20. září 2021

Poslechněte si podcast: Muzikálová hvězda a jeden ze Čtyř tenorů Jan Kříž: Měl jsem krásné dětství a mládí v Budějovicích

Zpěvák Jan Kříž se sice narodil v Liberci, ale když mu byl jeden rok, přestěhoval se s rodiči na jih Čech. „Měl jsem krásné dětství a mládí v Českých Budějovicích. Pro mě bylo příjemné, že jsem mohl sednout na kolo a mohl se volně pohybovat s kamarády,“ vzpomíná.

26:05

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před týdnem 23:42

Projekt Kohoutí kříž odhaluje šumavské autory. Je to krásná detektivní práce, říká Ivo Kareš

Ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš si s ohledem na stavbu nové části knihovny v Českých Budějovicích moc volna za poslední dva roky neužil. Věří ale, že čtenáři ocení současný stav.

Před 2 týdny 22:20

Vzpomínáte si na jihočeskou kapelu The Sinners?

Ano? Vybavuje se vám kapela, která byla založena v roce 1964 a dodnes je svými fanoušky žádaná a oblíbená? Možná jste také chodili na čaje a všude tam, kde hráli.

Před 3 týdny 23:10

Jan Bauer je oficiálně nejplodnějším českým autorem všech dob. Napsal více než 200 knih

Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer, Anna Březinová, Viola Slavíková – všechna tahle jména, respektive pseudonymy, označují jednu a tu samou osobu. Novináře a spisovatele Jana Bauera, jinak též muže, který je zapsán do České databanky rekordů jako nejpilnější český autor všech dob. Na svém kontě má přes 200 titulů.

16. duben 2022 27:46

Mezi prací programátora a cestou kněze se rozhodoval generální vikář budějovické diecéze David Henzl

„Jako kluk jsem vnímal silněji Vánoce. Jako kněz vnímám silněji Velikonoce. Pro ten kontrast. Pro proměnu smrti ve vzkříšení, pro proměnu temnoty ve světlo. Tak to mě oslovuje. Je to podstata křesťanství vůbec. A tak to vnímám i v aktuální mezinárodní situaci.“

11. duben 2022 18:26

Miki Ryvola: Pro mě byla Bechyně okamžitě nejkrásnější místo na světě

Jest to nádhera, když zvečera na Hazard jdem, tu všechny myši pištěji a běžeji z chalupy ven, i když už jsou zdi necelý a podlahy nejsou skvělý a komín, ten jest nakřivo, když jest pivo, jsme veselí.

2. duben 2022 26:08

Učeň si při výrobě dílu pro lodní motor počínal tak obratně, že hned dostal nabídku práce

Strojní inženýr a učitel na průmyslové škole Pavel Hlásek je autorem pěti technologických učebnic, ale také mnoho času strávil jako průvodce turistů po různých zemích. Narodil se před válkou v Českých Budějovicích. Po válce nastoupil do učení v Trhových Svinech.

12. březen 2022 29:04

Snažím se, aby v každém divadelním programu byla trocha poezie, říká dramaturg František Řihout

Před jednačtyřiceti lety, v srpnu 1981, nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích František Řihout. Dnes tu působí jako takzvaný lektor dramaturgie.

5. březen 2022 21:45

Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince

„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník spolu s manželkou, architektkou Ditou, postavil podle vlastního návrhu dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.

19. únor 2022 19:23

Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka

Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je mužem mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal před nedávnem jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.

12. únor 2022 24:16

Přijímací zkoušky na konzervatoř dělala Inge Švandová Koutecká tajně za zády rodičů

185 operních, operetních a muzikálových inscenací měla na svém kontě režisérka Inge Švandová Koutecká. Žena, která rovněž vyučovala na umělecké škole v Českém v Krumlově a na budějovické konzervatoři, zemřela 6. února 2022 ve věku 85 let. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl pro cyklus Jihočeši.