Seriál Radiožurnálu Sport
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Jediný mistrovský titul hokejisté Olomouce oslavili v roce 1994

Zhruba za měsíc poznáme v pořadí třicátého šampiona samostatné české hokejové extraligy. Ten první v sezoně 1993/1994 byl hodně překvapivý. Stala se jím totiž Olomouc, která ve finále porazila Pardubice 3:1 na zápasy. Olomouc čtvrtý zápas vyhrála 2:1 a po závěrečném hvizdu mohli Hanáci slavit a kapitán Miroslav Chalánek zvednout zbrusu nový mistrovský pohár. Jediný titul je v dlouholetém fungování klubu diamantem. Zavzpomínejte na historický milník Hanáků.

03:22

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:04

Vsetínská dynastie započala po zisku mistrovského titulu v roce 1995

31. března 1995 Vsetín zvítězil na ledě Zlína 2:1, když rozhodující gól v prodloužení vstřelil Rostislav Vlach. Tehdejší nováček soutěže ovládl celou sérii poměrem 3:1 na zápasy a získal premiérový titul. Velkou část kádru Vsetína přitom tvořili hráči Zlína, které klub poslal dříve ještě do prvoligového Vsetína, protože pro ně neměl místo. Zavzpomínejte na tehdejší dobu s ohlasy hráčů jako byli Luboš Janáček nebo Miroslav Barus. Po roce 1995 začala pro Vsetín zlatá éra.

Před třemi dny 01:32

Sezona 2012/2013: Nervydrásající finálovou bitvu mezi Zlínem a Plzní rozlousknul Martin Straka

V dnešním dílu se vrátíme v čase o 10 let dozadu. Tehdy na historicky první titul dosáhla Plzeň, která ve Zlíně vyhrála rozhodující sedmý zápas 4:3 v prodloužení. Vítězný gól dal symbolicky hrající majitel klubu Martin Straka. Ve Zlíně se tehdy hrálo už druhé prodloužení a "Stračena" nenápadnou střelou odstartoval velkolepé oslavy. „Škoda, že tu není táta. Mohli jsme to dokázat doma. Stejně si to perfektně užijeme,“ přiznal tehdy Straka. Rok po zisku titulu ukončil kariéru.

Před čtyřmi dny 02:50

Litvínovská hokejová pohádka v roce 2015 skončila vysněným triumfem

Třinečtí v rozhodujícím sedmém finálovém zápase proti Litvínovu zasypali brankáře Pavla Francouze šestatřiceti střelami, ale nedokázali ho ani jednou překonat. V 53. minutě vstřelil za Severočechy vítězný gól František Lukeš a vše stvrdil útočník Litvínova ještě jednou brankou a klub ze severu Čech tak získal svůj historicky první mistrovský titul. Vyrovnanou sérii zvládl v poměru 4:3 na zápasy a pro město s velkou extraligovou tradicí vybojoval tolik kýžený triumf.

Před pěti dny 03:51

Sezona 2008/2009: Karlovarští hokejisté zvládli i specifický program zápasů a získali první titul

„Bylo to specifické, ale jako hráči jsme to neřešili. Považovali jsme to i jako výhodu, protože pro ty domácí, to také není jednoduché třikrát za sebou vyhrát,“ vzpomíná na nezvyklé pořadí zápasů tehdejší obránce Karlových Varů Josef Řezníček. Sérii mezi Slavií a Karlovými Vary ve prospěch Západočechů rozhodl šestý zápas. V něm Karlovy Vary prohrávaly už 0:3, ale po skvělém obratu a vítězství 4:3 se Energetici radovali z historicky prvního mistrovského titulu.

Před šesti dny 02:17

Třinec získal historicky první extraligový titul v roce 2011. Ve finále si poradil s Vítkovicemi

Vzpomenete si na finálovou sérii hokejové extraligy v sezoně 2010/2011? Třinec tehdy vedl v sérii už 3:0 na zápasy a od čtvrtého vítězství ho dělilo jen 30 sekund, ale Lukáš Klimek srovnal a čtvrtý zápas poslal do prodloužení. Vítkovice zápas nakonec vyhrály v samostatných nájezdech a sérii vrátily do Třince. V pátém zápase už Oceláři neponechali nic náhodě a dokráčeli si pro historicky první titul. Poslechněte si, co to tehdy pro hokejisty Třince znamenalo.

Před týdnem 03:11

Sezona 2005/2006: Finálová derby série proti sobě svedla Spartu a Slavii

Náš pravidelný seriál bude v tomto týdnu patřit slavným bitvám v historii play-off hokejové extraligy. Dnes se vrátíme do roku 2006, kdy se do finále dostaly dva pražské týmy - Sparta a Slavia, která v základní části nasbírala o 23 bodů víc než její rival. První finálovou derby sérii v historii to v Praze hodně žilo a hráči si užívali plné haly, navíc na zápasy se cestovalo zhruba dvacet minut. V reportáži uslyšíte jak finálová série probíhala.

Před týdnem 03:12

Jak to vypadá s novými týmy a automobilkami směrem k revolučnímu roku 2026?

„Většina změn, které se chystají od roku 2026 očividně fungují. Podařilo se přilákat Ford a Audi. Dva silní hráči potvrzují, že automobilky chtějí zpátky do formule 1,“ říká automobilový závodník Josef Král o nových pořádcích. V posledních letech se úkol vytvořit nový úspěšný tým, zdal být pro zájemce z řad konstruktérů prakticky nemožným. Odstrašujícím příkladem je pro ně japonská Toyota, která měla za osm let proinvestovat miliardy dolarů, aniž by vyhrála jediný závod.

Před týdnem 03:28

Formule 1 připomíná tahouna technologického průmyslu

Formule 1 v posledních sezónách prochází řadou změn. V roce 2026 ale přijde revoluce, která nebude na první pohled vidět. Týká se totiž pohonných jednotek. Vedení seriálu změnami reaguje na vysoké požadavky na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Po dvanácti letech se tak znovu může stát, že bude královna motosportu na poslech k nepoznání. Poslechněte si názory expertů Josefa Krále a Jiřího Koštu na současné trendy a plánované změny.

Před týdnem 03:32

Piastri, De Vries a Sargeant. Zapamatujte si jména nováčků ve formuli 1

Oscar Piastri, Nyck De Vries a Logan Sargeant. To jsou jména, na která si v nové sezóně zvykají všichni fanoušci formule 1. S řadou úspěchů v zádech vstoupil do prestižního seriálu jednadvacetiletý Piastri. Během tří sezon se stal postupně šampionem evropské formule Renault, formule 3 a formule 2. „Kam přišel, tam vyhrál, dost dominoval. Rozhodně to ale nebude mít jednoduché po boku Landa Norrise v McLarenu, což je anglický tým s anglickým jezdcem,“ tvrdí expert Josef Král.