Přírodní lékárna
6. leden 2022

Poslechněte si podcast: Jezte oves, vyplatí se to. Připravte si z vloček jednoduchou kaši nebo koláč s jablky

Koncem 60. let minulého století si Dennis Burkitt, britský lékař, který řadu let působil v Africe, všiml, že všude tam, kde domorodci přijímali stravu bohatou na vlákninu, se rakovina tlustého střeva prakticky nevyskytovala. Následujících dvacet let propagoval názor, že jídelníček s vysokým obsahem vlákniny je zřejmě účinnou ochranou před některými typy rakoviny.

06:01

Přírodní lékárna

Vydává: Český rozhlas

Rubrika o potravinách a plodinách, které se vyplatí zařadit do jídelníčku.

Web

Před týdnem 03:39

Nejzdravější svačina? Fíky, které mají málo kalorií a přitom zasytí a povzbudí

Fíky byly známé již v biblických dobách a sama Bible je ze všech druhů ovoce zmiňuje nejčastěji. Z téhož zdroje se dozvídáme, že fíkové listy byly první lidskou módní vlnou. Plody však pro jejich prospěšnost uctívala i Kleopatra a řečtí olympionici je dostávali místo medailí.

1. září 2022 03:19

Brusinky ochrání nejen močové cesty. Zabraňují bakteriím přilnout k buňkám v našem těle

Zdá se, že z našich lesů mizí nízké keříky brusinek s červenými typicky trpkými plody. O to více se na trh nahrnula produkce severoamerické klikvy velkoplodé, která se za brusinky vydává. Všechny spřízněné druhy však mají pozitivní účinky.

25. srpen 2022 04:27

Sladké a přitom zdravé a vhodné pro diabetiky? Stačí místo cukru použít stévii

Bíle kvetoucí tropická rostlina stévie je v současné době velmi vyhledávaná díky své vysoké sladivosti bez přidaných kalorií. Využívá se jako přírodní náhražka cukru a umělých sladidel, ale má i léčivé účinky.

4. srpen 2022 04:45

Makrela zajistí nižší tlak i cholesterol, zmenší obvod pasu a pomůže proti depresi

Na čem se shodnou zastánci různých dietních směrů, výživoví poradci i lékaři? Že přidat do jídelníčku rybu, zvláště tu mořskou, přináší nesporné benefity pro zdraví.

28. červenec 2022 05:24

Čichejte vůni pomerančů, budete mít lepší náladu. Jeden plod navíc pokryje denní potřebu vitaminu C

Je to ovoce, kterého se mezi citrusy vypěstuje a sní nejvíce. Pomeranče pocházejí nejspíše z jižní Asie, odkud se rozšířily do Evropy. Kolumbus je dovezl do karibské oblasti a Španělé na Floridu, kde se začaly ve velkém pěstovat od konce 19. století.

21. červenec 2022 05:09

Semínka amarantu se dají opékat i dusit, na pánvi pukají jako popcorn

Zatímco pohanka dodávala sílu čínským bojovníkům a quinoa starým Inkům, amarant platil za posvátnou obilovinu Aztéků. To bylo trnem v oku příchozích Španělů, takže netrvalo dlouho a Hernán Cortéz dal spálit amarantová pole.

14. červenec 2022 06:03

Papáju si dejte jako dezert i k masu. Budete pak vstávat z postele svižněji a v lepší náladě

Papája je až desetimetrová tropická bylina, která produkuje aromatické plody vážící až 10 kilogramů. Dříve byla v našich končinách vzácná, v poslední době se k nám ale dostává produkce ze Španělska. Můžeme tak z těchto lahodných plodů získat mnoho prospěšného.

30. červen 2022 04:20

Římský kmín dodá vašim pokrmům silnou a ostrou chuť, navíc prospěje zdraví

Již staří Egypťané jím kořenili maso, ale také mumifikovali mrtvé. Kmín římský pochází z rostliny podobné koriandru, která se jmenuje šabrej kmínovitý. Náš známý kmín kořenný není v kuchyni se šabrejem zaměnitelný, jelikož obě rostliny mají zcela jinou chuť i aroma.

23. červen 2022 03:49

Chia semínka přidávejte do všeho, patří mezi superpotraviny. Skvělé jsou třeba chia pudinky

Chia semínka patří mezi nejvýživnější superpotraviny na planetě. Ještě dávno předtím, než v 90. letech zažila semínka svou renesanci, byla pevnou součástí středoamerické domorodé diety.

2. červen 2022 04:47

Hroznové víno zlepší vaše zažívání. Dejte ho na koláč, ale zkuste i s rybou a játry

Je to ovoce, kterého se na světě pěstuje zdaleka nejvíc. Hroznové víno bylo dobře známé již v antice a rychle se rozšířilo do celé Evropy. Dnes mezi největší světové producenty patří Itálie, Španělsko a Francie.