Toulky po Brdech
23. únor 2021

Poslechněte si podcast: Jedovaté výpary ze zpracování železné rudy daly vzniknout názvu Jedová hora

Jedová hora, tak se nazývá lesnatý vrch na katastrálním území obce Chaloupky nedaleko městyse Komárov. Název může znít leckomu možná tak trochu záhadně. Nic tajemného na tom ale není.

03:19

Toulky po Brdech

Vydává: Český rozhlas

Brdy, to byla po dlouhou dobu zapovězená krajina. V době, kdy sloužila jako vojenský prostor, se do jejích končin podíval opravdu málokdo. V roce 2016 se Brdy staly Chráněnou krajinnou oblastí a otevřely se tak turistům a široké veřejnosti. S tím přicházejí obrovské možnosti, ale také zodpovědnost. Ten, kdo se chce k přírodě chovat uctivě a nenarušovat její ráz, toho Fabián, brdský lesní duch, přivítá jistě s otevřenou náručí.

Web

4. květen 2022 03:48

Pešík si uřízl nohu, aby zachránil svého pána

Na náměstí Otty z Losu v Komárově nedaleko Hořovic stojí v současné době budova, kde najdeme muzeum umělecké litiny a také poštu, kam si lidé dnes a denně chodí vyzvedávat a posílat nejrůznější zásilky. Možná ale ne všichni vědí, co se tady v minulosti nacházelo a jak moc je tato stavba spjata s dějinami Komárova.

14. duben 2022 03:38

Než si obyvatelé Padrtě postavili školu, chodily děti do školy jen ve středu

Zaniklá obec Padrť dala kdysi název v současnosti turisticky velmi oblíbeným Padrťským rybníkům. Dnes už bychom tady ale její pozůstatky hledali jen stěží.

7. duben 2022 02:22

Zde stávala Jinecká baština neboli Zámeček

Po někdejší hájovně, někdy též označované jako Zámeček, zůstaly dnes už jen pozůstatky v podobě základů. Přesto však místo zvané Jinecká baština slouží i v současnosti jako poměrně dobrý orientační bod.

2. duben 2022 03:26

Honosná přestavba zámku přivedla mirošovské panství na buben

Zámek v Mirošově není prvním panským sídlem v této oblasti. Jeho předchůdcem byla tvrz rytířského rodu Ronšperků nedaleko zámku, z níž se však do dnešních dnů dochoval jen pahorek s příkopem a valem, kde najdeme také kapličku a památnou lípu. Mirošovský zámek, respektive jeho základy v podobě renesanční tvrze, vznikl později, a to kolem roku 1588.

31. březen 2022 02:55

Nebohá Lída: Tak dlouho se o ni přetahovali, až ji roztrhli v půli

V Brdech najdeme mnoho míst se zajímavým příběhem. Za jedno z nich můžeme jistě označit studánku a kříž, kde se říká U Panny Lídy, případně U Paní Lídy.

25. březen 2022 02:55

Pec Barbora je památkou celoevropského významu

Městys Jince v údolí řeky Litavky nenabízí jen dobré výchozí místo pro výstup na Olymp Brd, tedy na vrch Plešivec, ale nachází se zde také unikátní technická památka celoevropského významu. Řeč je o jedné z posledních dřevouhelných pecí v Čechách.

12. březen 2022 03:52

Tajemní fextové i pracovní tábor. To byla brdská obec Kolvín

Jednou z nejstarších obcí, která se nacházela v centrální části středních Brd byla obec Kolvín. Rozkládala se v nadmořské výšce více jak 650 m nedaleko Padrťských rybníků a hory Palcíř. K místu se váže celá řada zajímavých pověstí.

7. březen 2022 03:19

Felbabka: Jak vznikl podivný název obce?

Obec Felbabku najdeme zhruba mezi Hořovicemi a Jincemi. Ačkoliv se to na první pohled asi nezdá, má tahle lokalita turistům co nabídnout.

24. únor 2022 03:52

Brdská „svatá“ trojice: Fabián, Medulína a Megera

Fabián je označován jako bájný duch a pomyslný vládce Brd. Za svého života měl obývat hrad na vrchu Velká Baba nedaleko Hostomic. Dodnes zde můžete najít takzvané Fabiánovo lože.

18. únor 2022 03:27

Okolí lovecké chaty Václavky pamatuje nešťastný výsadek parašutistů

Pozoruhodná dřevěná stavba nedaleko Padrťských rybníků v Brdech nese jméno Václavka. Během 2. světové války se zde odehrály poměrně dramatické okamžiky.