- Podcasty
- Jihočeši
Poslechněte si podcast: Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se nenaučil mariáš, vzpomíná Libor Grubhoffer na dětství
Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.
Jihočeši
Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.
Projekt Kohoutí kříž odhaluje šumavské autory. Je to krásná detektivní práce, říká Ivo Kareš
Ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš si s ohledem na stavbu nové části knihovny v Českých Budějovicích moc volna za poslední dva roky neužil. Věří ale, že čtenáři ocení současný stav.
Vzpomínáte si na jihočeskou kapelu The Sinners?
Ano? Vybavuje se vám kapela, která byla založena v roce 1964 a dodnes je svými fanoušky žádaná a oblíbená? Možná jste také chodili na čaje a všude tam, kde hráli.
Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih
Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu a tu samou osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera, jinak též muže, který je zapsán do České databanky rekordů jako nejpilnější český autor všech dob. Na svém kontě má přes 200 titulů.
Mezi prací programátora a cestou kněze se rozhodoval generální vikář budějovické diecéze David Henzl
„Jako kluk jsem vnímal silněji Vánoce. Jako kněz vnímám silněji Velikonoce. Pro ten kontrast. Pro proměnu smrti ve vzkříšení, pro proměnu temnoty ve světlo. Tak to mě oslovuje. Je to podstata křesťanství vůbec. A tak to vnímám i v aktuální mezinárodní situaci.“
Miki Ryvola: Pro mě byla Bechyně okamžitě nejkrásnější místo na světě
Jest to nádhera, když zvečera na Hazard jdem, tu všechny myši pištěji a běžeji z chalupy ven, i když už jsou zdi necelý a podlahy nejsou skvělý a komín, ten jest nakřivo, když jest pivo, jsme veselí.
Učeň si při výrobě dílu pro lodní motor počínal tak obratně, že hned dostal nabídku práce
Strojní inženýr a učitel na průmyslové škole Pavel Hlásek je autorem pěti technologických učebnic, ale také mnoho času strávil jako průvodce turistů po různých zemích. Narodil se před válkou v Českých Budějovicích. Po válce nastoupil do učení v Trhových Svinech.
Snažím se, aby v každém divadelním programu byla trocha poezie, říká dramaturg František Řihout
Před jednačtyřiceti lety, v srpnu 1981, nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích František Řihout. Dnes tu působí jako takzvaný lektor dramaturgie.
Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince
„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.
Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka
Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je mužem mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal před nedávnem jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.
Přijímací zkoušky na konzervatoř dělala Inge Švandová Koutecká tajně za zády rodičů
185 operních, operetních a muzikálových inscenací měla na svém kontě režisérka Inge Švandová Koutecká. Žena, která rovněž vyučovala na umělecké škole v Českém v Krumlově a na budějovické konzervatoři, zemřela 6. února 2022 ve věku 85 let. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši.