Hudba podle kalendáře
Epizoda 1022. březen 2023

Poslechněte si podcast: Jeden z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Sergej Sergejevič Prokofjev zemřel 5. března 1953. Je tomu tedy letos rovných 70 let.

Sergej Sergejevič Prokofjev se narodil 23. dubna 1891 a pocházel ze zapadlé vesnici na jihu tehdejší Ruské říše. Jeho otec Sergej Alexejevič, rodák z Moskvy, byl inženýrem agronomie, umělecky vzdělaná matka Marie pocházela ze šlechtického rodu Šeremetěvů. Byla velmi dobrou pianistkou, a byla to právě ona, která začala svého malého syna záhy učit hře na klavír. Svou první skladbičku složil Prokofjev už jako pětiletý; jednalo se o klavírní Indický kvapík a do notového záznamu jej tehdy převedla jeho matka. Když bylo Sergejovi sedm, naučil se hrát šachy, které stejně jako hudba zůstaly jeho vášní až do konce života. V roce 1904, kdy už měl za sebou tři hotové opery a jednu operu rozepsanou, se Prokofjev dostal na Petrohradskou konzervatoř, kde studoval kompozici a též hru na klavír a dirigování. O čtyři roky později už měl na svém kontě řadu opravdu originálních klavírních skladeb. V roce 1910 ovšem Prokofjevovi zemřel otec a skladatel tak ztratil finanční podporu. V té době už měl ovšem pozici uznávaného skladatele a zhruba v této době zkomponoval i své dva první klavírní koncerty.

08:30

Hudba podle kalendáře

Vydává: Classic Praha

Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.

Web

Epizoda 141Před pěti dny 07:50

Výjimečná operní diva Maria Callas se narodila před rovnými 100 lety

V září roku 1977 se uzavřel život výjimečné operní pěvkyně, kterou život od malička tvrdě zkoušel, přesto později byla jednou z nejznámějších a nejvlivnějších operních pěvkyň 20. století. Výjimečný hlas božské Maria Callas utichl před 46 lety a proslulá pěvkyně zemřela v pouhých 53 letech. Maria Callas se narodila 2. prosince 1923 v New Yorku jako občanka Spojených států amerických do rodiny řeckých přistěhovalců; v roce 1966 se však amerického občanství vzdala a přijala občanství Řecka, země původu svých rodičů. Její otec se jmenoval George Kalogeropoulos a matka Elmina Evangelia rozená Demes, původně Dimitriadou. Do rodného listu pozdější pěvkyně bylo zaneseno jméno Sophie Cecilia Kalos, pokřtěna byla jako Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropoulou, a toto její řecké příjmení její otec posléze zkrátil na Kalos a následně na Callas, aby byla jeho výslovnost v americkém prostředí snazší.

Epizoda 140Před týdnem 06:31

Odkaz Krzysztofa Pendereckeho tkví především v duchovní a symfonické hudbě

Další hudba podle kalendáře připomene polského skladatele klasické i operní hudby, jednoho z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století Krzysztofa Pendereckeho. Narodil se 23. listopadu 1933, takže by se byl dožil 90 let. Krzysztof Eugeniusz Penderecki se narodil v Debici v Podkarpatském vojvodství. Jeho otec, Tadeusz Penderecki, byl právník a v době Krzysztofova narození byl ředitelem místní banky. Předci Pendereckého se do Dębice přestěhovali v polovině 19. století z Vratislavi. Babička byla arménského původu a pocházela z perského Isfahánu.

Epizoda 139Před 2 týdny 07:12

Co předcházelo otevření Zlaté kapličky?

Další Hudba podle kalendáře připomene slavnostní otevření budovy Národního divadla v Praze 18. listopadu 1883. Otevřela ji představením pro tuto příležitost zkomponované slavnostní opery Libuše Bedřicha Smetany. Tomuto momentu ovšem předcházelo zhruba osmdesát let úsilí českých vlastenců, řada dílčích vítězství i proher, tahanic a sporů, okamžiků nadšení i zklamání. O privilegium pořádat české divadlo požádali čeští herci císaře Josefa II. už v roce 1786. České divadlo se sice v té době v Praze již hrálo, první česká představení probíhala od roku 1785 v Nosticově, dnešním Stavovském divadle, ovšem jen občas a nepravidelně.

Epizoda 138Před 3 týdny 05:56

Autor baletních skvostů se narodil v Petrohradě a dožil se pouhých 53 let

Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob, ruského romantika Petra Iljiče Čajkovského. Ten zemřel 6. listopadu 1893, tedy před rovnými 150ti lety. Už za svého života se Petr Iljič Čajkovskij stal v hudebních kruzích respektovanou osobností. Je jedním z hlavních tvůrců hudebního romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří tři poslední symfonie, Klavírní koncert b moll, Houslový koncert D dur, balety Labutí jezero, Šípková Růženka a Louskáček, či opery Evžen Oněgin a Piková dáma.

Epizoda 1372. listopad 2023 06:22

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře na Classic Praha připomene italského hudebního skladatele, jednoho z nejvýznamnějších představitelů operního stylu bel canto, Vincenza Belliniho

Vincenzo Bellini, plným jménem Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini se narodil 3. listopadu 1801 v Catanii na Sicílii a vyrůstal v hudební rodině jako tzv. zázračné dítě. Traduje se, že už v osmnácti měsících věku zpíval jednu z árií v té době populárního italského skladatele Valentina Fioravantiho. Prvotní hudební vzdělání mu poskytl jeho dědeček. Hudební teorii se začal učit ve dvou letech, hře na klavír ve třech, takže už v pěti letech hrál i náročné klavírní skladby. Jeho první kompozice jsou pak pouze o jeden rok starší, vznikly tedy v jeho 6ti letech. Jakoby – podobně jako u dalších géniů – tušil, že mu bude vyměřeno jen povážlivě málo let….

Epizoda 13626. říjen 2023 05:57

Jméno George Bizeta je spojováno především s jeho operou Carmen

Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele období romantismu, jehož jméno je spojováno především s jeho operou Carmen, jednou z nejznámějších a nejhranějších oper vůbec, a sice George Bizeta. Ten se narodil před 185 lety, 25. října 1838. Zemřel na infarkt v pouhých 36 letech.

Epizoda 13519. říjen 2023 05:36

Francouzský skladatel Charles Gounod byl žákem Antonína Rejchy

Další hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele 19. století Charlese Gounoda, který se se proslavil zejména operami Faust a Romeo a Julie. Zemřel před 130 lety, 18. října 1893. Charles-François Gounod se narodil 17. června roku 1818 v Paříži jako syn talentovaného malíře, který ovšem bohužel zemřel, když byly chlapci pouze čtyři roky. Chlapcova matka která byla vynikající klavíristkou, a byla to právě ona, kdo rozpoznal jeho výjimečné schopnosti, když jej sama začala učit hrát na klavír. Vybrala mu tedy jako dalšího učitele hudby česko-francouzského skladatel Antonína Rejchu, k jehož dalším žákům patřili mimo jiné např. Hector Berlioz, Ferenc Liszt či César Franck.

Epizoda 13412. říjen 2023 10:04

Svými operami Traviata, Rigoletto, Aida, Trubadúr, Don Carlos, či Nabucco se proslavil italský skladatel Giuseppe Verdi

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi se narodil v prosté rodině v malé vesničce Le Roncole v tehdejším Vévodství Parmy, Piacenzy a Guastally. Od roku 1963 je tato místní část Busseta na počest skladatele přejmenovaná na Roncole Verdi. Jeho otec, Carlo Verdi, byl venkovský hokynář, hostinský a malorolník, matka Luisa byla přadlenou. Verdi měl ještě mladší sestru Giuseppu, která prý byla v dětství jeho nejbližším přítelem a důvěrníkem. Bohužel zemřela ve věku 17 let. Verdiho prvním učitelem byl místní farář, který jej naučil hrát na varhany, a malý Giuseppe se už v pouhých osmi letech stal placeným varhaníkem v místním kostele. Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z nejvlivnějších a nejslavnějších operních skladatelů 19. století Giuseppe Verdiho. Proslavil se především svými operami Traviata, Rigoletto, Aida, Trubadúr, Don Carlos, či Nabucco. Letos si připomínáme 210 let od jeho narození – narodil se totiž 10. října 1813.

Epizoda 1335. říjen 2023 07:10

Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z nejproslulejších klavírních virtuózů Vladimira Horowitze

Vladimir Horowitz se narodil 1. října 1903. Sám Horowitz tvrdil, že jeho rodištěm je Kyjev, ale některé zdroje uvádějí, že se narodil v městě Berdyčiv. V každém případě to bylo v roce 1903, nicméně když se jeho otec dověděl, že by syn měl nastoupit do armádních služeb, posunul datum jeho narození o rok dopředu, udělal jej tedy mladším, protože nechtěl riskovat zranění rukou svého syna. Rok narození 1904 ještě dlouhou dobu uváděl i sám Vladimir. Vladimir už v dětství projevoval velké hudební nadání a základy klavírní hry získal od své matky. V roce 1912 se dostal na Kyjevskou konzervatoř, absolvoval v roce 1919 Třetím klavírním koncertem Sergeje Rachmaninova a o rok později už uspořádal svůj první sólový recitál. Jeho kariéra a popularita velmi rychle rostla. Podnikl velké turné po Rusku, na jaře roku 1926 poprvé vyjel do zahraničí, koncertoval v Berlíně i dalších německých městech, Paříži, Londýně. Byl také vybrán sovětskými úřady, aby zastupoval v roce 1927 Sovětský svaz v začínající Chopinově soutěži ve Varšavě, nicméně rozhodl se jí neúčastnit a zůstat na Západě.

Epizoda 13227. září 2023 04:41

Rodák z Nové Říše na Moravě Pavel Vranický se proslavil především v zahraničí

Další hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Pavla Vranického, který se stejně jako jeho mladší bratr Antonín – a podobně jako řada českých muzikantů té doby - uplatnil především mimo české země. Zemřel 26. září 1808 ve Vídni, takže je tomu letos rovných 215 let. Pavel Vranický se narodil 30. prosince 1756 v Nové Říši na Moravě a poté, co získal základy hudebního vzdělání v místním premonstrátském klášteře, odešel ve čtrnácti letech studovat do Jihlavy, pak do Olomouce, a nakonec do Vídně, kde se chtěl věnovat teologii. Tady se setkal se švédským hudebním skladatelem Johanem Martinem Krausem, který objevil jeho neobyčejný hudební talent a ovlivnil jej natolik, že zanechal teologických studií a věnoval se zcela profesionálně hudbě.