28. únor 2022

Poslechněte si podcast: Je potřeba změnit péči o pacienty s demencí. Jejich počet roste, říkají lékaři

Nedokážete si zapamatovat tři slova a správně zakreslit čas do hodin? I to mohou být signálypočínající Alzheimerovy choroby a výzva navštívit lékaře. Až dosud však nebylo vždy jasné, zdas potížemi navštívit praktika, psychiatra nebo například neurologa. Nejen to mají změnit novédoporučené postupy, které by vedle jasné posloupnosti vyšetření a léčby měly do budoucna takéupřesnit, jak se dostanou pacienti k moderní léčbě. Podle expertů je nejvyšší čas, počty pacientůs Alzheimerovou chorobou nebo jiným druhem demence totiž dlouhodobě rostou – v Česku žije sdemencí asi 140 000 lidí, z toho přibližně 60 % s Alzheimerovou chorobou. Lékaři však upozorňují,že velké množství nemocných o své nemoci neví a že reálné číslo může být až o polovinu vyšší.

06:15

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

Před týdnem 12:33

Horko, změny tlaku a další nástrahy léta. Hovoří vedoucí sestra lékařské služby první pomoci Lucie Michalů

Léto je spojené s odpočinkem, cestováním, zážitky, ale někdy také se zdravotními obtížemi vyvolanými sluncem, zkaženými potravinami či alergiemi na hmyzí pokousání. Útočí na nás horko, změny tlaku vzduchu, klíšťata či bolesti hlavy.

Před 3 týdny 03:13

O letních infekcích hovoří docentka Vilma Marešová

Nedopečené maso při grilování, kousnutí klíštěte, nesprávný výběr chlazených nápojů či koupání ve vodě se sinicemi, to vše může přinést riziko infekcí.

21. červen 2022 08:04

Genomické testování pomůže lékařům při stanovení správného postupu léčby u pacientek s rakovinou prsu

Genomické testování přináší další důležité informace o biologii nádoru, které umožňuje lékaři učinit lépší rozhodnutí o plánu léčby pro danou pacientku. Test zkoumá aktivitu specifických genů v nádoru, které řídí jeho růst a chování. Test pacientkám s časným stádiem rakoviny prsu nabízí další možnosti léčby na míru. Pro všechny pacientky, u kterých je vyšetření doporučeno týmem, je hrazeno ze zdravotního pojištění.

15. červen 2022 11:14

Proč stárneme rychleji než v jiných zemích? O tom, jak zbrzdit rizika hovoří lékař Vladimír Tuka

Doporučení zná v podstatě každý: pravidelně se hýbat, nekouřit, co nejméně konzumovat alkohol,zdravě se stravovat, dostatečně odpočívat a nežít ve stresu. A skutečnost? Češi se drží dlouhodobě na třetí nejvyšší příčce ve spotřebě alkoholu v rámci zemí sdružených v Evropské kardiologickéspolečnosti a pohybují se v první čtvrtině v počtu kuřáků. V populaci máme dokonce 66 % populace s vyšší než optimální tělesnou hmotností. Stačí zhubnout 5 procent tělesné hmotnosti a nebezpečný útrobní tuk , který je zdrojem metabolické nerovnováhy, klesne až o 20 procent.

30. květen 2022 07:58

Jak nám pomáhá hořčík a jaké příznaky nás upozorní, že ho máme nedostatek?

Hořčík je druhý nejvíce zastoupený prvek uvnitř všech buněk (hned po draslíku). Účastní se jako kofaktor (jakýsi partner) stovek enzymatických procesů v lidském těle, z nichž mnoho ovlivňuje energetický metabolizmus či syntézu bílkovin a nukleových kyselin, ale také metabolizmus jiných minerálních látek, jako jsou vápník nebo draslík. Více než polovina celkového obsahu hořčíku v těle je v kostech, zbytek se nachází ve svalech, v tukové tkáni, v červených krvinkách a v krevním séru.

15. květen 2022 12:49

Pokud vás nějaké znaménko znepokojuje, neodkládejte návštěvu u zkušeného dermatologa. Jde o váš život

Melanom patří mezi nádory, jejichž počet nových případů, stále stoupá. Jde přitom o preventabilní nádor. Již tradičně se budou konat vyšetřovací stany na náměstí hlavních českých měst, kde si budou moct nechat zájemci nechat vyšetřit riziková znaménka a další projevy na kůži. V Praze to bude na Václavském náměstí 16. a 17. května, v Brně na náměstí Svobody 23. května a turné uzavřeme v Shopping park Avion v Ostravě 24. května. Je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do 3 měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně jako šupina, odřenina, malý vřídek, který později po utření ručníkem zakrvácí.

10. květen 2022 13:37

Rakovina varlat a děložního čípku jsou hlavní témata letošního Českého dne proti rakovině. O příznacích a léčbě hovoří lékařky

Po dvou letech, kdy se veřejná sbírka Český den proti rakovině konala v září, se žluté kytičky v ulicích objeví tradičně v květnu.  Ve středu 11. května se vydají tisíce dobrovolníků ve žlutých tričkách do ulic, aby nabídli letošní kytičky s fialovou stužkou. Ke každé kytičce dárce dostane i letáček s informacemi, jak se chránit před nádory děložního hrdla a varlat.   

5. květen 2022 09:14

Vykročte do slunečních dní v barvách, které vám dodají svěžest, energii a správnou jarní náladu, říká módní stylistka Gabriela Platilová

Dost bylo černé a smutku. Inspiraci hledejte hlavně v přírodě, kde se barvy léta právě nacházejí. Letošní jaro, jak naznačují obchodníci s módou budou ve znamení zářivých a sytých barev.

26. duben 2022 08:27

Vyšší cholesterol léčíme i jídlem. Co vařit? Na to jsme se zeptali odborníků

Na vznik závažných onemocnění má vliv více faktorů. Patří k nim zejména genetické predispozice, věk, pohlaví, ale také životní styl. Zatímco první tři jsou dané a nic s nimi nezmůžeme, vhodnější životní styl si můžeme nastavit sami.

22. duben 2022 12:08

O zhoubných nádorech krve s doc. MUDr. Andreou Janíkovou

Počet pacientů s lymfomem nebo chronickou lymfocytární leukémií se v ČR v posledních třiceti letech ztrojnásobil, nyní zde žije přes 26 000 těch, kteří se pro lymfomy léčilo či léčí. Ročně lékaři diagnózu sdělí více než 2 500 lidem – každé tři hodiny je tedy novému pacientovi diagnostikován lymfom. Přesnou příčinu nárůstu lékaři neznají, roli podle nich však nepopiratelně hraje životní styl a také stárnutí populace. V Česku funguje osm center vysoce specializované hematoonkologické péče pro dospělé. Pro děti dvě centra s transplantační jednotkou a šest bez jednotky.