jihu Čech, byl biskup Jiří Paďour. Málokdo v té době věděl, že tento duchovní, člen kapucínského řádu, měl za sebou i hereckou kariéru. On sám na ni ale rád vzpomínal. U příležitosti nedožitých osmdesátin Jiřího Paďoura přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2012 pro cyklus Jihočeši.

8. duben 2023 24:43

Vstávám denně mezi druhou a čtvrtou, říká lékař Bohumil Markalous, který se věnuje mnoha aktivitám

„Podle mého názoru prožil ne jeden, ale tři životy najednou,“ říká primář ORL oddělení jindřichohradecké nemocnice Bohumil Markalous o svém dědečkovi. Ten se také jmenoval Bohumil Markalous, ale většina ho bude znát spíš pod jeho literárním pseudonymem Jaromír John.

1. duben 2023 18:07

Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder

Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je se svým tatínkem. Když otec zemřel, chtěl ve společném koníčku pokračovat a ukázat sbírku lidem. Pak se zrodil nápad pořídit vedle historické pohlednice i snímek stejného místa v současnosti. Dnes jsou srovnávací fotografie Milana Bindera známé, pořádá výstavy a vydává knihy.

25. březen 2023 26:14

Herec podmanivého hlasu, Cyrano Antonín Kaška: Rozhlas miluji ještě víc než divadlo

„Já jsem se vlastně z Jindřichova Hradce nikdy neodstěhoval a stále tam mám trvalé bydliště, i když mi to dělalo v životě problémy,“ přiznává rodák z města nad Vajgarem, divadelní a rozhlasový herec Antonín Kaška.

18. březen 2023 23:02

Lékař a spoluzakladatel sdružení Mamma Help Václav Pecha byl zároveň hoteliérem v Českém Krumlově

7. března 2023 zemřel ve věku nedožitých 75 let lékař Václav Pecha. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.