• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Ježíškova vnoučata nadělila zabijačku. Pochutnali si na ní senioři z centra Clementas u Kolína

Kniha nebo oblečení. To jsou typické dárky, které nejčastěji žádají starší lidé od Ježíškových vnoučat Českého rozhlasu. Klienti centra pro seniory v Mlékovicích na Kolínsku si ale přáli netradiční dárek – zabijačku. Tento týden se jim přání splnilo a byl u toho i náš reportér Tomáš Maleček.

02:29

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Před třemi dny 02:18

Nepochopitelné, nelogické a neekonomické, tak komentují lidé nové jízdní řády vlaků na Benešovsku

Cestující z části Benešovska a Příbramska si stěžují na nový jízdní řád, který platí na železnici od poloviny prosince. Vadí jim třeba to, že osobní vlaky ze Sedlčan odpoledne nenavazují v Olbramovicích na rychlíky do Prahy. Míjejí se jen o 4 minuty a lidé tam musí hodinu čekat. S cestujícími natáčela reportérka Věra Hájková.

Před čtyřmi dny 02:14

Nevadí jim dýmovnice ani střelba. Pravidelná zkouška policejních koní prověřuje jejich připravenost

Mají nervy z ocele a většinou se s nimi setkáte na fotbalových zápasech nebo demonstracích. Řeč je o policejních koních, kteří jsou pro takové situace speciálně trénovaní. Jednou za dva roky pak musí kůň složit zkoušku a prokázat, že v náročných situacích bez problému obstojí. Na jedné takové zkoušce se byla podívat i naše létající redaktorka Sabina Vosecká.

Před šesti dny 02:20

V Kralupech nad Vltavou testují třídění polystyrenu. Z rozměrných kusů dokážou vyrobit hutné válečky

Vyhozený polystyren zabírá ve žlutých popelnicích spoustu místa. V Kralupech nad Vltavou se proto rozhodli ho třídit. V technických službách polystyren namelou, slisují a prodávají.

Před týdnem 03:38

Práce strojvedoucího metra není pro lidi s klaustrofobií. Většinu jízdy tráví v temných tunelech

Všichni známe hlášení v pražském metru „Ukončete nástup a výstup, dveře se zavírají“. Soňa Jindrová ale projela linku A z depa v Hostivaři až na Dejvickou a toto hlášení ani jednou neslyšela. Jela totiž přímo v kabině strojvedoucího. Se strojvedoucím Petrem Bernáškem, který vlaky v metru řídí od roku 1986.

Před týdnem 01:25

Nový moderně vybavený denní stacionář v Dobříši už slouží prvním klientům

Domov s pečovatelskou službou města Dobříše otevřel nový denní stacionář pro zdravotně handicapované a seniory za téměř 10,5 mil. Kč. Zrekonstruované a moderně vybavené prostory nabízejí klientům možnost trávit čas aktivně i odpočinkem a k dispozici je pro ně také zimní zahrada s relaxační zónou.

Před týdnem 02:30

Sníh, vítr a mráz provázely závodníky vlašimského běhu, obdiv má každý, kdo doběhl. A taky medaili

Ve Vlašimi na Benešovsku se konal 49. ročník Zimního běhu na Blaník. Na start 24 kilometry dlouhého závodu zasněženou krajinou se postavilo 460 běžkyň a běžců. Doprovázela je i naše reportérka Jolana Nováková.

Před týdnem 01:59

OBRAZEM: Hrad prodloužil výstavu korunovačních klenotů ve svatovítské katedrále do úterý 24. ledna

Pražský hrad kvůli velkému zájmu veřejnosti prodloužil výstavu korunovačních klenotů v katedrále svatého Víta do příštího úterý. Výstava, která byla pro veřejnost otevřena v úterý, měla původně skončit v sobotu. Po dohodě s památkáři budou klenoty k vidění v chrámu i po nedělní mši od 14.30 do 21.00 a v pondělí a úterý od 08.00 do 18.00. Ve čtvrtek to řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Před týdnem 02:46

Některé žáky 9. tříd čeká zklamání. Kvůli silnému ročníku se řada z nich na vybrané školy nedostane

Necelý měsíc a půl mají žáci devátých tříd na to, aby si vybrali střední školu a poslali přihlášku. Dostat se na vysněný obor ale bude letos složitější než v předchozích letech. Základní školy totiž opustí 107 tisíc žáků, a to je o 11 tisíc víc než vloni. Rychle se taky kvůli obavám z přijímacích zkoušek plní přípravné kurzy. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Věra Hájková.

Před týdnem 01:50

Nové bezhotovostní jízdenkové terminály jsou už i ve všech vozech autobusů a trolejbusů pražské MHD

Cestující pražské MHD si můžou nově koupit jízdenku přímo v autobusech. Nové bezkontaktní terminály pro platbu kartou zprovoznil Dopravní podnik hl. m Prahy ve všech svých dvanácti stech autobusech a trolejbusech.

Před týdnem 02:05

Ulynulo 54 let od upálení Jana Palacha. Jeho památku si připomněli i v Mělníku, kde studoval

Před 54 lety se na pražském Václavském náměstí upálil student Jan Palach. Chtěl vyburcovat rezignovanou společnost k odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a komunistické totalitě. Právě dnes si toto výročí připomínají lidé v Mělníku, kde Jan Palach studoval gymnázium. Pietního aktu se zúčastnil i náš reportér Radek Duchoň.