Dopolední host
7. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Jednička a 31 nul – to je počet virových částic v biosféře. Viry útočí na vše živé, připomíná vědec

Viry jsou špatná zpráva zabalená v proteinovém obalu, tvrdí biolog Peter Medawar. S jeho slovy se ztotožňuje Václav Hönig z parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. „Tou špatnou zprávou se myslí genetická informace viru a proteinovým obalem je sada několika málo proteinů, a to je vlastně celý virus,“ vysvětluje.

31:45

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Dnes 33:23

Voda měla 5,6 stupně, byla příjemně teplá, vypráví medailista z mistrovství světa v zimním plavání

Poprvé jel na mistrovství světa a hned přivezl čtyři medaile. Jaromír Berounský, člen vodní záchranné služby v Českém Krumlově, získal na šampionátu v zimním plavání zlato v závodě na 200 metrů prsa, k tomu přidal jedno stříbro a dva bronzy.

Včera 31:22

Historické motorky opouští Budějovice. Sběratel Petr Hošťálek své stroje stěhuje, sám bude dojíždět

Expozice starých motocyklů z českobudějovické Solnice před časem zmizela. Město prostory pronajalo jinému provozovateli. Historické stroje teď dokonce opouští město i kraj, protože našly jiné útočiště.

Před dvěma dny 28:32

Začíná to drobnostmi, ale někdy děti opravdu týrají své staré rodiče. Pomoc nabízí Bílý kruh bezpečí

Bílý kruh bezpečí u nás pomáhá už přes 30 let. Když se podíváme do jeho historie, tak například v roce 1993 poprvé inicioval změny v legislativě ve prospěch obětí trestných činů. O deset let později se angažoval hlavně v problematice domácího násilí. V roce 2013 zvolil jako ústřední téma „zvlášť zranitelné oběti“. V současné době zahajuje kampaň Otevřené oči.

Před pěti dny 28:35

Turista je zdroj peněz, cyklista kamarád, zjistili mladí manželé, když na kole projeli Evropu a Asii

Rok a půl neslyšeli češtinu. A když překročili naše západní hranice směrem do vnitrozemí, mluvili na ně Češi německy. „Aspoň ten návrat bude pozvolný,“ řekli si dva kolaři, kteří měli v nohou dvě třetiny obvodu zeměkoule. No, a vzápětí je místní řidič zkropil ostřikovači. Zdeněk Zeman, rodák ze Strmilova, a jeho žena Iva Frühaufová, která pochází z Nové Bystřice, projeli během šestnácti měsíců na kolech Evropu a Asii. A na svou velkou „tour“ vzpomínají s láskou...

Před šesti dny 36:45

V ledové vodě je lepší se moc nehýbat. Dlouhé plavání vede k většímu podchlazení, popisuje záchranář

Trénovaný člověk má výhodu. Když se ale zkušený námořník, potápěč či otužilec ocitne v ledové vodě neplánovaně, začne se i jeho tělo vlivem stresu chovat jinak. Mnohonásobně více to platí o lidech, kteří na pobyt ve studené vodě zvyklí nejsou. Tušíte, kolik má tonoucí v zimě času na záchranu?

Před týdnem 34:29

Za houbu považují i záchodovou štětku. Aplikacím na určování hub v mobilu nevěřte, říká odborník

Mykotoxikologie se nevyučuje na žádné z našich vysokých škol. Jaroslav Klán ji studoval převážně ze zahraničních knih. Z obecné lékařské toxikologie si udělal atestaci, která trvala čtyři roky, a stal se vědeckým pracovníkem a odborníkem na otravy houbami a rostlinami.

Před týdnem 28:47

Straší ztrátou peněz, zneužívají autority i prodejní portály. Internetových podvodníků je stále více

Internetových podvodů přibývá. „Dříve jsme řešili jeden až dva případy týdně, v současné době máme stejný počet denně, a to napříč celým krajem,“ uvádí českokrumlovský policejní mluvčí Miroslav Šupík.

Před týdnem 32:32

Petr, nebo Pavel? I kamarádi se někdy spletou, ale mně to nevadí, směje se nově zvolený prezident

Nově zvoleným českým prezidentem je bývalý armádní generál Petr Pavel. Na svět přišel v roce 1961 v Plané u Mariánských Lázní. Nikdy tam ale nežil. Jeho místo narození i dětství totiž silně ovlivňovala vojenská kariéra otce.

Před týdnem 33:21

Dům za čtyři, pojistka za dva, plnění za jeden

Proč je důležité, aby pojistka našeho domu kopírovala vývoj cen nemovitostí na trhu, vysvětluje právník d-Testu Petr Šmelhaus.

Před týdnem 30:36

Týrání bývá příčina, kámoši a nuda spouštěč

Ruku v ruce se svobodou musí jít zodpovědnost, říká Barbora Wernerová, která pomáhá trestancům s návratem do společnosti. Specializuje se na ty, kteří trpěli závislostmi. Svoboda, kterou hledají, tedy není jen vnější.