Zprávy z Vysočiny
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jihlava stále čeká na dodávku nových parciálních trolejbusů

Prvního února začne z Masarykova náměstí v Jihlavě vozit cestující na Horní Kosov nová linka G. Obsluhovat by ji měly nové parciální trolejbusy. Ty ale Jihlava od dodavatele ani sedm měsíců po termínu neobdržela a bude muset na linku nasadit starší vozy se spalovacím motorem.

02:08

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:25

Seriály o policistech mu připadaly nesmyslné, pelhřimovský kriminalista napsal vlastní detektivku

Před několika lety seděl pelhřimovský kriminalista Ondřej Fanta doma u televize a říkal si, že seriály o policistech nedávají moc smysl. Rozhodl se proto, že napíše svůj příběh z policejního prostředí. Jeho knihu Vraždy na dvojce si teď lidé můžou přečíst.

Včera 01:56

Upravené stopy na Vysočině najdou nově běžkaři na jednom webu

Vydatné sněžení v posledních dnech přineslo radost lyžařům, kteří můžou během nadcházejících jarních prázdnin vyrazit na svahy a do stopy. Ty upravené už nemusejí hledat na webech jednotlivých měst a spolků. Pod názvem Bílá magistrála je nově přehledně a na jednom místě nabízí destinační agentura Koruna Vysočiny.

Před dvěma dny 04:11

Hasiči na Vysočině loni zasahovali nejvíc ve své historii, měli 10 870 výjezdů

Krajští hasiči na Vysočině si za loňský rok připsali na konto 10 870 zásahů a to je nejvíc v historii regionálního sboru. O rok dřív měli o sedm set dvacet výjezdů méně. A v roce 2001, kdy krajský hasičský sbor vznikl, vyjížděli hasiči k necelým pěti tisícům událostí.

Před dvěma dny 02:22

Některé malotřídky na Vysočině mají málo dětí, Božejov dá rodičům za prvňáka sedm tisíc korun

Božejovské malotřídce ubývá dětí. Zatímco tamní školka je plná, v základní škole bojují o každého žáka. Vedení městyse proto chce k zápisu do školy rodiny motivovat. Za prvňáka v novém školním roce dá rodičům sedm tisíc korun.

Před třemi dny 01:53

Jihlavská zoologická zahrada končí s chovem tuleňů obecných

Už jen posledních pár týdnů si mohou lidé v jihlavské zoo prohlédnout tuleně. Zahrada s jejich chovem končí. Po náhlém úhynu dvou samic loni na podzim zůstává ve výběhu už pouze tříletý samec Robbie. Za bezmála dvacet let se totiž ošetřovatelům nepodařilo odchovat žádné mládě. A další pokusy o rozmnožení ploutvonožců už vedení zahrady neplánuje

Před třemi dny 02:03

Velkému Meziříčí ubývají obyvatelé i přesto, že se ve městě staví nové byty i rodinné domy

Počet obyvatel Velkého Meziříčí setrvale klesá už šest let. Podle nejnovějších čísel žilo ve městě a jeho místních částech k poslednímu dni loňského roku 11 134 lidí. Je to zhruba o šest procent méně než před dvanácti lety. Podle radnice jde počet obyvatel dolů i přesto, že se ve městě staví nové byty a rodinné domy.

Před třemi dny 02:29

Špatně zaparkovaná auta komplikují odklízení sněhu z chodníků v Pacově

Kvůli špatně zaparkovaným autům mají cestáři v Pacově problémy s odklízením sněhu z chodníků. Situace tam už došla tak daleko, že se lidé často musí i dlouhé hodiny po sněžení brodit závějemi, které není jak odstranit. Vedení radnice řidiče vyzvalo k přeparkování, to ale zatím efekt nepřináší. A obecní policii, která by ulice kontrolovala, město nemá.

Před čtyřmi dny 03:22

Jihlavu čeká od února jedna z největších změn v městské hromadné dopravě

Všichni, kdo se zítra v Jihlavě chystají jet městskou hromadnou dopravou, by si měli zkontrolovat jízdní řád. Vedení linek totiž čeká jedna z největších změn v historii městské dopravy. Poprvé do ulic vyjedou vozy s označením G a H.

Před čtyřmi dny 02:28

Ceny vajec se za poslední rok zvedly až trojnásobně, lidé chtějí vlastní chovy slepic

Základní potraviny za poslední rok zdražily o desítky procent. Mléko stojí proti loňsku dvojnásobek, cena vajec se zvýšila třikrát a za maso zaplatí zákazníci o desítky procent víc. Zdražování živočišných produktů souvisí s vysokými cenami energií.

Před pěti dny 02:12

Ve Ždárských vrších hledají kompromis mezi ochranou přírody a zimní údržbou silnic

Na vybraných úsecích silnic v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy mohou silničáři už čtvrtou zimu díky výjimce používat chemický posyp. Stále ale hledají míru, jak vyhovět jak ochráncům přírody, tak i řidičům.