Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jednorožci, ovály a tvrdé jádro. Budějovický Dům umění vystavuje díla výtvarnice Alžběty Josefy

Alžběta Josefy – hardCORE, to je název výstavy v Domě umění v Českých Budějovicích. Devětatřicetiletá výtvarnice tu představuje svá nejnovější díla. Návštěvníci galerie současného umění uvidí abstraktní plátna i trojrozměrné objekty.

03:22

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 03:28

Českobudějovický magistrát ukončí smlouvu s firmou, která připravuje nový územní plán města

Územní plán Českých Budějovic nebude dál vypracovávat Institut regionálních informací. Magistrát s touto brněnskou firmou ukončí smlouvu. Jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Skončila tak několik let trvající spolupráce plná neshod a komplikací.

Včera 02:16

Dvě čápice sdílejí v Chýnově jedno hnízdo. Sledujte stejnopohlavní ptačí pár s mláďaty na webkameře

Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec. V jejich zahřívání se poctivě střídají.

Včera 02:59

Dům na slavonickém náměstí získá zpět historickou podobu díky záběrům z filmu Valerie a týden divů

Jednobarevná bílá fasáda po kouscích mizí z hotelu Pivoňka ve Slavonicích. Brzy ji nahradí nová. Po původní podobě domu na náměstí pátrali restaurátoři v historii okolních staveb i v moderních filmových archivech.

Před dvěma dny 02:39

Díky pamětnici našel hrob dvanácti lidí. Za svůj výzkum a jeho přiblížení lidem má Zlatého mamuta

Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř se svým týmem je začal hledat a skutečně na poli u vesnice Blato objevil hrob dvanácti civilistů. Za svou práci dostal cenu nazvanou Zlatý mamut, vědci vyzdvihli způsob, jakým seznámil veřejnost se svým výzkumem.

Před dvěma dny 02:45

K bazénu za stokorunu. Provozovatelé jihočeských letních koupališť zdražují vstupné

Přípravy na sezónu na letních koupalištích vrcholí. Kromě úklidu finišují také stavební úpravy. Řada jihočeských areálů ale také pro návštěvníky připravila nové ceníky. Provozovatelé musí zdražovat.

Před třemi dny 03:02

Bývalý fotbalový reprezentant Jiří Kladrubský teď působí jako hrající trenér u budějovického béčka

Jiří Kladrubský pokračuje ve fotbalovém prostředí i po skončení aktivní kariéry. Kopačky do skříně ještě neuklidil. U B-týmu Dynama České Budějovice působí jako hrající trenér. Dokonce pomáhal vybudovat tréninkové centrum jihočeského klubu.

Před čtyřmi dny 02:53

Lidé v Jindřichově Hradci si stěžují, že jarní sečení trávy na hřbitově znečišťuje kamenné pomníky

Na zaschlou trávu na pomnících a odlétající kameny si stěžují majitelé hrobů na městském hřbitově v Jindřichově Hradci. Podle nich správa hřbitova při sečení trávy poškozuje náhrobky.

Před čtyřmi dny 02:31

Tři tisíce studentů v kostýmech prošly centrem Budějovic. Tradičním průvodem vyvrcholil majáles

Fanfáry, sirény a skandování se po roce opět rozléhaly centrem Českých Budějovic. Městem v pátek prošel tradiční studentský průvod na závěr festivalu Budějovický Majáles. Podle odhadů organizátorů se ho zúčastnily zhruba tři tisíce studentů místních středních škol. Jubilejní dvacátý ročník přehlídky trval celý týden a přinesl řadu kulturních událostí na několika místech a různých scénách.

Před pěti dny 02:41

Osm dospělých autistů našlo druhý domov ve stacionáři v Budějovicích. Je jediný svého druhu v kraji

Nejenom děti s poruchami autistického spektra potřebují pomoc odborníků a organizací. Podpora je důležitá i pro mladistvé a dospělé autisty, a to včetně jejich rodin a blízkých. Věnuje se jim například českobudějovické Autiscentrum, které před devíti měsíci pro některé své klienty vybudovalo týdenní stacionář.

Před pěti dny 02:26

Na bývalém golfovém hřišti u Lipna se pasou divocí koně. Vznikla tam nová rezervace pro kopytníky

Nedaleko přehrady Lipno se prohání divocí koně. Stádo se čtyřmi klisnami přivezli do nové rezervace ochranáři společně s ekofarmáři. Zvířata vyrůstala v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde divocí koně žijí už osm let. Někdejší golfové hřiště u Lipna nad Vltavou je nejvýše položenou rezervací kopytníků v Česku.