Jihočeši
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder

Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je se svým tatínkem. Když otec zemřel, chtěl ve společném koníčku pokračovat a ukázat sbírku lidem. Pak se zrodil nápad pořídit vedle historické pohlednice i snímek stejného místa v současnosti. Dnes jsou srovnávací fotografie Milana Bindera známé, pořádá výstavy a vydává knihy.

18:07

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před týdnem 26:14

Herec podmanivého hlasu, Cyrano Antonín Kaška: Rozhlas miluji ještě víc než divadlo

„Já jsem se vlastně z Jindřichova Hradce nikdy neodstěhoval a stále tam mám trvalé bydliště, i když mi to dělalo v životě problémy,“ přiznává rodák z města nad Vajgarem, divadelní a rozhlasový herec Antonín Kaška.

Před 2 týdny 23:02

Lékař a spoluzakladatel sdružení Mamma Help Václav Pecha byl zároveň hoteliérem v Českém Krumlově

7. března 2023 zemřel ve věku nedožitých 75 let lékař Václav Pecha. Připomeňme si jej v pořadu Jihočeši, který vznikl v roce 2019.

Před 3 týdny 20:52

Císař se za nás přimluvil, líčí baronka, jak rodina našla po vyhnání ze zámku v Blatné azyl v Africe

Dvakrát utíkala Jana Germenis-Hildprandtová před komunismem. Jednou jako malá holka, když se jejím rodičům podařilo vystěhovat se z komunistického Československa do Etiopie. Podruhé jako mladá žena, když etiopskou monarchii smetla marxistická revoluce. Dnes se baronka stará o zámek v jihočeské Blatné, který byl rodině vrácen po roce 1991.

4. březen 2023 24:17

Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně. Byl jedním z našich prvních windsurfařů

Ve věku nedožitých 81 let zemřel 28. února 2023 Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky. Sám byl aktivním sportovcem, lyžařem a surfařem, působil jako kameraman v televizi, spolupracoval i s Českým rozhlasem České Budějovice. Jako vzpomínku přinášíme jeho vyprávění, které bylo natočeno v roce 2013 pro cyklus Jihočeši.

25. únor 2023 20:53

Kytary, které už nehrají, proměňuje malíř František Tácha v obrazy. Prodlužuje jim tak život

Malíř a muzikant František Tácha žije v jihočeských Loučovicích, ateliér má ve Vyšším Brodě. Tvorba obrazů, třeba i ve formě malovaných kytar, je pro něj terapií, a léta byla i obživou. Profesionálně se malování začal věnovat v 51 letech poté, co nemohl sehnat novou práci.

18. únor 2023 22:40

Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová

Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Narodila se v Písku, studovala sportovní gymnázium ve Vimperku a trénovala na Šumavě. I když už řadu let žije v Praze, srdcem a duší podle svých slov vždy byla a bude Jihočeskou.

11. únor 2023 21:46

Jako kluk vymyslel hru „kýblovaná“, úspěchy ale sbíral v házené. Díky němu mají Strakonice i halu

„My jsme bydleli v ulici, která byla ze tří stran slepá,“ vzpomíná Jiří Dobeš na své dětství ve Strakonicích. „Určitě někdo namítne, že to je blbost, ale ta ulice měla podobu kříže. Ramena a vrchol byly zaslepené a vchod do ní byl jenom ze spodku,“ popisuje podobu ulice Svatopluka Čecha před sedmdesáti lety.

4. únor 2023 14:48

Z uprchlického tábora na medicínu. Dnes se psychiatr stará o pacienty v Čechách i Německu

Lékař Jan Příbaň sice vyrůstal na pražském Smíchově, ale srdcem je Jihočech. Po návratu z emigrace žije a pracuje v Českém Krumlově. Jako psychiatr působí na střední umělecko-průmyslové škole svaté Anežky České, zároveň stále cestuje za svými pacienty na psychiatrickou ambulanci v německém Chamu.

28. leden 2023 21:51

Díky stěhování muzejních exponátů jsem držel v ruce skoro každý sbírkový předmět, říká Jiří Prášek

Jiří Prášek, historik, ředitel Prácheňského muzea v Písku, sice pochází z Chýnova, ale jeho vlastní dědeček za první republiky v Písku pracoval. Žila tu tehdy celá jejich rodina, která se ale odtud odstěhovala. Před čtyřiceti lety, když Jiří Prášek nastupoval do Prácheňského muzea, se tak díky tomu jejich rod do města vrátil.

7. leden 2023 20:02

Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem

Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.