• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ježíškova vnoučata nejen pro seniory. Z darů zajistili v mělnickém domově Senlife pečovatelům kouče

V pondělí se otevřela další možnost, jak potěšit vánočním dárkem nejen seniory v domovech důchodců. Začal totiž letošní ročník projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Loni dárci podpořili například mělnický domov Senlife. Díky darům tam nabízí pečovatelům pravidelná setkávání s koučem. Zaměstnanci s ním můžou probírat starosti pracovní i soukromé, což jim pomáhá jako prevence vyhoření.

03:01

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Včera 02:37

Poškozený vánoční strom v Benešově a více výjezdů hasičů. Následky počasí ve středních Čechách

Vánoční strom v Benešově poškodil těžký sníh, radnice instaluje nový. A hasičům ve středních Čechách kvůli počasí přibylo výjezdů. Od pondělních 22:00 do dnešních 7:00 zasahovali u 44 událostí.

Před dvěma dny 01:43

V Praze zaplnili odboráři Malostranské náměstí. I v Mladé Boleslavi vyšli lidé protestovat do ulic

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. Protesty probíhají i na řadě míst ve středních Čechách. Na dvě hodiny se zastavila i výroba ve Škoda Autov Mladé Boleslavi.

Před třemi dny 02:05

OBRAZEM: ,Ušatá‘ opět na trati. Zrekonstruovaná parní lokomotiva z roku 1940 svezla první cestující

Parní lokomotivě z roku 1940 se říká ,Ušatá‘. Když se na ni podíváte zepředu, má kolem parního kotle velké plechy, které připomínají ohromné uši. A právě ,Ušatá‘ se stala novým funkčním exponátem pražského Národního technického muzea. V sobotu 25. listopadu svezla cestující z Prahy do středočeské Hostivice a zpět. ,Ušatou‘ jel i reportér Radek Duchoň.

Před šesti dny 02:09

Mapa se školami, které v pondělí zavřou. Půjde o jednu z největších stávek škol v novodobé historii

Rodiče a žáci po celém Česku vyhlížejí pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Sdružení Učitelská platforma postupně aktualizuje mapu, která napovídá, jaké školy zavřou a jaké stávku podpoří.

Před týdnem 02:22

Projeďte se Prahou v kabině řidiče tramvaje. Je potřeba se naučit předvídat, tramvaj nikam neuhne

Denně najezdí po Praze až sto kilometrů. Pracují přes den, v noci i o svátcích a jejich hlavním úkolem je dovézt cestující včas a v pořádku. Jak vypadá práce řidiče tramvaje si zblízka vyzkoušela redaktorka Sabina Vosecká.

Před týdnem 02:24

V Benešově se do úklidu odpadků zapojují lidé bez domova. Odměnou je jim nákup potravin a drogerie

Každé dva týdny sbírají lidé bez domova v Benešově odpadky. Za práci si můžou v obchodech hned vybrat balíček potravin a drogerie v hodnotě 450 korun. Novou službu spustilo tamní Centrum adiktologických služeb Magdaléna.

Před týdnem 02:55

Kancelář vyměnili za krumpáč a pracovní rukavice. Zaměstnanci votického úřadu obnovili uschlou alej

Letošní teplé počastí bylo nemilosrdné k nově vysázeným stromům v alejích. Třeba v okolí Votic na Benešovsku uschnula až poloviny dřevin. Město teď aleje obnovuje, a chodí je sázet i zaměstnanci úřadu.

Před týdnem 02:17

Do ZOO Chleby přicestovala historicky první zebra. Společnost v pavilonu jí zatím dělají dvě oslice

V 26leté historii ZOO Chleby přicestovala do zahrady vůbec první zebra. Umístěna je v novém pavilonu, určeném přímo pro tato africká zvířata, který je součástí společné expozice Savana. V té by se postupně měly objevit, kromě zeber, i další africké druhy, třeba prasata savanová. Vůbec první zebra v Chlebech dostala jméno Dory a je jí teprve necelý rok.

Před týdnem 03:15

Pohodlně může vyrazit i do terénu. Darovaný vozík a polohovací křesla těší seniory na Kutnohorsku

V pondělí byla slavnostně spuštěna letošní Ježíškova vnoučata. Každý si pak na speciálním webu může najít a splnit přání seniorů z domovů po celém Česku. Často si důchodci přejí zážitky a drobnosti pro radost, bývají to ale i drahé a velmi potřebné věci, které starým lidem usnadňují život. Například domov v obci Samopše na Kutnohorsku získal díky loňským Ježíškovým vnoučatům dvě polohovací křesla a jeden speciálně upravený polstrovaný vozík.

Před 2 týdny 02:14

Cenný stavební materiál místo odpadu. Pražské služby testují využití škváry ze spáleného odpadu

Pražské služby nově zkoumají využití škváry ze spáleného odpadu. Teď se tento materiál ukládá na skládkách, v budoucnu by ale mohla škvára být stavebním materiálem.