Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Jedna noc, jedny Vinohrady. Noc literatury zve na devatenáct literárních zastávek

Devatenáct zajímavých míst na pražských Vinohradech, devatenáct děl současné evropské literatury a devatenáct herců, kteří je budou číst svému publiku. Sedmnáctý ročník festivalu Noc literatury se koná už zítra – 20. září – v duchu hesla Jedna noc, jedny Vinohrady. Kde se v této oblasti jednotlivá čtení uskuteční a jaké úryvky z 19 evropských knih si účastníci užijí?

06:48

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 15:54

Podzimní JazzFestBrno otevře koncert Ondřeje Pivce s projektem Greatest Hits 4000

Norská kapela Jaga Jazzist, český Concept Art Orchestra, či spojení předního amerického big bandu Clayton-Hamilton Jazz Orchestra se zpěvákem Danem Bártou nabídne podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno. A odstartuje ho za týden – v úterý 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hráč na hammondovy varhany, skladatel, producent a držitel Grammy Ondřej Pivec

Včera 16:25

Petra Hůlová o válce a grantech. Dokument Řevnice, ulice Slepá je k vidění v Alfrédu ve Dvoře

V pořadí již třetí autorský projekt spisovatelky Petry Hůlové pro divadlo, tentokrát vytvořený společně s umělci Pavlem Havrdou a Petrem Vrbou, opět propojuje slovo s videem, světlem a hudbou a opět cílí na aktuální společenský problém: tentokrát na téma války, strachu a také státní podpory nezávislého sektoru. Multižánrovou inscenaci Řevnice, ulice Slepá uvádí pražské divadlo Alfréd ve dvoře.

Včera 06:08

Dekáda čtyřrukého ilustrátora. Duo Tomski&Polanski slaví 10 let společné tvorby

Už deset let spolu kreslí Lukáš Tomek a Ilona Polanská, známí jako ilustrátorské duo Tomski&Polanski. Jak při práci na projektech postupují, nakolik se ve své tvorbě vyvíjí a čím se inspirují?

Před dvěma dny 14:24

Objev konstrukce! Den architektury letos oslavuje nejen Santiniho a Pragera

Objev konstrukce! Takové je motto letošního festivalu Den architektury, který od pátku 29. září nabídne víc než čtyři stovky exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických komentovaných procházek, přednášek, workshopů či dokonce cyklovyjížděk.

Před dvěma dny 06:21

Spisovatel musí psát o tom, čím je posedlý. O velkých románech s Columem McCannem

Jít po detailech, ale zároveň být epický – to chce, jak přiznává v rozhovoru s Hanou Ulmanovou, ve Spojených státech žijící irský spisovatel Colum McCann.

Před pěti dny 06:40

Svět knihy Plzeň je sice komornější, ale i tak přináší zajímavá témata a velká jména

Už počtvrté se v Plzni koná literární festival a knižní veletrh Svět knihy. Svůj první román Severka pokřtila v pátek Nina Špitálníhová, román Stříbrný kouzelník představil pokračovatel spisovatelské rodiny Mannů Jindřich Mann. V sobotu se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit například na Kateřinu Tučkovou, Jáchyma Topola, Jaroslava Rudiše a mnohé další. Bohatý a pestrý program zahrnuje i množství akcí pro děti, workshopy, videohry, čtení nebo autogramiády.

Před pěti dny 12:13

Řešíme papír, tisk, rozměry i balení. Waldenpress vydává knihy udržitelně z hlediska obsahu i formy

Jak poznat udržitelné nakladatelství a jaké nároky klást na knihy, které si kupujeme? Co to z hlediska nakladatele obnáší a za jakou cenu? Jak to vypadá z hlediska témat vydávaných publikací a plánování nebo třeba i přístupu k překladům?

Před pěti dny 16:04

V Holešovické tržnici se rozsvítil LUSTR. Startuje 10. ročník Festivalu ilustrace a komiksu

Festival ilustrace a komiksu LUSTR, největší přehlídka svého druhu v Česku, vstupuje do jubilejního 10. ročníku. Festival každoročně nabízí i řadu workshopů, přednášek, koncertů či filmových projekcí. Při příležitosti kulatého výročí návštěvníky čeká bohatý program. Mimo jiné také tzv. Metafest – festival festivalů, který nabídne deset přehlídek ilustrace, komiksu a uměleckého self-publishingu z různých koutů světa.

Před pěti dny 09:12

Z filmového multimediální. Festival Finále Plzeň mění tvář

Film-iálový inter-kino-vizní. Takhle dnes pořadatelé svému festivalu říkají. Je to charakteristika poněkud krkolomná, ale výstižná. Finále rozšiřuje nabídku žánrů i teritorií, odkud nabízené tituly pocházejí. A organizátoři by taky rádi přitáhli do kin více mladých lidí – v programu jsou i pořady, které cílí vysloveně na teenagery.

Před pěti dny 18:35

O hudební dráze jsem vždycky snil a je to lepší, než jsem si to představoval, říká Igor Orozovič

Podzimní koncertní šňůru už odstartoval se svojí novou hudební skupinou. Brzy ho také uvidíme v tanečním představení The Choice a na naší první scéně se představí jako Claudios v Shakespearově Hamletovi. To je výběr aktuálních i chystaných událostí herce a muzikanta Igora Orozoviče.