Jihočeši
1. leden 2022

Poslechněte si podcast: Místo drahé síťoviny použili na kostým obvazy. Tak dokázali čeští tanečníci držet krok se špičkou

Bývalý taneční mistr, který kromě sportu miluje také práci se dřevem, a autor kuchařek, v jehož obýváku si na rybách pochutnalo nespočet slavných. Dvě osobnosti ze Strakonicka spojil pořad Jihočeši.

20:15

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před šesti dny 17:37

Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.

Před 2 týdny 23:39

Nudle s trávou, v lepším případě s konzervou tuňáka. Tak vypadá jídelníček horolezců v Himalájích

Luděk Čermák z Českých Budějovic vždycky toužil po výškách. Narodil se na sídlišti, ale dokázal se dostat mnohem výš než jen do horních pater zdejších paneláků. Splnil si klukovský sen a z jihu Čech se vydal do Himalájí.

Před 3 týdny 26:11

Baťa mě chytil na schodech do náruče, vzpomíná s úsměvem absolventka jeho školy práce

„To bylo ještě ve staré budově, což byl první dům, který ve Zlíně Baťa postavil,“ vzpomíná na své náhodné setkání s legendárním podnikatelem Janem Antonínem Baťou Anna Fialová. Dnes 101letá, stále vitální dáma, se narodila na jihu Čech, v Dražíči.

3. září 2022 20:57

Z jedné strany kafilérka, z druhé rybárna. Juniorští mistři trénovali v nelehkých podmínkách

Jiří Krauskopf byl členem fotbalové party TJ Igla České Budějovice, která v roce 1972 vybojovala český juniorský mistrovský titul. Po padesáti letech o tom napsal knihu Mistry navzdory.

18. srpen 2022 36:21

V Krumlově jsem ztrácel svoji svobodu, byla tam zloba a zášť, vzpomínal sochař Miroslav Páral

17. srpna 2022 zemřel ve věku 67 let scohař Miroslav Páral. Připomeňme si jej v rozhovoru natočeném v jeho ateliéru v Kájově.

13. srpen 2022 24:50

Díky rodičům světoběžníkům žil Jan Franc v mládí v Africe a projel celou Evropu

Jan Franc působí jako učitel na základní škole v Českých Budějovicích. Zároveň má za sebou sportovní kariéru a také se věnuje hudbě. Se skupinou Folkšok vyhrál dokonce před časem plzeňskou Portu. I když je rodilým Jihočechem, část mládí strávil v Africe.

6. srpen 2022 17:22

Potápění v tajuplném dole nadchlo budějovického plavčíka a instruktora Richarda Mičana

Má rád dobrodružství a láká k němu další podobně založené lidi bez rozdílu věku. Richard Mičan pracuje jako plavčík na českobudějovické plovárně, ale je také instruktorem potápění.

23. červenec 2022 22:35

Salesiánský kostel v Budějovicích spravuje jmenovec slavného genetika, kterému všichni říkají Jožka

Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.

16. červenec 2022 24:25

Žiju dvojí život, říká Martina Málková, spisovatelka na cestách mezi Prahou a Krumlovem

„Když mám námět, tak si pořídím nový blok a hned si do něj shromažďuju poznámky a nápady,“ popisuje spisovatelka Martina Málková svůj obvyklý tvůrčí proces.

9. červenec 2022 15:02

Dal jsem si knedlíky a šel jsem hrát, to dnešní mladí hokejisté nemohou, říká Václav Nedorost

V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první výraznější sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL Coloradem Avalanche.