Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jedna ze škol v Mostě vyměnila školní zvonění za skladby vážné hudby. Na druhé se nezvoní vůbec

Na 15. základní škole v Mostě už více než 20 let nezvoní. Žáci i učitelé jsou sami zvyklí sledovat před zahájením vyučovací hodiny čas. Na Střední zdravotnické škole v Mostě studenty nově od září neupozorňuje na začátek vyučování tradiční zvonek, ale vybraná krátká pasáž vážné hudby. Studenti i učitelé si na novinku zvykají.

02:00

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 01:50

Jirkov postaví vlastní sportovní halu, aby už tamní sportovci nemuseli dojíždět do okolních měst

Sportovní halu za zhruba 150 milionů korun chce v příštím roce začít stavět Jirkov na Chomutovsku. Hala by měla stát v Nerudově ulici.

Včera 02:35

Vedení Děčína vydrželo jen půl roku, v Brodci se zas nenašel nikdo, kdo by chtěl obec spravovat

Už je to rok od posledních komunálních voleb. V některých městech se vládnoucí koalice rozpadla, jako třeba v Děčíně. Jinde se zas nenašel nikdo, kdo by měl zájem spravovat ve svém volném čase obecní záležitosti, což je případ Brodce na Lounsku.

Včera 02:04

Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony

Moderní technologie pronikají i do zemědělství – farmářům začínají pomáhat například drony. Ty menší zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší drony pak zvládnou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.

Včera 01:51

Vedení Loun se s vodohospodáři domluvilo na rekonstrukci potrubí v Jeronýmově ulici

Město Louny a Severočeská vodárenská společnost zřejmě našly kompromis pro rekonstrukci vodovodů a kanalizace v Jeronýmově ulici. Obyvatelé i radnice totiž chtěli zachovat původní stromořadí. To ale nebude možné. V ulici bude alej nová.

Před dvěma dny 01:42

V Březně u Chomutova se do kostela svatých Petra a Pavla po 80 letech vrátily zvony

Třem novým zvonům, které nahradily pět zabavených za Druhé světové války, požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

Před třemi dny 01:59

Saský kurfiřt August Silný má nově sochu v teplických lázních

V teplických lázních svého času pobývali panovníci z celé Evropy. Častým hostem před třemi sty lety býval saský kurfiřt a polský král August Silný, známý svým smyslem pro krásné věci.

Před třemi dny 02:13

Dětská opera Brundibár zazněla v terezínském ghettu poprvé před 80 lety

Příběh o zlém flašinetáři, kterého společně porazí děti a zvířata, napsali v roce 1938 skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister.

Před třemi dny 02:59

Na ústecké univerzitě běží soutěž v programování. Jedním z témat je umělá inteligence

Od pátečního odpoledne až do soboty soutěží na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem jednotlivé týmy v rámci letošního ročníku akce s názvem Hackathon.

Před čtyřmi dny 01:58

Na Děčínsku se nachází několik velkých netopýřích kolonií. Jedna je na půdě základní školy v Jílovém

22. září večer si přijdou na své milovníci netopýrů. Zoologická zahrada v Děčíně se zapojila do mezinárodní Noci pro netopýry. Má za cíl představit tyto hbité noční letce veřejnosti během různých akcí, které se po celé republice každoročně konají během srpna a září. Třeba na Děčínsku se nachází hned několik vzácných netopýřích kolonií. Jedna unikátní je k vidění na půdě základní školy v Jílovém u Děčína.

Před pěti dny 02:01

Na zemědělce v Česku letos poprvé dohlíží satelitní systém AMS. Podle farmářů má ale řadu chyb

Na hospodaření zemědělců v Česku letos začal dohlížet nový dotační systém AMS. Podle snímků z družic má vyhodnotit, jestli se jednotliví farmáři starají o půdu odpovídajícím způsobem a v řádném termínu. Hodnocení systému ale podle řady zemědělců, které Český rozhlas oslovil, často neodpovídá skutečnosti.