- Podcasty
- Zbytečná Válka

Poslechněte si podcast: Jediným překvapením je ruská gerontizace války
Od ruského útoku na Ukrajinu uplynuly v pátek čtyři měsíce. O tom, co konflikt za tu dobu ukázal, hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek.cz specializující se na válečné konflikty Alex Švamberk s bezpečnostním expertem Milanem Mikuleckým. Ten upozornil, že se Rusko masově používá nejen starou techniku, ale že dochází k nasazování stále starších lidí, důstojníků ve výslužbě, takže jde mluvit až o gerontizaci.
Zbytečná Válka
Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.
Tanky Ukrajincům pomůžou, ale je jich zoufale málo. Stíhačky teď nic neřeší
Ukrajincům byly přislíbeny moderní západní tanky. Redaktor zahraniční rubriky Novinek.cz Alex Švamberk probíral s bezpečnostním analytikem a bývalým poradcem ministra obrany Milanem Mikuleckým, co může přinést jejich nasazení a kolik by jich bylo potřeba, aby změnily situaci na frontě, když hrozí obklíčení Bachmutu, i to, jestli Ukrajina potřebuje letadla.
Marek Jukl z Červeného kříže: Humanitární právo se ve válce týká všech, i žoldnéřů. Na Ukrajinu odešlo už 400 tun pomoci
Na Ukrajinu dodal Český Červený kříž 416 tun pomoci, uvedl v podcastu Zbytečná válka jeho prezident Marek Jukl. Připomněl i zásady organizace pomáhat všem bez výjimky a také to, že i žoldnéře a zahraniční bojovníky chrání ženevské konvence.
Rusy není radno podceňovat, říká analytik
Boje na Ukrajině se v posledních měsících změnili v tupou a brutální opotřebovávací válku, kde mají obě strany velké ztráty, což je vidět zejména u Bachmutu. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký probíral s redaktorem Novinek v podcastu Zbytečná válka, jak může válka pokračovat, a jaké dopady bude mít čím dál bližší spolupráce mezi Ruskem a Íránem.
V Bachmutu se žije pod zemí, v Chersonu se euforie vytratila
Symbolem tvrdosti bojů na Ukrajině je Bachmut o který se bojuje od června. Situace ve městě popsal analytik Tomáš Kolařík, který se z něj nedávno vrátit a viděl v tamní nemocnici pracovat české dobrovolníky. ještě předtím navštívil nedávno osvobozený Cherson,
Neexistují žádné zázračné zbraně, ukázala válka na Ukrajině, je to varování i pro ČR
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor novinek Alex Švamberk probírali, co za deset měsíců ukázala válka na Ukrajině. Jaké zbraně byly mediálně vyzdvihované a jaké jsou skutečně účinné vyzdvihované. Oba se shodli na významu dělostřelectva a na tom, že je nutné se při modernizaci armády z konfliktu poučit.
Ukrajina rok poté. Existuje cesta ven?
Přesně před rokem Novinky nabídly diskusi politického geografa Libor Jelen s redaktorem zahraniční rubriky Novinek Alexem Švamberkem, ve které se zamýšleli nad možností a pravděpodobností ruské agrese na Ukrajině. Po desíti měsících války, tisících mrtvých, zraněných a deportovaných civilistů, stovkám zničených měst a globální energetické krizi se zdá, že se debata o ukončení konfliktu vrací na začátek. Existuje nějaký kompromis? A jaké by Ukrajina musela dostat záruky?
Putinova ideologie má až pavědecké kořeny
Vladimir Putin dal minulý týden jasně najevo, že jeho cílem je zvětšit území pod ruskou kontrolou. Jaké ideje - někdy skutečně obskurní - formovaly jeho imperialistické myšlenky se drží, probírali v podcastu Zbytečná válka Martin Jabůrek z katedry filozofie University Palackého v Olomouci a redaktor Novinek Alex Švamberk. Věnovali se i otázce vlivu Alexandra Dugina, jenž čerpal z okultní interpretace nacismu.
Rusko je prorostlé imperiální myšlenkou, řekl náměstek Kurfürst
Hostem podcastu Zbytečná válka je politický geograf a náměstek ministra zahraničí Evropu Jaroslav Kurfürst. Jeho sekce zodpovídá i za vztahy s Ruskem. Diplomat, který působil na českém velvyslanectví v Moskvě se dlouhodobě zabývá Ruskem a jeho historií. Tématem byly především paralely mezi carským a současným ruským imperialismem.
Zima bude krutá, říká po návratu z Ukrajiny humanitární pracovník Petr Štefan
Koordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny, kde 15. listopadu zažil i mimořádně silné ostřelování Ukrajiny. V podcastu Zbytečná válka, kde hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem, také popsal, na co se soustřeďuje pomoc před počínající zimou, které bude krutá.
Zima podobu války na Ukrajině nezmění, přišel čas vyhlásit bezletovou zónu nad západem Ukrajiny
Ukrajina čelí v posledních týdnech masivnímu ostřelování raketami, takže je z provozu vyřazena polovina její energetické infrastruktury. Jestli tyto útoky mohou změnit vývoj konfliktu a jak na něj může zapůsobit zima, probírali v podcastu Zbytečná válka bezpečností analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. Oba se kvůli dopadu střel do Polska a Moldávie shodli na potřebě vyhlásit nad částí Ukrajiny bezletovou zónu.